Yabancı Kadın Ünlüler

Kaya Scodelario Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Kaya Scodelario
Tam adı: Kaya Rose Scodelario-Davis
Doğum tarihi: 13 Mart 1992
Doğum yeri: Haywards Heath, Birleşik Krallık
Boyu: 1,68 cm
Kilosu: 55 kg
Burcu: Balık
Ailesi: Katia Scodelario , Roger Humphrey
Eşi: Benjamin Walker (m. 2015)
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 2007’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi

Hakkında

Kaya Scodelario Kimdir? Kaya Rose Scodelario-Davis, genç drama dizisi Skins‘teki Effy Stonem rolü ile tanınan bir İngiliz aktristir. Bu dizi, bir grup gencin yaşamları hakkındaydı ve işlevsiz aileler, akıl hastalığı ve bipolar bozukluk gibi konuları işlemiştir. Kaya gençken oyunculuğa girişerek kariyerine bir televizyon rolü ile başladı. Sonunda Kaya azmedip filmlere de girdi.

Beyaz perdedeki çalışmaları arasında ana rollerden birini oynadığı distopik bilim kurgu olan ‘The Maze Runner‘ yer alıyor. Ve bu film ticari olarak çok başarılı oldu ve bütçesinin on katını kazandı. Ayrıca Kaya Scodelario, ünlü Karayip Korsanları film serisinin en popüler kısımlarından biri olan korsan fantezi filmi ‘Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatmaz‘da önemli bir rol oynadı.

Kariyeri boyunca Kaya, diğer prestijli ödüllerin yanı sıra birçok ‘Altın Peri Ödülü‘ ve ‘Gençlerin Seçimi Ödülü‘ne da aday gösterildi. Ayrıca Scodelario, ‘The Truth about Emanuel‘ filmindeki rolü ile de ‘Ashland Bağımsız Film Ödülü‘ kazandı.

Scodelario, 13 Mart 1992 tarihinde İngiltere’de, West Sussex, Haywards Heath’de Kaya Rose Humphrey olarak doğdu. Ailesi, Kaya daha çok küçükken boşandı. Bu nedenle, sonunda Kaya annesinin soyadını benimsedi ve annesi tarafından da büyütüldü.

Kaya Scodelario Kariyeri

Kaya Scodelario’nun daha önce oyunculuk eğitimi veya deneyimi olmamasına rağmen, 2007 yılında ‘Skins‘in ilk sezonunda Effy Stonem rolü ile rol aldı. Başlangıçta Kaya’nın çok az konuşma repliği olsa da, dizi geliştikçe karakterinin önemi arttı. Dizi, eleştirmenlerden olumlu eleştiriler alsa da, genç cinselliğini tasvir etmesi nedeni ile önemli tartışmalara yol açtı.

İlk sinema filmine 2009 yılında bilim kurgu filmi olan ‘Moon‘da yardımcı bir rol ile başladı. Yönetmenliğini Duncan Jones‘un üstlendiği bu film, bütçesinin iki katını kazandı. Film birçok ödül kazandı ve ayrıca da ‘En İyi İngiliz Filmi‘ kategorisinde ‘BAFTA Ödülleri‘ne de aday gösterildi.

Daha sonra 2010 yılı fantezi filmi olan ‘Clash of the Titans‘ta görüldü. Ve bu film, Yunan efsanesi Perseus‘a dayanıyordu. Film mali açıdan iyi performans gösterse de maalesef eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler aldı.

İngiliz aksiyon filmi olan ‘Shank‘ta rol aldı. Film olumsuz eleştiriler ile karşılandı. Bir sonraki filmi olan ‘Uğultulu Tepeler‘ ise büyük bir ticari felaketti. Ancak Kaya Scodelario, birkaç ödül kazandı ve karışık ve olumlu eleştiriler aldı. Salon haber sitesi filmi 2012 yılının En İyi Filmleri listesinin başına yerleştirdi. Daha sonra gençlik drama filmi olan ‘Now is Good‘, komedi filmi olan ‘Spike‘ ve gerilim filmi olan ‘Twenty8k‘de de rol aldı.

2013 yılında Scodelario drama gerilim filmi olan ‘The Truth about Emanuel‘de önemli bir rol oynadı. Francesca Gregorini‘nin yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği bu film, mali açıdan pek iyi gitmedi ancak birçok ödül kazandı.

Oyuncu kadrosunun geri kalanı ile birlikte Scodelario, ‘En İyi Topluluk‘ kategorisindeki performansı ile ‘Ashland Bağımsız Film Ödülü‘nü kazandı. Aynı yıl Scodelario, ‘Walking Stories‘ adlı kısa filmde de rol aldı. Ertesi yıl ise gerilim filmi olan ‘Tiger House‘da görüldü.

2014 yılı distopik bilim kurgu filmi olan ‘The Maze Runner‘da ana rollerden birini oynadıktan sonra popülaritesi arttı. Ve bu film, 34 milyon dolarlık bütçesinin on katından fazlasını kazanan mali bir başarıydı. Kaya birkaç ödül kazandı ve bu ortalama bir şekilde karşılandı. Kaya Scodelario yine büyük ticari başarılar elde eden ‘Maze Runner: The Scorch Trials‘ (2015) ve ‘Maze Runner: The Death Cure‘ (2018) filmlerinde de rolünü yeniden canlandırdı.

Kariyerindeki bir diğer önemli çalışma da fantastik korsan filmi olan ‘Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatmaz‘ filmidir. Bu fillm Karayip Korsanları film serisinin beşinci filmiydi. Film ticari olarak büyük bir başarıya sahip oldu ve seyirci tarafından ortalama eleştiriler ile karşılandı.

Kaya Scodelario Özel Hayatı

Kaya Scodelario, 2015 senesinden beri Benjamin Walker ile evlidir. Çiftin 2016 yılı doğumlu bir oğulları var. Scodelario ve Walker çiftinin 2022 yılında ikinci çocukları oldu.

Scodelario Ddaha önce ise Jack O’Connell ve Elliott Tittensor ile çıkmıştı. Ayrıca Scodelario Disleksiden de muzdarip.

Kaya Scodelario Filmleri

 1. 2007-2010 Skins / Effy Stonem
 2. 2009 Ay / Eve
 3. 2010 Titanların Savaşı / Peshet
 4. 2010 Shank / Tasha
 5. 2011 Wuthering Heights / Catherine Earnshaw
 6. 2012 Stay With Me
 7. 2012 Twenty8K / Sally Weaver
 8. 2012 Now Is Good / Zoey
 9. 2012 Spike Island / Tişört satıcısı
 10. 2013 The Truth About Emanuel / Emanuel
 11. 2013 Walking Stories / Sara Campbell
 12. 2014 Labirent: Ölümcül Kaçış / Teresa
 13. 2014 Tiger House / Kelly
 14. 2014 A Plea for Grimsby / Jone’un sevgilisi
 15. 2015 Labirent: Alev Deneyleri / Teresa
 16. 2017 Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı / Carina Smyth
 17. 2018 Labirent: Son İsyan / Teresa
 18. 2019 Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile / Carole Ann Boone
 19. 2019 Ölümcül Sular / Haley Keller
 20. 2021 Resident Evil: Raccoon Şehri / Claire Redfield
 21. 2022 Kralın Kızı / Marie-Joséphe D’Alembert
 22. 2022 Don’t Make Me Go / Annie

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu