Yabancı Kadın Ünlüler

Julianne Moore Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Julianne Moore
Tam adı: Julie Anne Smith / Julianne Moore
Doğum tarihi: 3 Aralık 1960
Doğum yeri: Fort Bragg, Kuzey Karolina, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,6 cm
Kilosu: 53 kg
Burcu: Yay
Ailesi:  Anne – Peter Moore Smith
Eşi: Bart Freundlich (e. 2003), John Gould Rubin (e. 1986–1995)
Çocuk (ları): Liv Freundlich , Caleb Freundlich
Mesleği: Aktris ve yazar
Aktif Yılları: 1981’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Julianne Moore Kimdir? Julianne Moore, yetenekli bir Amerikalı-İngiliz aktris ve yazardır. Moore güçlü kadın karakterleri canlandırdığı bilinen, beğenilen bir film ve TV oyuncusudur. Boston Üniversitesi’nden eğitimli bir oyuncu olarak kariyerine tiyatro ile başladı ve ardından dizi ve filmlerde muhteşem roller üstlendi.

Her performansı büyük eleştiriler aldı. Güç dolu oyunculuğu, Altın Küre ödülü, Emmy Ödülleri ve hatta ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ kategorisinde Oscar ödülü de dahil olmak üzere sayısız ödül getirmiştir. Ayrıca Cannes, Venedik ve Berlin’deki film festivallerinde ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ ödülleri ile onurlandırıldı.

Ayrıca bir yazar şapkası taktı ve çocuklar için ‘frackleface strawberry‘ karakteri hakkında kitaplar yazdı. Kitabı bir dizi haline getirildi ve ‘New York Times En Çok Satanlar‘ listesinde yer aldı.

Julianne, 3 Aralık 1960 tarihinde Kuzey Karolina, Fort Bragg’da doğdu. Moore’un annesi Anne bir psikolog ve sosyal hizmet uzmanı iken babası Peter Moore Smith, Jr. bir Amerikan askeri yargıcıydı.

Babası orduda çalıştığı için hayatının ilk yıllarını iki düzine yerde geçirdi ve bu nedenle de farklı okullara gitti. 1983 yılında Julianne, Boston Üniversitesi Sahne Sanatları Okulu‘ndan Güzel Sanatlar Lisans derecesi ile mezun oldu. Daha sonra Moore, kariyerine tiyatrolarda başlamak için New York’a geri döndü.

Ciddi Para‘ ve ‘Sıcak Fudge ile Dondurma‘ adlı iki oyunda yer aldı. Ayrıca ‘Hamlet‘te ‘Ophelia‘ rolünü oynadı. Tiyatrodan sonra Moore televizyona döndü. İlk büyük çıkışını 1985 yılında ‘Dünya Dönerken‘ dizisinde aldı. Başlangıçta Frannie rolü ile yer aldı. Sonunda, üvey kız kardeşi Sabrina‘nın rolünü de o oynadı. Bu rol ile Daytime Emmy ödülünü kazandı.

Julianne Moore Kariyeri

1990 yılında ilk film rolünü ‘Karanlık Tarafın Masalları‘ filmi ile aldı ve burada mumyanın kurbanını oynadı.

1992 yılında vizyona giren ‘Beşiği Sallayan El‘ filmindeki yardımcı rolü ile eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Aynı yıl Moore, ‘The Gun in Betty Lou’s Handbag‘de komik bir rol oynadı.

1993 yılında ticari olarak başarılı dört filmde de rol aldı. O yılki ilk filmi ise, ‘Benny & Joon‘un romantik bir hikayesi olan ‘Body of Evidence‘, ardından Harrison Ford‘un başrol oynadığı bir hit suç draması olan ‘The Fugitive‘  ve Robert Altman‘ın Raymond Carver‘ın hikayelerine dayanan ‘Short Cuts‘ıydı.

1994 yılında klasik tiyatro eseri ‘Vanya 42. Cadde‘de Moore seçkin bir görünüm kazandı.

1995 yılında Moore’un ‘Güvenli‘ filmi yayınlandı. Bu filmde bilinmeyen hastalıklar ile savaşan bir kadını canlandırdı. Çevresine karşı açıklanamaz bir alerjik reaksiyon geliştiren varlıklı bir ev kadınını canlandırması, eleştirel övgünün yanı sıra ona ‘Bağımsız Ruh Ödülü‘ adaylığı kazandı. Bu film onu ​​iyi bir oyuncu olarak tanıttı.

1995 yılında ‘Dokuz Ay‘da Hugh Grant‘in hamile kız arkadaşını canlandırdı. Bir güvenlik uzmanını canlandırdığı ‘Assassins‘ filmi de 1995 yılında gösterime girdi.

1996 yılında ‘Hayatta Kalan Picasso‘ filminde Julianne, Picasso’nun sevgililerinden birinin rolünü oynadı. 1997 yılında Steven Spielberg‘in ‘Kayıp Dünya: Jurassic Park‘ filminde rol aldı. Julianne bu rolü, seçmelere bile girmeden ‘The Fugitive‘ filmindeki performansına dayanarak kaptı. Aynı yıl ‘The Myth of Fingerprints‘ filmi de yayınlandı.

Yine 1997 yılında ‘Boogie Nights‘ ile ön plana çıktı. Bu filmde Julianne Moore bir yetişkin film yıldızını ve çete ekibine bir anne figürünü canlandırdı. Bu film için o hem Altın Küre hem de Akademi Ödülü adaylığı aldı. 1998 yılı yapımı ‘The Big Lebowski‘ filmi ticari olarak hit olmadı. Ancak bu sıra dışı komedi hala bir kült klasiği olarak kabul edilmektedir. Aynı yıl korku filmi olan ‘Psycho‘da da rol aldı.

1999 yılında ‘Cookie’s Fortune‘da zihinsel engelli ama sevimli kız kardeş olarak rol aldı. ‘An Ideal Husband‘ filminde Moore sinsi Bayan Cheveley‘i canlandırdı. Daha sonra Moore, ‘Magnolia‘, ‘End of the Affair‘ ve ‘A Map of the World‘ filmlerinde de yer aldı.

2002 yılında iki performansı – mükemmel bir resimdeki hayatı beklenmedik bir şekilde paramparça olan 1950‘lerde ev hanımı bir anneyi canlandırdığı ‘Cennetten Uzak‘ ve banliyö prangalarından kurtulmayı düşünen 1950‘lerde başka bir ev kadınını canlandırdığı ‘Saatler‘ yorumlar ve övgüler alarak büyük beğeni topladı. Her iki film için de Moore, Oscar adaylığı aldı. ‘Far from Heaven‘ ile Julianne, 19 organizasyondan En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

2004 yılında ‘Marie ve Bruce‘ ve ‘Cazibe Kanunları‘ filmleri o kadar başarılı değildi. Ancak psikolojik gerilim filmi olan ‘Unutulan‘ büyük bir hit oldu. 2005 senesinde birkaç film ve dizi yaptı ama bunlar pekiyi karşılanmadı. ‘Children of Men‘ 2006 yılında piyasaya çıktı ve bir hit oldu. Ayrıca Julianne, Broadway‘de deneyler yaptı ve David Hare‘in ‘The Vertical Hour‘unda çıkış yaptı. Ancak, eleştirmenler tarafından bu pekiyi karşılanmadı.

2009 yılında Moore vizyona giren ‘Tek Adam‘ filminde hayatına son vermek isteyen eşcinsel bir profesörün en yakın arkadaşı rolünü oynamıştır. Bu eser de Altın Küre Ödülü‘ne aday gösterilmiştir.

2015 yılında, kötü karşılanan bir fantezi-macera filmi olan ‘Yedinci Oğul‘da da kötü bir kraliçe olarak göründü. Aynı zamanda bir dedektif ve eşcinsel partneri hakkında gerçek bir hikayeye dayanan drama olan ‘Freeheld‘ filminde ve romantik komedi filmi olan ‘Maggie’s Plan‘da rol aldı. Ve her iki film de ‘2015 Toronto Uluslararası Film Festivali‘nde gösterildi.

Julianne Moore ayrıca yazmayı da denedi. 2007‘den 2015‘e kadar ‘Çil Yüzlü Çilek‘ karakteri ile çocuklar için altı kitaplık bir dizi yazdı ve yayınladı. Bu serinin dışında 2013 yılında başka bir ülkeden bir anne ile büyüme deneyiminden yola çıkarak ‘Annem yabancı ama bana değil‘ adlı bir kitap daha yayınladı.

2014 yılında, kara komedi ‘Yıldız Haritasında psikoterapi alan yaşlanan bir aktrisi canlandırdığı için ‘Cannes Film Festivali‘nde Moore, ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ ödülünü kazandı. Cannes‘daki başarısı Julianne’yi tarihte Juliette Binoche‘dan sonra “Üç Büyük” film festivallerinde (Cannes, Venedik ve Berlin) kazanan ikinci aktris yaptı. Ayrıca performansı ile Altın Küre adaylığı aldı.

2014 yılındaki son görünüşü, kariyerinin en beğenilenlerinden biriydi. ‘Still Alice‘ dramasında, erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı teşhisi konan bir dil profesörünün başrolünde yer aldı. Hastalık ile ilgili belgeseller izleyerek ve Alzheimer Derneği’ndeki hastalarla etkileşim kurarak film için dört ay eğitim aldı. Ve sonunda ‘En İyi Kadın Oyuncu‘ dalında Oscar, Altın Küre, SAG ve BAFTA ile ödüllendirildi.

Julianne Moore Özel Hayatı

Julianne Moore, 1986 yılında oyuncu ve sahne yönetmeni John Gould Rubin ile evlendi. Ancak çift 1993 yılında ayrıldılar. Şu anki kocası Bart Freundlich ile 1996 senesinde ‘Parmak İzleri Efsanesi‘ filminde çalışırken tanıştı. Ve Bart filmin yönetmeniydi.

Julianne ve Bart, Ağustos 2003 tarihinde evlendiler. Çiftin 1997 yılı doğumlu Caleb adında bir oğlu ve 2002 yılı doğumlu Liv adında bir kızı var. Ve New York City, Greenwich Village’da yaşıyorlar.

Julianne, Bir dizi hayır kurumunu desteklemektedir. Desteklediği asıl amaçta ‘kadın ve çocuk gelişimi‘dir. Ayrıca aile hayatını savunmakta ve ‘Planlı Ebeveynlik‘ savunucuları kurulunda yer almaktadır. Aynı zamanda Moore, eşcinsel hakları ve silah kontrolü için kampanya yürütüyor. 2008 yılından beride ‘Çocukları Kurtarın‘ elçisi olmuştur.

Julianne Moore Ödülleri

Julianne Moore, 1998, 2000 ve 2003 yıllarında Oscar’a aday gösterildi. 2002 yılında Berlin Film Festivali’nde ‘The Hours‘ ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

Kariyerinde, Altın Küre Akademi Ödülleri’ni Julianne üç kez kazandı. İlk kez 1994 yılında ‘Short Cuts‘taki rolü ile ‘En İyi Oyuncu Kadrosu‘ ödülünü kazandı. 2013 yılında ‘Game Change‘deki performansı ile ikinci kez kazandı. ‘Game Change‘deki performansı aynı zamanda 2012 yılında ona ‘Bir Mini Dizi veya Filmde En İyi Kadın Oyuncu‘ kategorisinde ‘Prime Time Emmy Ödülü‘nü getirdi.

Son ödülü ise 2015‘te ‘Still Alice‘ filmi ile oldu. Buradaki muhteşem performansı ile bu prestijli ödülü kazanabildi. Bu film Moore’a BAFTA ödülünü de kazandırdı. 2014 yılında ise Cannes Film Festivali’nde ‘Yıldızların Haritaları‘ için ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

Julianne Moore Filmleri

 1. 1990 Tales from the Darkside: The Movie / Susan
 2. 1992 The Hand That Rocks The Cradle / Marlene Craven
 3. 1992 The Gun in Betty Lou’s Handbag / Elinor
 4. 1993 Body of Evidence / Sharon Dulaney
 5. 1993 Benny & Joon / Ruthie
 6. 1993 Kaçak / Dr. Anne Eastman
 7. 1993 Sosyeteden İnsan Manzaraları / Marian Wyman
 8. 1994 Vanya on 42nd Street / Yelena
 9. 1995 Roommates / Beth Holzcek
 10. 1995 Safe / Carol White
 11. 1995 Nine Months / Rebecca Taylor
 12. 1995 Assassins / Electra
 13. 1996 Surviving Picasso / Dora Maar
 14. 1997 The Lost World: Jurassic Park / Dr. Sarah Harding
 15. 1997 The Myth of Fingerprints / Mia
 16. 1997 Boogie Nights / Amber Waves
 17. 1997 Chicago Cab / Kendinden geçmiş kadın
 18. 1998 Büyük Lebowski / Maude Lebowski
 19. 1998 Psycho / Lila Crane
 20. 1999 Cookie’s Fortune / Cora Duvall
 21. 1999 An Ideal Husband / Laura Cheveley
 22. 1999 A Map of the World / Theresa Collins
 23. 1999 The End of the Affair / Sarah Miles
 24. 1999 Manolya / Linda Partridge
 25. 2000 İdeal Erkek / Audrey
 26. 2001 Hannibal / Ajan Clarice Starling
 27. 2001 Evolution / Dr. Allison Reed
 28. 2001 World Traveler / Dulcie
 29. 2001 The Shipping News / Wavey Prowse
 30. 2002 Far from Heaven / Cathy Whitaker
 31. 2002 Saatler / Laura Brown
 32. 2004 Marie and Bruce / Marie
 33. 2004 Laws of Attraction / Audrey Woods
 34. 2004 Gizemli Parçalar / Telly Paretta
 35. 2005 The Prize Winner of Defiance, Ohio / Evelyn Ryan
 36. 2005 The Naked Brothers Band: The Movie / Kendisi
 37. 2005 Trust the Man / Rebecca
 38. 2006 Freedomland / Brenda Martin
 39. 2006 Son Umut / Julian
 40. 2007 Next / Callie Ferris
 41. 2007 Beni Orada Arama / Alice
 42. 2007 Savage Grace / Barbara Daly Baekeland
 43. 2008 Körlük / Doktorun karısı
 44. 2008 Kartal Göz / ARIIA (ses)
 45. 2009 Chloe / Catherine Stewart
 46. 2009 A Single Man / Charley
 47. 2009 The Ballad of G.I. Joe / Scarlett
 48. 2009 The Private Lives of Pippa Lee / Kat
 49. 2010 6 Souls / Cara Harding
 50. 2010 Elektra Luxx / Virgin Mary
 51. 2010 İki Kadın, Bir Erkek / Jules
 52. 2011 Çılgın Aptal Aşk / Emily
 53. 2012 Being Flynn / Jody Flynn
 54. 2012 What Maisie Knew / Susanna
 55. 2013 Don Jon / Esther
 56. 2013 Carrie: Günah Tohumu / Margaret White
 57. 2013 The English Teacher / Linda Sinclair
 58. 2014 Non-Stop / Jen Summers
 59. 2014 Yıldız Haritası / Havana Segrand
 60. 2014 Unutma Beni / Alice Howland
 61. 2014 Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 / Başkan Alma Coin
 62. 2014 Seventh Son / Malkin Anne
 63. 2015 Maggie’s Plan / Georgette Nørgaard
 64. 2015 Aşka Özgürlük / Laurel Hester
 65. 2015 Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 / Başkan Alma Coin
 66. 2017 Wonderstruck / Lillian Mayhew – Büyük Rose
 67. 2017 Suburbicon / Rose – Margaret
 68. 2017 Kingsman: Altın Çember / Poppy Adams
 69. 2018 Gloria Bell / Gloria Bell
 70. 2018 Bel Canto / Roxanne Coss
 71. 2019 Geçmişin Sırları / Theresa Young
 72. 2019 The Staggering Girl / Francesca Moretti
 73. 2020 The Glorias / Gloria Steinem
 74. 2021 Penceredeki Kadın / Katie – Jane Russell
 75. 2021 Spirit: Özgür Ruh / Cora Prescott (ses)
 76. 2021 With/In: Volume 1
 77. 2021 Dear Evan Hansen / Heidi Hansen
 78. 2021 When You Finish Saving the World / Rachel Katz

Julianne Moore Tv Dizileri

 1. 1984 The Edge of Night / Carmen Engler
 2. 1985-88 As the World Turns / Frannie Hughes – Sabrina Hughes
 3. 1987 I’ll Take Manhattan / India West
 4. 1989 Money, Power, Murder / Peggy Lynn Brady
 5. 1990 B.L. Stryker / Tina
 6. 1991 The Last to Go / Marcy
 7. 1991 Cast a Deadly Spell / Connie Stone
 8. 1998 Saturday Night Live / Sunucu
 9. 2004 Susam Sokağı / Kendisi
 10. 2009-13 30 Rock / Nancy Donovan
 11. 2012 Game Change / Sarah Palin
 12. 2016 Inside Amy Schumer / Kendisi
 13. 2016 Difficult People / Sarah Nussbaum
 14. 2017 Nightcap / Kendisi
 15. 2021 Lisey’s Story / Lisey Landon

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu