Ev Dekorasyonuna Uygun En İyi Halı Nasıl Seçilir?

Google News

Ev dekorasyonu yaparken çoğu zaman en zor karar verilen unsurlardan birisi halı. Aslında bu kadar zor karar verilmesinin nedeni oldukça açık: Mekanda bulunan diğer tüm mobilya ve unsurlar ile uyum içerisinde bağlayıcı olmasını bekliyor olmanız. Bu yüzden halı seçimi önem arz eder.

ev dekorasyonuna uygun hali nasil secilir

Halı türlerini yakından incelemek, trend halı modellerine göz atmak ve halı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Halı Türleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

ev dekorasyonuna uygun hali nasil secilir 4

Birçok kişinin bildiği üzere halılar el dokuma halı ve makine halısı olarak ikiye ayrılıt. Makine halılarır sadece kalitelerine göre sınıflandırılırken, el dokuması halıların ise değerini belirleyen birçok etmen bulunmaktadır.

Hammaddesi, ilmek sayısı, yaşı, menşei ülkesi gibi… Yün, polyester, naylon, akrilik, poliporiplen gibi farklı maddelernden üretilmiş olan halılar hakkında detaylı bir şekilde bilgi almadan halı satın almayın.

Hangi Tür Halı Almalısınız?

ev dekorasyonuna uygun hali nasil secilir 2

Halı seçerken kullanım odaklı bir eleme yaparak başlayabilirsiniz. Örnek olarak; evde küçük bir çocuk var ise toz tutmayan, kolay bir şekilde temizlenen bir halıya ihtiyacınız vardır. Kısa ve yumuşak tüylü silinebilir özellikle bir makine halısı sizin adınıza en uygun halı olacaktır.

Evinizde etkili bir şekilde değişiklik yapmak istiyorsanız eğer canlı renkte eskitme bir halı kullanarak mekanı farklı bir görüntüye sokabilirsiniz.

Trend Halılar

ev dekorasyonuna uygun hali nasil secilir 3

İskandinav tarzı şu aralar tüm dekorasyon dünyasını etkisi altına almış durumda. Doğal doku, renklerdeki geometrik desenli halılar, kilimler mekana sıcaklık katacaktır. Vingtage halı olarak satılan, eski halıların traşlanarak, tekrar boynaması ile ortaya çıkan halılar da popüler bir halde.

Özellikle bordo, kırmızı ve turkuaz gibi canlı renkleri denemeniz kesinlikle kullanılmalı.

Kesinlikle Deneyerek Karar Verin

ev dekorasyonuna uygun hali nasil secilir 5

Eleme yöntemi ile finale kalan birkaç halıyı kesinlikle evinizde nasıl duracağı görmeniz gerekli. Satın alacak olduğunuz mağazaya halıları evde görmek istediğinizi belirtin. Kullanım amacınıza en uygun halıyı seçtikten sonra dekorasyona uygun halı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir