Yabancı Erkek Ünlüler

Volodimir Zelenski Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Volodimir Zelenski
Tam adı: Volodimir Oleksandroviç Zelenski (Bilinen adı: Volodimir Zelenski)
Doğum tarihi: 25 Ocak 1978
Doğum yeri: Kriviy Rig, Ukrayna SSC, Sovyetler Birliği
Boyu: 1,7 m
Burcu: Kova
Ailesi: Rimma Zelenskaya (Annesi), Oleksandr Zelensky (Babası)
Eşi: Olena Zelenska (2003)
Çocuk (ları): Aleksandra Zelenskaya, Kiril Zelenskiy
Mesleği: Siyasetçi, Komedyen
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Volodimir Zelenski Kimdir? Volodimir Zelenski, komedyen ve siyasetçidir.

Volodimir Zelenski, 25 Ocak 1978 tarihinde Kriviy Rig, Ukrayna SSC, Sovyetler Birliği’de dünyaya gözlerini açtı. Babası Oleksandr Zelenski, Kriviy Rig Ekonomi Okulu’nda profesör, annesi Rimma Zelenska ise bir mühendis.

Liseye eğitimine başlamadan önce babasının işi sebebi ile dört sene Moğolistan’ın Erdenet kentinde ikamet etti.. Kiev Devlet Ekonomi Üniversitesi’nin Kriviy Rig kampüsünde hukuk okudu. Ancak bu alanda profesyonel olarak çalışmadı.

Zelenski 2015 yılında, Halkın Hizmetkarı adlı TV dizisinde Ukrayna Cumhurbaşkanını karakterine hayat verdi. Dizideki karakteri, viral bir videoda yolsuzlukla mücadele açıklaması yaptıktan sonra cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan 30’lu bir lise tarih öğretmenidir.

2013 ve 2014 yıllarında Yevromaydan hareketi ve Donbas savaşı sırasında Ukrayna ordusunu destekledi. 2014 yılının Ağustos ayında, Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın Rus sanatçıların ülkeye girişini yasaklama kararına karşı çıktı. 2018 yılında başrolünde yer aldığı romantik komedi filmi “Love in the Metropolis” 2 ülkede yasaklanmıştı.

Halkın Hizmetkarı Partisi, aynı isimli dizinin yapımcısı Kvartal 95’in çalışanları tarafından 2018 yılının Mart ayında kuruldu. Zelenski, 2019 yılının Mart ayında Der Spiegel yayınına verdiği röportajda, politikacılara olan güveni yeniden tesis etmek, profesyonel, dürüst insanları iktidara getirmek ve siyaset kurumunun havasını mümkün olduğunca değiştirmek için siyasete girdiğini açıkladı.

Volodimir Zelenski, 31 Aralık 2018 günü düzenlenen 2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyurdu. Adaylar açıklanmadan altı ay önce yapılan kamuoyu yoklamalarında bile Zelenski’nin adı zirvede yer aldı. Kampanya boyunca Kvartal 95 ile boy göstermeye devam etti. Seçilirse sadece bir dönem hizmet edeceğini açıkladı.

Zelenski, lise sıralarından arkadaşı olan Olena Zelenski ile 2003 yılının Eylül ayında dünya evine girdi. Çiftin 2004 yılının Temmuz ayında Oleksandra Zelenski adında bir kızı ve 2013 yılının Ocak ayında Kiril Zelenski adında bir oğulları dünyaya geldi.

Zelenski ve ülkesi Ukrayna son günlerde büyük sıkıntılar yaşıyor. 22 Şubat 2022 günü Rusya lideri Vladimir Putin, Donbas ve Luhansk bölgesinin özerkliğini tanıdığını söyledi. 24 Şubat 2022 günü sabaha karşı ise Ukrayna’ya saldırıda bulundu. Yapılan açıklamalara göre çok sayıda Ukraynalı vatandaş hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu