Film & Dizi ÖnerisiListeler

İzlemeniz Gereken En İyi Tom Hanks Filmleri

instagram takipçi hilesi

Boş zamanlarımızı değerlendirirken en eğlenceli yollardan birisi de yeni-eski filmleri keşfetmektir. Bunun için çoğu zaman filmlerin tür veya konularına bakıyor olsak bile oyuncularda önemlidir. Dünyanın en sevilen, başarılı aktörlerinden biri olan Tom Hanks ‘in bugüne kadar ki en iyi filmlerini derledik. Spoiler olmadan kısa bir özetle tanıttığımız filmler arasında her türden seçenek bulunmaktadır.

İşte boş vakitlerinizde izleyebileceğiniz, en iyi Tom Hanks filmleri!

1- The Green Mile

the green mile 685x513

The Green Mile, türkçe ismiyle Yeşil Yol filmi 1999 yapımı bir dram filmidir. Filmin yönetmen ve senaristliğini Frank Darabont yapmaktadır. Yeşil Yol, Stephen King’in aynı isimdeki kitabından uyarlanmış bir hikayedir. Hikayenin odak noktası bir hapishane memuruyla, bir idam mahkumunun arasındaki hikayedir. Mahkum olan John Coffey, doğaüstü güçleriyle dikkat çeker. İnsanların hastalıklarını kendisine çekerek iyileştirme gücü olan Coffey ile baş gardiyan Paul Edgecomb’un hikayesi başka şekilde yön değiştirir.

Filmin başrollerinde Tom Hanks, David Morse, Bonnie Hunt, Michael Clarke Duncan yer almaktadır. 1999 yapımı 3 Oscar adaylığı olan filmin IMDB puanı 8.6‘dır.

2- Forrest Gump

forrest

Çoğu kişiye Tom Hanks’ın adı söylendiğinde akla ilk gelen filmlerden birisi olan Forrest Gump, 1994 yapımı romantik, komedi ve drama türünde bir filmdir. Winston Groom’un aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Robert Zemeckis’in yönettiği Forrest Gump, IQ seviyesi düşük saf bir gencin hayatı boyunca birçok öneli olaya şahitliği konu edilmektedir.

Koşu yeteneği sayesinde şans eseri hayat onu hep çok önemli insanlarla tanıştırmıştır. Replikleri ve birçok sahnesiyle insanların gönlünü fetheden Forrest Gump filmi ve tabii ki Tom Hanks’ın performansı, bu filmi kült değerli yapımlar arasında en üst sıralara taşımıştır.

62. Oscar Ödüllerinde Tom Hanks’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırması başta olmak üzere en iyi film, senaryo, yönetmen gibi 6 dalda ödülün sahibi olmuştur. Filmin IMDB puanı 8.8‘dir.

3- Saving Private Ryan

saving private ryan 685x913

Saving Private Ryan, türkçe ismiyle Er Ryan’ı Kurtarmak filmi, Steven Spielberg’ün yönettiği 2. Dünya Savaş’ını konu alan bir filmdir. Filmde yer alan savaş sahneleri, özellikle Normandiya Çıkarması’na ait görüntüler dünya sinema tarihinde yer alan en başarılı işlerden birisidir.

1998 yapımı Er Ryan’ı Kurtarmak filmi Oscar tarihinin ayıpları listesine de en iyi film Oscar’ını alamayışıyla girmiştir. Sinema tarihinde en iyi 250 film arasında yer alan bu filmde Tom Hanks, Ryan Hurst, Matt Damon, Tom Sizemore, Edward Burns ve daha birçok isim yer alır. Filmin IMDB puanı ise 8.6‘dır.

4- Catch Me If You Can

sıkıysa yakala 685x513

Orijinal adı Catch Me if You Can olan, Sıkıysa Yakala isimli film 2002 yılında yapılmış komedi-drama türünde bir yapımdır. Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı filmde, Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Amy Adams gibi önemli birçok isim yer almaktadır.

Sıkıysa Yakala filmi, Frank Abagnale Jr.’nin hayat hikayesinden esinlenilmiştir. Filmde bir FBI ajanıyla bir dolandırıcının arasında geçen kovalamaca, macera konu edilmektedir. 2 dalda Oscar adaylığı bulunan filmin IMDB puanı 8.1′dir.

4- The Terminal

the terminal 685x513

Yine tam bir Tom Hanks ve Steven Spielberg ikilisinin klasiği olarak bilinen, The Terminal filmi 2004 yılında vizyona girmiş kült filmlerdendir. Politik komedi-drama türünde olan Terminal filmi, 18 yıl boyunca Paris’te Charles de Gaulle Havalimanı’nda yaşamış olan, Mehran Karimi Nasseri’nin hikayesinden esinlenilmiştir. The Terminal filmini imdb puanı ise 7.3′dür.

5- The Da Vinci Code

da vinci coer 685x1027

Da Vinci Code, türkçe ismiyle Da Vinci’nin Şifresi filmi 2006 yılı yapımı gerilim gizem türünde yapılan filmdir. Dan Brown’un aynı isimli romanından ve bir seri olan Da Vinci’nin Şifresi filmi hayatımıza Robert Langdon isimli karakteri katmıştır. Ron Howard’ın yönetmenliğini yaptığı film, gizemli bir cinayetin ortasında kendisini bulan Semboloji Profesörü Robert Langdon, Da Vinci tablosundan yola çıkarak ipuçlarını çözme macerasını anlatır. Maceranın sonu 200 yıllık bir örgüte dayanarak olayları çıkmazlara sokmaktadır.

Yıldız bir oyuncu kadrosuna sahip olan The Da Vinci Code filminin ardından, 2009 yılında Melekler&Şeytanlar kitabı ve 2016 yılında Cehennem kitabı da sinemaya uyarlanmıştır. Başrollerinde yine Tom Hanks’ın yer aldığı bu Dan Brown serisi kitaplarda yer alan dini görüş ve olaylardan çıktığı dönemlerde Vatikan başta olmak üzere çok tepki çekse de filmleri büyük başarı yakalamıştır. Da Vinci Code filminin IMDB puanı 6.6‘dır.

6- Sully

sully tom hanks 685x981

Sully filmi “En Yüksek Görev” isimli biyografik kitaptan uyarlanan, 2009 yılında Hudson Nehri’ne zorunlu iniş yapmak zorunda kalan bir uçak kazasını konu alan 2016 yapımı filmdir. Yönetmenliğini Clinton Eastwood yapmıştır. 2009 yılında US Airways’ın uçuşa geçtikten 3 dakika sonra kuş sürüsüyle çarpışarak yaklaşık 850 m irtifada iki motorunu kaybetmesi üzerine Hudson Nehri’ne 155 kişiyi taşıyan yolcu uçağını indirmek zorunda kalan Kaptain Pilot Chesley Sullenberger’ın hikayesi anlatılmaktadır.

Tom Hanks’ın başrolünde yer aldığı filmin kadrosunda onun yanı sıra Aaron Eckhart, Laura Linney yer almaktadır. Sully filminin IMDB puanı 7.4’tür.

7- Cloud Atlas

cloud atlas 685x428

Türkçe ismiyle Bulut Atlası olarak bilinen, 2012 yılına yapılan Alman-Amerikan ortak yapımı olan Cloud Atlas, bir dram ve bilimkurgu filmidir. Wachowski kardeşler tarafından yazılıp yönetilen film sıradışı tekniklerle (geriye dönüş ve ileriye atlama gibi) yapılmıştır. Yapım süreci 4 yıl olan Bulut Atlası filmi tüm zamanların en maliyetli (102 milyon dolar) bağımsız filmi olmuştur.

Filmde 1850 yıllarından, en fütüristik geleceğe uzanan bir yolculuk anlatılmaktadır. Filmde geçmiş, günümüz ve gelecekteki davranışları gözlenmektedir. Aynı zamanda da farklı zamanlarda tekrar karşılaşan ve alevlenen bir aşk hikayesi de sizleri beklemektedir. Cloud Atlas’ın film kadrosunda Tom Hanks, Halle Berry, Hugo Weaving ve Jim Sturgess yer alır. IMDB puanı ise 7.4′tür.

8- Cast Away

cast away 685x531

Cast Away, Türkçe ismiyle Yeni Hayat 2000 yılı yapımı bir macera filmidir. Bir Robert Zemeckis filmi olan Cast Away, FedEx çalışanı olan Chuck Noland’ın bindiği uçağın Güney Pasifik üzerinde düşmesiyle ıssız bir adada mahsur kalarak yaşam mücadelesi vermesini konu alır. Oscar Ödülleri’nde 1 adaylığı bulunan Tom Hanks, Helen Hunt, Nick Searcy’ın kadroda bulunduğu filmin IMDB puanı 7.8‘dir.

9- Captain Phillips

kaptan phillips 685x913

Kaptan Phillips 2013 yılı Amerikan yapımı gerilim dram filmidir. Başrollerinde Tom Hanksın yanında Barkhad Abdi ‘nin yer aldığı film Paul Greengrass tarafından yönetilmiştir. Somalili Korsanlar ve Denizde Tehlikeli Günler isimli romandan uyarlanan film bir Amerikan kargo gemisinin, Somali yakınında doğu kıyılarında korsanların saldırısına uğramasını ve rehin alınan Richard Phillips’i hikayesini ele almaktadır. Filmin IMDB puanı ise 7.8’dir.

10- A League of Their Own

a league of their own 685x1017

1992 yapımı türkçe çevirisi Kızlar Sahada olan A League of Their Own isimli film komedi, dram ve spor türündedir. All-American Girls Profesyonel Beyzbol Ligi’nden gerçek bir hikayeyi ele alır. Film ikinci dünya savaşı zamanlarında geçer. Erkeklerin savaşta olmasından doğan sektördeki boşlukları kadınların doldurmaya çalışma çabasını konu edinir.

Bunun için dünyanın dört yanında oyuncu arayarak bir takım kurulur. Filmde Tom Hanks’ın yanı sıra  Lori Petty, Geena Davis’i yer almaktadır. Ayrıca Madonna’yı da oyuncu üstelik beyzbol oyuncusu olarak görmekte ayrı bir seyir keyfi katmaktadır.

Penny Marshall yönetmenliğini yaptığı filmin müzikleri ‎Hans Zimmer tarafından yapılmıştır. A League of Their Own filminin IMDB puanı ise 7.2’dir.

Filmlerin Fragmanları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu