Yaşam

Teleferik Nedir, Türkiye’de Yaşanan Teleferik Kazaları

instagram takipçi hilesi

Teleferik Nedir?

teleferik nedir turkiyede yasanan teleferik kazalari4

Teleferik sistemi, bir veya birden fazla aracın bulunduğu ve bu araçların çelik halatla aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya taşındığı sistemdir. Teleferiğin asıl amacı ulaşımın zor olduğu, yol yapımının pahalı olduğu ve yaya yolunun da olmadığı yerlerde kullanılır.
Günümüzde ulaşım araçlarının ulaşabileceği yerlere de teleferikler yapılmıştır. Tamamen gezme amacıyla kullanılan bu teleferik sistemi bazı kazalara da sebebiyet verebiliyor.

Türkiye’de Yaşanan Teleferik Kazaları

teleferik nedir turkiyede yasanan teleferik kazalari2

Rize İlkel Teleferik Kazaları

Rize ilinde çay toplamak için ve köylerin fazlasıyla yokuş olmasından dolayı ilkel yöntemlerle kurulmuş teleferikler mevcut. Bu teleferikler günümüzde bile kazalara sebebiyet verebiliyor. Rize’nin hemen hemen çay toplanan her alanında olan bu ilkel teleferikler, hiç güvenli olmamasıyla da bilinir. İlkel teleferik kazaları özellikle koşullarından dolayı Rize’de fazlasıyla var.

  • Rize ilinin merkeze bağlı olan Yolbaşı köyünde, hasat edilmiş olan çayların taşınması için ilkel teleferik kurulmuştur. 2022 yılında bu ilkel teleferiğin demirden yapılmış olan kısmı, bir kişiye çarptı. Çay bahçesinde olan diğer insanlar AFAD’a haber vererek kişinin kurtarılmasını sağladı.
  • Yine 2022 yılında Rize’nin merkez ilçesine bağlı Küçükçayır köyünde bir kaza yaşandı. Bu kazada ilkel teleferik ile malzeme taşıyan bir kişi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.
  • Diğer bir olay ise 2023 yılında Rize’nin, Ardeşen ilçesinde bulunan Yayla Mahallesi’nde gerçekleşti. İlkel teleferik telinin bir kısmı yola düştü. Araçlara zarar vermemesi için bir kişi bu teli kaldırmak istedi. Bu sırada birinin teleferiği çekmesiyle, 4 parmağı koptu.

teleferik nedir turkiyede yasanan teleferik kazalari6

Ordu Teleferik Kazası

Ordu’da bilindiği üzere büyük bir teleferik var. Bu teleferik ile Ordu’da meşhur olan Boztepe’ye çıkılabiliyor. Buradaki büyük teleferikte yaşanmış büyük bir kaza kayıtlara geçmemekle birlikte yine çay ve fındık toplamak amacıyla kullanılan ilkel teleferiklerinde yaşanmış kazalar vardır.

  • 2004 yılında Ordu ilinin Fatsa ilçesine bağlı İnönü köyünde bir kaza yaşanmıştır. Sadece yük taşımak için kullanılan teleferiğe anne ve oğul birlikte bindiler. Teleferiğin düşmesiyle birlikte hayatlarını kaybettiler.

Samsun Teleferik Kazası

teleferik nedir turkiyede yasanan teleferik kazalari7

Samsun’da bulunan Amisos tepesine çıkmak içinde teleferik sistemi vardır. Amisos tepesine araç ile de çıkılabilir fakat ziyarete gelenler genelde teleferik kullanıyorlar. Amisos tepesine çıkan teleferikte herhangi bir kaza kayıtlara geçmemiştir. Fakat yine ilkel teleferik kazaları Samsun’da da yaşanmıştır. Özellikle fındık toplamak için kullanılan ilkel teleferikler binilmesinin güvenli olmadığı biliniyor.

  • Samsun ilinin 19 Mayıs ilçesinde çay ve fındık toplamak için baba evine gelen bir kişi, teleferiğe çay yüklerken, teleferiğin hareket etmesiyle havada asılı kaldı. Yaklaşık 150 metre sürüklenerek hayatını kaybetti.

Antalya Teleferik Kazası

teleferik nedir turkiyede yasanan teleferik kazalari3

Türkiye’de teleferik kazaları pek yaşanmayan olaylar olarak biliniyor. Hatta en uzun teleferik olan Uludağ Teleferiğinde bile hiç kaza olmamıştır. 1963’de kurulan bu teleferik toplam 9000 metredir. Fakat 2024 yılında gerçekleşen Antalya Teleferik Kazası gündeme bomba gibi düştü.

  • Kayıtlara geçmiş en büyük teleferik kazalarından biri olan Antalya Teleferik Kazası, 2024 yılında gerçekleşti. Antalya ilinin Konyaaltı ilçesinde yaşanan bu olaydaki teleferikler, Sarısı-Tünektepe teleferik hattı olarak geçiyor. Teleferik sürüş halindeyken direk devrilip, seyir halinde olan bir kabine çarptı. Direk çarpmasıyla kabin parçalandı. Bu olayda 1 kişi hayatını kaybederken, 7 kişi yaralandı. Kaza yaşandığı anda diğer teleferiklerde bulunan 174 kişi de teleferiklerin içinde mahsur kaldı. 174 kişi yaklaşık 24 saat süren çalışmalar sonrasında kurtarıldı.

Teleferik İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu