Beslenme ve Diyet

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dondurmanın faydaları nelerdir? Evet yaz gelmek üzere ve gözlerimiz dondurma tezgahlarını gezmeye başladı bile..! Sıcak yaz günlerinde ister sade, istersek de enfes meyve ya da çikolata aromalı muhteşem dondurmalar, hem damak tadımıza hitap ediyor, hem de serinletici etkisiyle imdadımıza yetişiyor.

Ancak dondurma yerken ya da çocuklarımıza yedirirken düşündüğümüz bir şey var ki; o da, ”acaba faydalı, mı zararlı mı” Çoğumuzun bildiği gibi, genel bir gerçeklik vardır; zararlı şeyler çok lezzetlidir. Acaba dondurma da onlardan biri mi?

dondurmanın faydaları

Öyleyse bu sorunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilir ve konuya ilişkin videolara da içeriğimizin son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

 • Sütten elde edilen ve lezzetiyle gönülleri fetheden dondurmanın üç topu 1 bardak süt içmişcesine yarar sağlıyor. Özellikle süt içmeyi sevmeyen ve bu nedenle de yeterince kalsiyum alamadığını düşündüğünüz çocuklarınıza keyifli bir alternatif olarak sunabilirsiniz.
 • Tatlı krizlerine ve kan şekerindeki ani düşüşlere karşı güvenle tüketebileceğiniz bir yiyecektir diyebiliriz. Öyle ki ağır ve yüksek oranda glikoz içeren şerbeti fazla tatlılar yerine, bir porsiyon dondurma yiyerek vücudunuzun tatlı ihtiyacını giderebilirsiniz.
 • A vitamini, B vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyumdan zengin olan dondurma kas ve kemik sisteminizi güçlendirir. Kasların düzenli ve yeterli oranda kasılarak işlevselliğini korumasına yardımcı olur. Bu da zaman içerisinde meydana gelebilecek olan doku kayıplarını engeller.

dondurmaa

 • Diğer tatlılara göre kalori oranı daha düşüktür. Dolayısıyla eğer diyet yapıyorsanız ve çizginizin çok da dışına çıkmadan kendinizi şımartmak istiyorsanız. Dondurma sizin için biçilmiş kaftan denilecek cinsten bir seçenektir.
 • Ramazan aylarında ya da oruçtan sonra oluşan aşırı tatlı isteğini kontrol altına almada ustadır. Hem kan şekeri seviyesini yükseltir, hem de midede şişkinlik yapmaksızın mutluluk hormonu salgılamanıza yardım edebilir. Susama ve ani şeker düşüklüğü gibi riskleri de ortadan kaldıran iyi bir alternatiftir.
 • Mide bulantısına karşı dondurma! Evet, yanlış okumadınız. Dondurmanın gerek gebelik döneminin ilk trimersterında (üç aylık dönem), gerekse de diğer nedenlere bağlı olarak yaşanan mide bulantılarında olumlu yönde etki ettiği görülmüştür. Öyle ki sıvı ve mineral kaybını önleyip vücudun dengesine sağlamaya da katkısı büyüktür.

İlginizi Çekebilir: Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

 • Hepimizin bildiği üzere; güneşin doğrudan doğruya etkisini gösterdiği yaz aylarında, canımız çok da yemek yemek istemez. İşte bu durumda dondurmanın faydalarını bir kez daha hatırlamak gerekebilir. Çünkü dondurma önemli bir protein kaynağıdır ve günlük protein ihtiyacımızın bir kısmını karşılamaya yarayan bir besin maddesidir.
 • Dondurmanın faydalarından söz ederken, bademcikleri şişirdiğine yönelik şehir efsaneleri aklınıza geliyor ve soru aklınızda soru işaretleri uyanıyor olabilir. Hemen belirtelim ki bu bilginin hiç bir bilimsel dayanağı ve kanıtı yoktur. Hatta sanılanın aksine, bazı doktorların bademcik ameliyatlarının ardından iyileşme sürecine katkıda bulunması açısından hastalarına dondurma yemelerine tavsiye ettikleri biliniyor.
 • Dondurma psikolojik sağlığa da iyi geliyor! Stres hormonlarının etkisini azaltıp, vücuda sakinlik ve dinginlik veren bu yiyecek, kendinizi daha motive hissetmenizi sağlıyor. Belki de bu dondurmanın faydaları arasında en şaşırtıcı olanıdır, kim bilir!
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum nedeniyle diş ve kemik sağlığını korumaya destek olan dondurma , aynı zamanda kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimalini de düşürüyor. Bunun yanı sıra uykusuzluk problemi çekenlerin de imdadına yetişerek, daha kaliteli ve rahat bir uyku süreci geçirmenize yardımcı oluyor.
 • Demir ve çinko eksikliği olanlara da günde 1 porsiyon öneriliyor. Hem lezzetli bir alternatif hem de vitamin değeri yüksek bir besin tüketmek isterseniz dondurmayı ilk sıralarda düşünebilirsiniz. Aynı zamanda enerji verici bir yiyecek olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

dondurmaaa

Dondurma Yerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elbette dondurmanın faydaları olduğu kadar tüketim şekli de göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki; en sağlıklı ve yararlı yiyeceğin bile aşırı tüketilmesi halinde zararlı bir besine dönüşebileceği bir gerçektir. O halde dondurma yerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine de bir bakalım…

 1. Henüz yaz gelmeden, mevsim geçişlerinde tüketilmesi önerilmez. Her şey zamanında olmalı!
 2. Laktoz intoleransı ya da süt alerjisi olan kimselerin dondurma yemesi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.
 3. Gereğinden fazla dondurma yemek, kalori alımına neden olabilir. Ayrıca soğuk olan bir yiyeceğin aşırı yenmesi halinde ağız ve diş sağlığı da zarar görebilir.
 4. Hijyenik koşullarda yapılmamış olan dondurmalar, vücutta bakteri üremesine, enfeksiyonlara ve bağışıklık sisteminin düşmesine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle güvenli yerlerden aldığınız dondurmaları tüketmeniz önemlidir.
 5. Dondurma yendikten sonra, 1 bardak ılık su içilmesi ise bu leziz yiyeceğin olası yan etkilerine karşı mutlaka alışkanlık haline getirilmelidir.

Dondurmanın Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu