Bilim ve Teknoloji

Hosting (Barındırma) Nedir? Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

instagram takipçi hilesi

Hosting yani web barındırma, bir web sitesi veya internet üzerindeki bir sunucudaki uygulama için depolama alanı sağlama hizmetidir. Web sitenize internet üzerinden erişim sağlandıktan sonra, internete bağlı diğer bilgisayarlardan erişilebilir.

hosting 1

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web barındırma hizmetleri, web sitelerini internet üzerinden barındırmak için hizmetlerini ve teknolojilerini kiralayan şirketlerdir. Hosting şirketi web sitenizi barındırdıktan sonra, kullanıcılar web adreslerini web tarayıcılarına yazarak erişebilirler. Bunu yaptıklarında, bilgisayarları web sitenizin barındırıldığı sunucuya bağlanır. Sırayla sunucu, web sitesini ziyaret etmek için web tarayıcısında web sitesine gönderir.

Doğru Web Hosting Paketi Nasıl Seçilir?

Birkaç web barındırma seçeneği var. Hangisinin işiniz için doğru olacağını bilmek için kendinize aşağıdaki soruları sorun. Ne tür bir web sitesine çevrimiçi bir blog, bir e-ticaret portalı, bir haber sitesi, vb. Ev sahipliği yapmayı planlıyorsunuz, bu da ne kadar web trafiğini beklediğinizi ve web sitenizi barındırmak için gereken altyapının ne kadar sağlam olması gerektiğini belirleyecektir.

Bir hosting satın almadan aşağıdakilere ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirleyiniz;

 • Depolama alanı
 • Bant genişliği
 • Maliyet ne kadar harcamak istersiniz veya harcamak ister misiniz?

hosting 2

Doğru Hosting Firması Nasıl Seçilir?

Performanslarını veya taleplerini aşağıdaki alanda inceleyin.

Aşağıdakileri mutlaka sorgulayın! Çünkü emeğinizin bir çırpıda gitmesi, emin olun bazen umurlarında bile olmayabilir. Özellikle de şikayetleri ve bu şikayetlerin giderilip, giderilmediğini kontrol ederek doğru seçim yapın.
Mutlaka, sektördeki liderleri ve uzun yıllardır bu işi yapanları tercih edin. Bunların arasında bir tercih yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Çalışma süresi: En az% 99 çalışma süresi garantisi veriyorlar mı? Sunucuları nerede bulunur?
 • Sektördeki yıllar: Güvenilirliklerini belirlemenin bir yoludur.
 • Müşteriler: Kaç müşteriye hizmet veriyor? Hangi yerlerde varlıkları var?
 • Çevrimiçi incelemeler ve görüşler: Bunlar size şirketin itibarı hakkında daha gerçek bir fikir vermelidir.
 • Destek: Şirket size yardımcı olmak için 7/24 eğitimli personel ile destek veriyor mu?
 • İlgili ürünler: Güvenlik, e-posta ve yedekleme hizmetleri gibi diğer ilgili web hizmeti ürünlerini sunan bir web barındırma şirketi seçin. Hepsini tek bir yerden almak, farklı sağlayıcılarla uzun vakit kaybetmenizin önüne geçecektir.
 • Güvenlik Hususları: Verilerinizi nasıl koruyorlar?
 • Yedekleme hizmetleri: Yedekleme paketleri neler?
 • Mobil Erişim: Kontrol panelinize hareket halindeyken bir cihazdan erişebilir misiniz?

Uzun yıllardır sektörde gücünü kanıtlamış, müşteri memnuniyetine odaklanmış güvenilir bir firma arıyorsanız, kesinlikle hosting.com.tr‘ye bir göz atmalısınız. Buradan tıklayarak detaylı inceleme yapabilir ve ihtiyacınıza yönelik satış öncesi destek alabilirsiniz. Emin olun, doğru tercih yapacağınıza dair size güven veriyoruz.

hosting 3

Web Barındırma Seçenekleri Nelerdir?

Web sitenizi barındırmanın birkaç yolu vardır;

Paylaşımlı Hosting: Yeni başlayan bir blogunuz veya küçük bir işletmeniz varsa, paylaşımlı hosting ile başlamak için iyi bir seçenektir. Sunucu alanınız diğer web siteleri tarafından paylaşıldığı için kullanılabilen en uygun fiyatlı barındırma seçeneğidir. Basit ve kullanımı kolaydır. Öte yandan, aynı sunucudaki birden fazla web sitesiyle alan ve kaynakları paylaştığınız için, başka bir web sitesiyle aşırı yükleme yapmak web sitenizin yavaşlamasına neden olur.

WordPress Barındırma: Bir wordpress blogunuz veya web siteniz varsa, özellikle wordpress web sitenize uyacak şekilde optimize edilmiş bir wordress barındırma paketi satın almanız önerilir.

Reseller Hosting: Barındırma işine girmek istiyorsanız, bayi barındırma satın almak, ana barındırma şirketi tarafından sağlanan aynı barındırma hizmetlerini kiralamanızı veya yeniden satmanızı sağlar. Bayi barındırma ile, ana web barındırma tarafından sunulan diğer tüm web servislerinin satışını da yapabilirsiniz.

Dedicated Hosting: Özel barındırma, tam kök erişimiyle sunucunuzun tam kontrolünü sağlar. İstediğiniz herhangi bir yazılımı kurmayı seçebilirsiniz.

VPS Barındırma: VPS hosting’i daha yüksek, daha güçlü ve daha gelişmiş bir paylaşılan hosting formu olarak düşünebilirsiniz. Bir sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşırken, diğer özelliklerle paylaşılmayan kaynaklar tahsis edilir. Özel bir sunucuya paranız yetmiyorsa, VPS hosting seçebilirsiniz.

Hosting ile ilgili videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu