İnternet ve Web

Hız Testi İle İdeal Hızınızı Belirleyin

instagram takipçi hilesi

Günümüzde evinde ya da iş yerinde internet kullanmayan sayısı yok denecek kadar azdır. Çünkü dünya çapında yaşanan olaylar, internet ihtiyacını daha da arttırdı. Bazı internetler ise hızından dolayı ihtiyaçları gidermek için yeterli olmadı. Yaşadıkları problemleri çözmek isteyenler, ilk olarak internet hız testi yaptı.

hız testi

İnternet hız testleri içi birçok platform kullanıldı. Ancak farklı sonuçlar elde edildi. Bunun nedeni, sadece internet değil kullanılan platformun doğruluğudur. Bahsedilen problemleri sürekli yaşamamak için güvenilir hız testini ölçen bir site kullanılmalıdır.

Hiztesti.me, internet hız testlerinde sonuçları doğru ölçmektedir. Aşamalar, doğru ve eksiksiz yapıldığında yaklaşık bir dakika içerisinde hız tespit edilebilir.

İnternet Hız Testini Ölçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet hız testinin doğru ölçülebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktalar sırasıyla şu şekildedir:

  • Modem kapatılır. Yaklaşık beş dakika bekletildikten sonra açılır.
  • Hız testi yapılacak cihaz dışında internet kullanılmaz.
  • Cihazda sadece testin yapılacağı sekme açık olur.
  • Sinyal kalitesinin doğru olabilmesi için cihaz modeme yaklaştırılır.

Bunlar uygulandıktan sonra hız testini yapmak için hiztesti.me sitesine girilmelidir.

İnternet Hız Testi Neye Göre Belirlenir?

İnternet hız testinin ölçülmesi, birçok etkene bağlıdır. Öncelikle test sunucu ve konum belirlenir. Sunucunun yanıt verebilmesi için sinyal gönderilir. Bu süreç zarfı ölçülür ve pingin tamamlanması beklenir. Ardından sunucuya birkaç sinyal daha gönderilir. Veri indirilerek indirme hızına bakılır. İndirme sırasında ağ kaynaklarının tüketimi de göz önüne alınır. Bu işlem birden fazla kez tekrarlanır ve ortalama indirme hızı belirlenmiş olunur.

İnternet hız testi, sadece indirme hızı değil yükleme hızını da hesaplar. Sinyal sırasında bilgisayardan sunucuya veri yüklemesi yapılır. Bu da yükleme hızını belirler.

İdeal İnternet Hızı Nedir?

İnternet hızının ideal aralığı kişiye göre değişir. Film gibi videolar sık izleniyorsa internet hızının en az 25 Mbps olması gerekir. Canlı ders ve toplantılar yapılıyorsa ve sık oyun oynanıyorsa 50-100 Mbps aralığında olmalıdır.

Hiztesti.me sitesinden internet hızı kolaylıkla test edilebilir. Bu sayede ideal hız testinin kullanıp kullanılmadığı da öğrenilmiş olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu