İnternet ve Web

WiFi 6 Nedir, Avantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

WiFi 6 Nedir?

WiFi 6, kablosuz ağların güvenilirliğini ve hızını artırmak için tasarlanmış WiFi teknolojisindeki yeni standarttır. WiFi 6 (802.11ax olarak da bilinir) özellikle akıllı evlerde, ofislerde ve birçok cihazın aynı ağa bağlı olduğu kamusal alanlarda kullanışlıdır.

wifi 6 nedir avantajlari nelerdir2

WiFi 5 ve WiFi 6 Arasındaki Fark Nedir?

  • WiFi 6’nın daha yüksek hızlar, daha düşük gecikme süresi, daha yüksek ağ verimliliği, daha fazla cihazı barındırmak için daha fazla bant genişliği, yoğun kalabalık alanlarda daha iyi performans sunmanın yanı sıra cihazın güç verimliliğini iyileştirmesidir.

Bir Deloitte araştırmasına göre, ortalama bir ABD hane halkının İnternete bağlı 11 cihazı varken, bir Cisco raporu 2023 yılına kadar ABD’deki her kişinin yaklaşık 14 bağlı cihazı olacağını tahmin ediyor. Yeni cihazların akışına yanıt olarak, yeni WiFi standartları, sizi yavaşlatmadan daha fazla cihaza bağlanmanızı sağlayan teknolojiyi içeriyor.

  • WiFi 5 ve WiFi 6 arasındaki en büyük farklardan biri, yeni standardın “Çok Kullanıcılı, Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış” adlı bir teknolojiye sahip olmasıdır. . Bu, WiFi 6 yönlendiricilerinin bir cihazı, ardından diğerini ve ardından başka bir cihazı bağlamak yerine aynı anda birden fazla cihaza bağlanmasına olanak tanır. Bu teknoloji bazı üst düzey yönlendiricilerde zaten mevcut olsa da, WiFi 6’ya yükseltildi. Mevcut MU-MIMO yönlendiricileri aynı anda 4 cihazı bağlayabilirken, WiFi 6 yönlendiricileri aynı anda 8 cihazı bağlayabilir.
  • WiFi 6’daki bir diğer yeni teknoloji, yönlendiricinizin bağlı cihazlarınızla check-in planlamasını sağlayan Hedef Uyanma Zamanı’dır (TWT). Temel olarak yönlendiriciniz, yalnızca veri göndermesi veya alması gerektiğinde cihazınızı uyandırır. Bu, özellikle akıllı ev cihazlarınız varsa, cihazınızın pil ömrünü uzatabilir.

wifi 6 nedir avantajlari nelerdir3

  • WiFi 6, teorik olarak WiFi 5’teki 3,5 Gbps’den maksimum 9,6 Gbps (saniyede gigabit) hıza ulaşabilir. 9.6 Gbps’nin tamamını bir cihazda kullanamayabilirsiniz, ancak bu, cihazlarınız arasında bölünebilir. Bu, cihazlarınızın her birinin daha hızlı olacağı anlamına gelir. Ancak WiFi 6 ile yalnızca yeni standardı destekleyen yönlendiricileriniz ve cihazlarınız varsa daha yüksek hızlar yaşayabilirsiniz.

WiFi 6’nın önceki standartlardan çok daha hızlı olmasının bir nedeni, yeni standardın Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) adlı bir teknoloji kullanmasıdır. Bu teknoloji, WiFi iletiminizin aynı anda birden fazla cihaza veri iletmesine olanak tanır.

Bu, OFDMA’nın gecikmeyi önemli ölçüde azaltabileceği anlamına gelir. Yüksek öncelikli trafiğin, düşük öncelikli trafiğin arkasında beklemesi gerekmez. Bu şekilde, başka biri başka bir odada interneti kullanmaya başlarsa, film akışı sırasında herhangi bir arabelleğe alma yaşamazsınız.

WiFi 6 Avantajları Nelerdir?

Yüksek Hız

WiFi 6’nın WiFi 5 ve 4G’ye kıyasla ana avantajı artan hızdır. Hız kapasitesini neredeyse üç katına çıkaran WiFi 6, ışık hızında veri aktarım hızları sunar. Bu hızlarla IoT cihazları, verileri daha hızlı ileterek gecikme ve yanıt sürelerini önemli ölçüde azaltır. Bu, küçük işletmeler ve konut kullanımı için harika. WiFi 6, ister iş ister kişisel amaçlar için olsun, öncelikle iç mekan ağları için etkili olacaktır.

wifi 6 nedir avantajlari nelerdir4

Gelişmiş Güvenlik Önlemleri

IoT cihazlarının kendi güvenlik endişeleri ve zorlukları vardır. WiFi 6, güvenlik iyileştirmeleri sunar ve mevcut kablosuz teknolojiyle ilgili önemli sorunları giderir. WPA3 çerçevesi ile WiFi 6 kullanır. WPA2 teknolojisine kıyasla WPA3, WPA2’nin WPA2s Önceden Paylaşılan Anahtar (PSK) protokolü yerine Eşzamanlı Kimlik Doğrulama Eşitliği (SAE) protokolünü kullandığından IoT cihazları için daha iyi güvenlik sağlar.

Artan Cihaz Sayısı

wifi 6 nedir avantajlari nelerdir1

Mevcut WiFi yönlendiricileri 250 adede kadar eşzamanlı cihazı destekler. Bu sayı, aynı anda 1024 adede kadar cihazı destekleyebilen WiFi 6 özellikli bir yönlendiriciyle karşılaştırıldığında önemsizdir. Bu, yüksek yoğunluklu IoT cihazları ağlarını tek bir yönlendirme cihazına bağlamaya yardımcı olur. Dolayısıyla evler ve küçük işletmeler gibi senaryolar için WiFi 6 ideal olabilir. Aynı zamanda, çok sayıda IoT cihazını bağlamak için tek bir WiFi yönlendiricinin yeterli olduğu anlamına gelir, bu nedenle ekonomiktir. Ancak, ağ ve bağlantı sorunlarına neden olabilecek duvarlar, binalar veya ağaçlar gibi engeller nedeniyle WiFi daha uzun mesafelerde verimsiz olabilir. Bu nedenle halka açık yerlerde kullanımları sınırlı olsa da iç mekanlarda oldukça faydalı olacaktır.

WiFi 6 İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu