Yabancı Kadın Ünlüler

Thandiwe Newton Kimdir?

instagram takipçi hilesi

newton 1

Tam adı: Melanie Thandiwe Newton / Thandiwe Newton
Doğum tarihi: 6 Kasım 1972
Doğum yeri: Westminster, Londra, İngiltere
Boyu: 1,60 cm
Burcu: Akrep
Ailesi: Nyasha Newton, Nick Newton
Eşi: Ol Parker (1998-2022)
Çocuk (ları): Nico Parker, Ripley Parker, Booker Jombe Parker
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 1991’den günümüze dek.
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

6 Kasım 1972 doğumlu İngiliz aktris Newton, iki Altın Küre Ödülü adaylığının yanı sıra Primetime Emmy Ödülü ve İngiliz Akademisi Film Ödülü de dahil olmak üzere çeşitli ödüller aldı. Film ve hayır kurumlarına hizmetlerinden dolayı 2019 Yeni Yıl Onur Ödülleri’nde Britanya İmparatorluğu Nişanı Görevlisi olarak atandı.

Newton, Westminster, Londra, İngiltere’de, Shona şef ailesinin bir Zimbabweli üyesi olan Nyasha’nın ve bir İngiliz laboratuvar teknisyeni ve sanatçısı olan Nick Newton’un çocuğu olarak doğdu. Ailesi Zambiya’da yaşıyordu ve daha sonra küçük erkek kardeşinin doğduğu yere geri döndü.

Bazı kaynaklarda doğum yerinin yanlış bir şekilde Zambiya olduğu bildirilse de röportajlarda Londra’da doğduğunu doğrulamıştır. Thandiwe, “sevgili” anlamına gelen Nguni kökenli bir isimdir. “Thandiwe”deki w harfini atmaya başladı onu ingilizcede TAN-dee olarak telaffuz edilen “Thandie” olarak bıraktı.

O üç yaşındayken, ailesi İngiltere’ye taşındı ve Penzance, Cornwall’a yerleşti. Böylece babası ailesinin antika işini yönetmeye yardım edebildi. Mary’s Roma Katolik İlköğretim Okulu’na gitti. Newton bir TED konferansında şunları söyledi: “Yaklaşık beş yaşımdan itibaren, uymadığımın farkındaydım. Rahibeler tarafından yönetilen tamamen beyaz, Katolik okulundaki siyah, ateist çocuktum. Bir anormaldim.”

Newton, Londra ve Penzance’de büyüdü. Tring Park Sahne Sanatları Okulu’nda dans eğitimi aldı. 1992 ve 1995 yılları arasında, Newton, Cambridge’deki Downing College’da okudu ve burada sosyal antropoloji diploması aldı.

Newton, 2021’de yaptığı bir röportajda, profesyonel olarak kullandığı isme w’yi ekleyeceğini duyurdu. Artık “Thandie” yerine “Thandiwe” olarak kabul edilecekti.

Filmleri ve TV Şovları

Yeni gelen komedi-drama Flirting (1991) ile ilk filmini çektikten sonra Newton, Brad Pitt/Tom Cruise filmi Vampirle Görüşme’de (1994) köle “Yvette”i canlandırdı. Newton, Jefferson’ın Paris’teki Merchant Ivory prodüksiyonunda Sally Hemings olarak yer aldı.

Ardından, Toni Morrison’ın romanından uyarlanan ve annesi onu kölelikten kurtarmak için öldüren genç bir köle kızın hayaleti olan Jonathan Demme’nin draması Beloved’da (1998) oynadı. Filmde ayrıca Oprah Winfrey ve Danny Glover da rol aldı. Newton, Mission: Impossible 2’de Cruise’la birlikte Nyah Nordoff-Hall rolünü oynadı. Bir sonraki rolü, eşi senarist Ol Parker tarafından yazılan düşük bütçeli It Was An Accident filmindeydi.

2003 ve 2005 yılları arasında Newton, Amerikan televizyon dizisi ER’de John Carter’ın sevgilisi Makemba “Kem” Likasu’yu canlandırdı. 2009’da dizi finali için yeniden rol aldı. 2004’te The Chronicles of Riddick ve Crash’te de yer aldı. Crash’teki rolüyle 2006’da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ödülü kazandı. The Pursuit of Happyness’ta Chris Gardner’ın karısı Linda Gardner’ı canlandırdı. Yine 2006’da Newton, Sindirella’nın pandomim versiyonunda radyoda performans sergiledi.

2007’de Newton, komedi dalında Eddie Murphy ile birlikte rol alma fırsatı yakaladı. 2008’de komedi yapımı olan Run Fatboy Run’da eski kız arkadaşı olarak Simon Pegg’in karşısında oynadı. Daha sonra, Oliver Stone’un Başkan George W. Bush’un biyografisi olan W.’da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanını ve ardından Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ı canlandırdı. Film Ekim 2008’de gösterime girdi.

Thandiwe Newton, Live Earth’ün Birleşik Krallık kısmı için 7 Temmuz 2007’de Wembley Stadyumu’nda tanıtıcıydı. O, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’u konserde tanıtacaktı, ancak Al Gore etkinliği ertelendi ve izleyicileri eğlendirmek için Newton kendini sahnede buldu. Newton daha sonra, Roland Emmerich tarafından yönetilen ve 13 Kasım 2009’da yayınlanan bir felaket filmi olan 2012’de kurgusal ABD’nin İlk Kızı Laura Wilson’ı canlandırdı.

Temmuz 2011’de Newton, “Ötekiliği kucaklamak, kendimi kucaklamak” üzerine bir TED konuşması yaptı. İki farklı kültürde büyüyen bir çocuk olarak ve birçok farklı benliği oynayan bir aktris olarak “ötekiliğini” bulmayı tartıştı. 2012 yılında romantik drama filmi Good Deeds’de Tyler Perry ile birlikte rol aldı. 2015 yılında ABD mini dizisi The Slap’ta rol aldı.

2016’da Newton, HBO bilim kurgu drama dizisi Westworld‘de Maeve Millay’ı canlandırmaya başladı ve bu rolüyle Primetime Emmy Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü ve diğer ödülleri kazandı. 2017’de BBC One’da yayınlanan ve Cosby’ye yöneltilen cinsel saldırı suçlamalarını açıklayan Bill Cosby: Bir Amerikan İkonunun Düşüşü başlıklı belgeselde anlatıcı olarak görev yaptı.

Aynı yıl Newton, BBC One’s Line of Duty’nin dördüncü sezonunda DCI Roseanne “Roz” Huntley’i canlandırdı ve bu rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında BAFTA TV Ödülü adaylığı kazandı. Newton, Mayıs 2018’de vizyona giren Star Wars filmi Solo: A Star Wars Story’de Val rolünü üstlendi.

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu