Yabancı Erkek Ünlüler

Chris Pratt Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Chris Pratt
Tam adı: Christopher Michael “Chris” Pratt / Chris Pratt
Doğum tarihi: 21 Haziran 1979
Doğum yeri: Virginia, Minnesota, ABD
Boyu: 1,88 cm
Kilosu: 101 kg
Burcu: İkizler
Kardeşleri: Cully Pratt, Angie Pratt
Eşi: Katherine Schwarzenegger (e. 2019), Anna Faris (e. 2009–2018)
Çocuk (ları): Jack Pratt, Lyla Maria Schwarzenegger Pratt, Eloise Christina Schwarzenegger Pratt
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2000’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Chris Pratt Kimdir? Chris Pratt, ‘Lego Filmi‘, ‘Galaksinin Koruyucuları‘ ve ‘Jurassic World‘ gibi filmlerdeki yıldız performansları ile uluslararası üne kavuşan popüler bir Amerikalı aktördür. Sinema dünyasına girmek için mücadele eden diğer aktörlerin aksine, Chris için ilk çıkışı zahmetsizce gerçekleşti. Bir restoranda masaları beklerken aktris ve yönetmen Rae Dawn Chong tarafından fark edildi ve ona ilk yönetmenlik girişimi olan ‘Cursed Part 3‘te bir rol teklif etti.

İlk çıkışı, her zaman sonunda Pratt’i ünlü yapacak bir şeyi hedeflese de, asla yapmayı düşünmediği bir film ve televizyon kariyeri için kapıyı açtı. Bir aktör olarak Pratt, WB drama dizisi ‘Everwood‘ ve NBC sitcom’u ‘Parks and Recreation‘daki televizyon rolleri ile öne çıktı. Yardımcı oyuncu olarak yazıldı, büyük çıkışını ise 2014 yılında ticari olarak başarılı iki süper hit filmde, bilgisayar animasyonlu macera komedisi olan “The Lego Movie“de ve Marvel Studios süper kahraman filmi “Galaksinin Koruyucuları“nda baş rollerde oynadığında yaptı.

Kısa süre sonra Chris gişe rekorları kıran başka bir süper hit olan ‘Jurassic World‘ ile devam etti ve sonunda 1,6 milyar dolar kazanarak bugüne kadarki mali açıdan en başarılı filmi oldu. Büyük projeleri olan Chris Pratt’ın bir aktör olarak geleceği parlak ve göz kamaştırıcı görünüyor.

Chris Pratt, 21 Haziran 1979 tarihinde Virginia, Minnesota’da Christopher Michael Pratt olarak Kathleen Louise ve Daniel Clifton Pratt‘ın oğlu olarak dünyaya geldi. Chris’in annesi bir Safeway süpermarkette çalışırken, babası madencilikte çalıştı. Chris üç kardeşin en küçüğüdür.

Lake Stevens, Washington‘da büyüyen Chris Pratt, eğitimini yerel bir okuldan aldı. Okurken güreşe ilgi gösterdi ve Chris lise devlet güreşi turnuvasında beşinci oldu. Okulu bırakmadan önce Pratt kısa bir süre topluluk kolejine gitti. Sonra da geçimini sağlamak için tuhaf işler yaptı ve hatta bir süre evsiz kaldı.

Chris Pratt Kariyeri

Kader, neredeyse meteliksiz bir genç olan Pratt’ı oyunculuk dünyasına yönlendirdi. Maui’deki Bubba Gump Shrimp Company restoranında masaları beklerken oyuncu ve yönetmen olan Rae Dawn Chong tarafından fark edildi. Çarpıcı görünümünden ve enerjik benliğinden etkilenerek, Chris’e ilk yönetmenlik girişimi olan kısa korku filmi ‘Cursed Part 3‘te bir rol teklif etti.

İlk çıkışının ardından Pratt, 2001 yılında ‘The Huntress‘ adlı televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2002 yılında ilk normal televizyon rolünü ‘Everwood‘ dizisinde Harold Brighton Bright‘ Abbott olarak aldı. 89 bölüm süren dizi 2006 senesinde sona ermiştir.

Chris Pratt, “Everwood“da çalışırken, “The Extreme Team” ve “Strangers with Candy” gibi birkaç filmde de rol aldı. Nathan McCain rolünü üstlenen Chris, ‘Paths of Destruction‘ adlı televizyon filmini de yaptı. Pratt, 2006 yılından 2007 yılına kadar dördüncü sezonunda devam eden ‘The OC‘de aktivist Winchester ‘Ché’ Cook karakteri için tekrar eden bir rol buldu. Ertesi yıl ise ‘Aranıyor‘ adlı aksiyon filminde rol aldı.

2009 yılı Chris Pratt için kariyeri açısından yoğun geçti. Üç yer aldığı film gösterime girdi: ‘Brides War‘, ‘Deep in the Valley‘ ve ‘Jennifer’s Body‘. Ek olarak, NBC komedi dizisi olan ‘Parks and Recreation‘da Andy Dwyer rolünü üstlendi. Başlangıçta geçici bir karakter olması amaçlanan Andy, izleyiciler tarafından o kadar çok sevildi ki adeta dizinin müdavimi oldu. Dizi 2015 yılına kadar sürdü. 2011‘de Pratt, ‘Moneyball‘ filminde Oakland Athletics‘in ilk kaleci/yakalayıcı Scott Hatteberg karakterini canlandırdı.

Pratt yaptığı işte her zaman mükemmeliyetçi olmaya çalışıyor. Rollerinin tam anlamı ile hakkını vermek için genellikle bir adım ileri gider ve özenle çalışır. Pratt, ‘Moneyball‘ adlı filmi için Chris geri kazanması gereken 30 kilodan fazla kilo verdi. Daha sonra ise Pratt, 2012 yılında ‘Zero Dark Thirty‘ filminde bir Navy SEAL‘i canlandırmak için tekrar kilo kaybetti.

İlginç bir şekilde, Marvel Studios‘un ‘Galaksinin Koruyucuları’nda Peter Quill / Star-Lord rolü ilk teklif edildiğinde, Chris Pratt bunu geri çevirdi. Filmin kast yönetmeni Sarah Finn, yönetmen James Gunn‘ı bir şekilde Chris’i rol için mükemmel olduğuna inandırdı. Gunn ile yaptığı görüşmenin ardından Chris Pratt, sonunda Marvel Studios ile bir çoklu film anlaşması imzaladı.

O zamana kadar sadece bir yardımcı oyuncu olarak kabul edilen Pratt’ın kaderi, arka arkaya iki başrolü üstlendiği için 2014 yılında değişti. İlk filmi Emmet Brickowski karakterini seslendirdiği ‘The Lego Movie‘ idi. Kuzey Amerika’da 2014 yılının en çok hasılat yapan filmi oldu.

Bunu kısa süre sonra yine 2014 yılında ‘Guardians of the Galaxy‘ filmindeki popüler ve eleştirmenlerce beğenilen Peter Quill/ Star-Lord rolü ile takip etti. Böylece Chris Pratt, o yılın en çok hasılat yapan beş filminden ikisinde başrol oynayarak yılı bitirdi.

Bu olağanüstü başarının ardından Pratt, çok sayıda ödüle de layık görüldü. Çeşitli dergilerin kapaklarını süslemesi için oyuncu davet edildi. O yıl, ‘People‘ dergisi, yıllık Yaşayan En Seksi Erkekler listesinde Chris Pratt’i ikinci sıraya koydu.

Jurassic Park‘ film serisinin hevesli bir hayranı olan Pratt, Owen Grady karakterini canlandırdığı ‘Jurassic World‘ün 2015 yılı yapımı yeniden yapımı ile dinozorlar dünyasına olan çocukluk hayranlığını yeniden yaşadı. Film, Kuzey Amerika’da yaklaşık 652 milyon dolar ve yurt dışında da 1.018 milyar dolar ve dünya çapında da toplam 1.670 milyar dolar toplayarak yılın en büyük hitlerinden biri oldu.

Jurassic World‘ün benzersiz başarısı, devam filminin yapılmasına yol açtı ve Chris Pratt, Owen Grady rolünü yeniden canlandırdı. 2016 yılında Chris’in iki yayını vardı: 1960 Western The Magnificent Seven“ın yeniden yapımında kumarbaz Josh Faraday ve ‘Passengers‘ta Jim Preston rolüydü.

Pratt’ın diğer beğenilen projeleri arasında, ‘Galaksinin Koruyucuları‘nın devamı niteliğindeki ‘Galaksinin Koruyucuları Vol. 2‘ var. Aynı karakteri, ‘Jurassic World‘ devam filmi dışında 2018 yılında ‘Avengers: Infinity War‘da da canlandırdı.

Chris Pratt Özel Hayatı

Chris Pratt aktris olan Anna Faris ile ilk kez 2007 yılında ‘Bu Gece Eve Götür‘ setinde tanıştı. Filmde Faris aşkını oynadı. Çift kısa sürede ilişkilerine başladı ve ertesi yıl 2008 yılında nişanlandılar.

2009 yılında Pratt ve Faris, Bali’de evlendiler. 2012 yılında ise ilk çocukları olan oğulları Jack‘i karşıladılar. Çift 2017 yılında da ayrıldıklarını duyurdu.

Chris Pratt 2018 yılında Katherine Schwarzenegger ile çıkmaya başladı. 2019 yılında çift evlendi. 2020 yılında ilk çocukları Lyla adında bir kızı dünyaya geldi. 2022 yılında ise ikinci çocuklarını birlikte karşıladılar.

Chris Pratt Ödülleri

Chris Pratt’ın 2014 yılında ‘Galaksinin Koruyucuları‘ filmindeki sıra dışı parlak performansı ona CinemaCon Yılın Çığır Açan Oyuncusu ÖdülüDetroit Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Oyunculuk Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Satürn Ödülü dahil birçok ödül kazandırdı.

2015 yılında ise ‘Jurassic World‘ ile En İyi Aksiyon Performansı dalında MTV Film Ödülü‘nü kazandı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu