Film & Dizi Önerisi

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Steven Spielberg Filmleri

instagram takipçi hilesi

Amerikalı Oscar Ödüllü yönetmen, senarist ve yapımcı olan Steven Spielberg’ün bugüne kadar birçok kült olmuş filmi bulunmaktadır. Önemli yapımlara imza atan Steven Spielberg tarafından yönetilmiş mutlaka izlenmesi gereken IMDB puanına göre en iyi 10 filmini listeliyoruz.

IMDb puanına göre en iyi 10 filmi

1- Schindler’s List

schindlers

Schindler’s List filmi Imdb puanı 8.9 olan, Spielberg’ün adı anıldığında ilk akla gelen filmlerden birisidir. 1993 yılı yapımı olan Schindler’s List, Alman işadamı Ockar Schindler’in hikayesini anlatmaktadır.  Hikaye, 2. Dünya Savaşı döneminde bu işadamının Polonya’da kurduğu fabrikada,  Yahudi işçi çalıştırması ve bu şekilde 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını ele almaktadır. Biyografik tarih ve dram türünde olan film, Oscar Ödül Töreni’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerinin sahibi olmuştur.

2- Er Ryan’ı Kurtarmak

Saving Private Ryan 685x931

Orijinal adı Saving Private Ryan olan 1998 yılı yapımı dram türündeki savaş filmi Spielberg’ün kült filmlerinden birisidir. Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore gibi usta oyuncuları kadrosunda bulunduran filmde 2. dünya savaşı zamanında acılı bir annenin oğlunun eve sağ salim beklemesi umudu konu alınmaktadır. En iyi yönetmen başta olmak birçok Oscar’ın sahibi olan Er Ryan’ı Kurtarmak filminin Imdb puanı 8.6dır.

3- Jurassic Park

jurassic

1993 yapımı gerilim macera filmi, beş filmlik bir seriden oluşmaktadır. En son filmi 2018 yılında çıkan Jurassic Park, fosilleşmiş olan bir sivrisinekten dinozor kanının çıkarılması, bilimadamlarına yeniden dinozor yaratma düşüncesi verir. Dr. Hammond, buldukları DNA’lardan yola çıkarak dinozorlar geliştirir ve bir şekilde hayvanat bahçesi açar. Imdb puanı 8.1 olan Jurassic Park’ta uzun soluklu eskimeyen bir macera film serisidir.

4- Catch Me If You Can

catch me if you can 685x513

2002 yılı yapımı Catch Me If You Can 56 günde çekilen komedi dram türündeki filmdir. Aynı zamanda biyografik bir yapım olan film Frank Abagnale Jr.’nin hayatını konu almaktadır. İki Oscar adaylığı bulunan filmin genç ve usta bir dolandırıcının, azimli bir FBI ajanı tarafından yıllarca kovalama ve yakalama hikayesini anlatır. Imdb puanı 8.1 olan Catch Me If You Can filminin başrollerinde Leonardo Dicaprio, Tom Hanks yer almaktadır.

5- Ready Player One

ready player

2018 yılı yapımı olan Ready Player One filmi, Ernest Cline’nin aynı adındaki romanından uyarlanmıştır. Bilimkurgu türündeki macera filminin başrollerinde Tye Sheridan, Olivia Cooke ve Ben Mendelsohn yer almaktadır. 2045 yılında geçen film, gerçek dünyadan bir kaçış olarak alternatif bir sanal evrende gerçekleşen bir oyun ortamının içindeki yaşamı anlatır. Imdb puanı 7.5 olan Amerikan yapımı Ready Player One filmi mutlaka izlemelisiniz.

 6- A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence 685x441

2001 yapımı bilimkurgu ve fantastik türündeki film Spielberg’ün mutlaka izlenmesi gereken yapımlarındandır. Başrollerinde Haley Joel Osment, Frances O’Connor, Jude Law gibi isimlerin yer aldığı filmde 11 yaşında insan gibi davranan ama aslında yapay zeka olduğu çok zor anlaşılan bir çocuğun hikayesine odaklanır. Birçok Oscar adaylığı bulunan filmin Imdb puanı ise 7.2’dir.

Fragmanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu