Yemek Tarifleri

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Evde Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

yoğurt mayalama 2 1

Yoğurt mayalama işlemi yüzyıllardır süregelen, insan sağlığına oldukça faydalı bir işlemdir. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artması ve sağlıklı bir şekilde çalışması için, günlük probiyotik alımına özen göstermek gerekir. Mayalı gıdalar bağırsakların daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Özellikle ev yoğurdu bağırsaklar için gerekli probiyotikleri sağlamaktadır. Bunun için ev yapımı yoğurt düzenli şekilde tüketildiğinde faydalı olacaktır.

Yoğurt mayalama işlemi için gereken temel malzemeler süt ve yoğurttur. Evet, yoğurt elde edebilmek için bir miktar yoğurda ihtiyacımız olacak. Mayalama işlemi için kullanılacak olan yoğurt ne kadar kaliteli olursa mayalama sonrası ortaya çıkacak olan yoğurt da o kadar sert ve lezzetli olur.

yoğurt mayalama 4 1

Evde Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Malzemeler

  • 1 litre çiğ süt (veya günlük süt)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (maya için)

Yapılışı

Süt eğer çiğse önce 5 dakika kadar kaynatılır. Ardından soğuması için beklenir. Günlük süt kullanılıyorsa sütün ısıtılması yeterli olacaktır; kaynatmaya gerek yoktur.

Serçe parmakla sütün sıcaklığı kontrol edilir ve 42 – 45 derece arasındaki (parmağı yakmayan) sütün içerisine 1 yemek kaşığı yoğurt, tahta kaşık ile eklenir ve bir iki defi karıştırılır. Ardından fazla sallamadan üzerine mutfak bezi örtülür.

Yoğurt kavanozunun ya da kabının kapağı kapatılmamalıdır. Mutfak bezinin süte değmemesi için yoğurt kabının üzerine süzgeç ya da delikli bir malzeme konulabilir. Yoğurdun bez vasıtası ile hava alması sağlanmalıdır.

Mutfak bezinin üzerine bir iki tanı daha mutfak havlusu örtülür ve yeterli sıcaklık sağlanmış olur. Bu yoğurt kabını kalorifer peteğinin yanına koyarak daha sıcak bir ortam sağlanabilir.

yoğurt mayalama 5 1

Havlu ya da sofra bezi örtülen yoğur, yaklaşık 4 – 6 saat sonra mayalanmış olacaktır. Eğer ortam çok soğuksa mayalama işlemi çok daya geç olur. Bu sürenin sonunda yoğurt sertleşmiş olmalıdır. Yeterince sert görünmese de eğer sallandığında akışkan kıvamda değilse yoğurt tutmuş demektir. Yoğurdu kapağını kapatıp buzdolabına kaldırmak gerekir. Buzdolabında en az 6 saat durması ve mayalanmanın sona ermesi gerekmektedir.

Yoğurt iyice soğuduktan sonra daha sert bir kıvam alır. Yoğurdun suyunu azaltmak ve daha sert kıvama gelmesini sağlamak içir üzerine temiz bir mutfak havlusu serilir. Bu havlu, yoğurttaki fazla suyu emer. Daha sonra havlu alınır ve yoğurt servise hazır hale gelir. Afiyet olsun.

yoğurt mayalama 1 1

Evde Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları nelerdir?

  • Mayalama için kullanılacak olan yoğurt mayasının taze olması önemlidir. Fazla sulu olmayan mayalar daha sert yoğurt yapmak için idealdir.
  • Süzme yoğurt, yoğurt mayası için tercih edilmemelidir. Süzme yoğurdun içeriğindeki su oranı düşük olduğundan dolayı ekşi bir yoğurt meydana gelebilir.
  • Mayalama için kullanılacak olan sütün taze olması çok önemlidir. Çiğ sütten yapılan ev yoğurdu daha lezzetli olur.

yoğurt mayalama 3 1

  • Sütün mayalanmaya hazır olduğu sıcaklık 42 – 45 derece arasındadır. Bu sıcaklığı serçe parmakla ölçmek de mümkündür. Serçe parmak süte değdirildiğinde yakmayacak bir sıcaklıkta olmalıdır.
  • Saf inek sütü kullanmak yerine biraz inek sütü biraz da keçi sütü kullanarak daha sert ev yoğurdu yapmak mümkün olmaktadır.
  • Eğer süt çok sıcak olursa yoğurt ekşi olur. Bunun yanı sıra katı şekilde değil de sünen bir yapıda olur.
  • Eğer süt çok soğuk olursa bu sefer de maya tutmaz ve yoğurt mayalanamaz. Mayalanmamış olan sütü çöpe atmak yerine tekrar hayata kazandırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?  ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=yYV90bgkDsE&pp=ygUZeW_En3VydCBuYXPEsWwgbWF5YWxhbsSxcg%3D%3D

Kaynak
Kaynak1Kaynak2Kaynak3Kaynak4Kaynak5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu