Eğitim

Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi

instagram takipçi hilesi

Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesi adlı konumuzda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz konu hakkında araştırma yaptık ve sizler ile paylaştık. Yapılan araştırmalar neticesinde Türkiye çapında en iyi olduğu belgelenen ilk 20 üniversiteyi listemizde sıraladık. İşte Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesi listesi;

Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi

uni 1

Hacettepe Üniversitesi Ankara’da 8 Temmuz 1967 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. En büyük yerleşimi Beytepe Kampüsü’nde yer alır. Merkez kampüsü ise Sıhhiye’de yer alır ve toplamda 5 adet yerleşkesi vardır. Türkiye’nin en iyi üniversitesi olan Hacettepe Üniversitesi içerisinde 16 Fakülte, 15 Enstitü,4 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokulu, 1 Konservatuar, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi mezunları arasında; Erdal Beşikçioğlu, Özge Ulusoy, Ziya Selçuk, Zerrin Tekindor gibi isimler yer almaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

uni 2

15 Kasım 1956 senesinde  Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla eğitime başlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Adnan Menderes, Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından kurulan bir devlet üniversitesidir. Eğitim dili İngilizcedir. Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiştir. Örneğin; internet bağlantısını gerçekleştirmek, yabancı dilde eğitim vermek, üniversite müzesi ve teknokent kurmak gibi… ODTÜ bünyesinde eğitim gören tanınmış kişiler ise; Şebnem Ferah, Elif Şafak, Ali Babacan ve Can Dündar gibi isimler yer almaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi

uni 3

1773 tarihinde III. Mustafa döneminde Mühendishane-i Bahr-i Hümayun kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi dünyanın en eski üniversiteleri arasındadır. Türkiye’nin ilk teknik üniversitesi olan İTÜ birçok üniversiteden farklı olarak makine, inşaat, elektrik ve mimarlık olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. Bünyesinde ise 13 Fakülte, 39 bölüm, 6 Enstitü bulunmaktadır. Sayısız devlet adamı, bürokrat ve tanınmış kişi yetiştiren İTÜ mezunları arasında; Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Aras Bulut İynemli, Halit Ergenç gibi isimler yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi

uni 4

İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin en eski devlet üniversitesidir. Osmanlı döneminde yer alan Darülfünun’un devamı olan İstanbul Üniversitesi’nin bazı bölümleri ise Fatih Sultan Mehmet zamanında kurulan Sahn-ı Seman medreselerine kadar dayanır. Dünya’nın En İyi 500 Üniversitesi listesine 2019 yılında Türkiye’den giren tek üniversite olan İstanbul Üniversitesi 2006 yılından beri en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu üniversiteden mezun olan tanınmış kişiler arasında ise; Müge Anlı, Pınar Deniz, Cansu Dere, İbrahim Kalın gibi isimler yer almaktadır.

Koç Üniversitesi

uni 5

Bir vakıf üniversitesi olan Koç Üniversitesi 1993 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Yaklaşık 20 yıl içerisinde Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden olan Koç Üniversitesi bünyesinde; İktisadi ve İdari Bilimler, İnsani Bilimler ve Edebiyat, Fen, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri ve Hemşirelik Fakültesi bulunmaktadır. Koç Üniversitesi’nden mezun olan tanınmış kişiler arasında ise; Ece Üner, Melis Sezen, Yağmur Ünal ve Metin Akdülger yer almaktadır.

Ankara Üniversitesi

uni 6

Ankara Üniversitesi bizzat  Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Atatürk ilke ve inkılaplarını yurt geneline ulaştırmak, çağdaşlığın, bilimin savunuculuğunu yapmak ve özel bir misyonu somutlaştırmak için açılmıştır.  Ankara Üniversitesi’nden mezun olan tanınmış kişiler arasında ise; Gazi Yaşargil, Engin Akyürek, İlber Ortaylı ve Adnan Menderes gibi isimler yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi

uni 7

Boğaziçi Üniversitesi İstanbul’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından 16 Eylül 1863 tarihinde öncülü olan Robert Koleji kurulmuştur. Uzun yıllar sonra Güney Kampüs’ü koleje bağlı kaldıktan sonra Üniversite kurulması için 10 Eylül 1971 tarihinde Türkiye’ye devredilmiştir. Böylelikle Boğaziçi Üniversitesi kurulmuştur ve eğitim dili İngilizcedir. Bu üniversitede eğitim görmüş tanınmış kişiler arasında; Cem Yılmaz, Teoman, Nil Karaibrahimgil ve Gülse Birsel yer almaktadır.

Ege Üniversitesi

uni 8

9 Mart 1956 yılında İzmir’de kurulan bir devlet üniversitesidir. Ege Üniversitesi Ege Bölgesi’nin ilk ve Türkiye’nin ise 5. üniversitesidir.  En çok tercih edilen üniversitelerden olan Ege Üniversitesi bünyesinde; 17 Fakülte, 9 Enstitü, 10 Meslek Yüksekokulu, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuarı ve 37 Uygulama ve Araştırma Merkezi yer alır. Ege Üniversitesi’nde eğitim görmüş tanınmış kişiler ise; Gupse Özay, Burcu Biricik, Keremcem ve Sezen Aksu gibi isimler yer almaktadır.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

uni 9

Bilkent Üniversitesi 20 Ekim 1984 tarihinde Ankara’da kurulan Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesidir. Kuruluş amacı olarak; bilimsel araştırma, kültür ve sanat etkinlikleri açısından dünyanın önde gelen okulları arasında yer almak adına üniversiteye Bilim Kenti’nin kısaltılmış hali olan Bilkent ismi verilmiştir. Bilkent Üniversitesi Times Higher ve Education dünya üniversiteleri sıralamasında 2017’de en iyi 400 üniversitesi arasında yer almıştır. Ve ülkemizde 3, asya genellemesinde ise 46. konumundadır. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olan tanınmış kişiler arasında ise; Binnur Kaya, Tamer Karadağlı, Kalben ve Mevlüt Çavuşoğlu gibi isimler yer almaktadır.

Gebze Teknik Üniversitesi

uni 10

3 Temmuz 1992 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ismiyle kurulan ve Türkiye’nin iki yüksek teknoloji enstitüsünden biri olan Gebze Teknik Üniversitesi 22 Ekim 2014 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bugün ki ismini almıştır. Üniversite bünyesinde; 4 Fakülte, 18 lisans bölümü ve 9 Enstitü vardır.

Gazi Üniversitesi

uni 11

Gazi Üniversitesi 1926 yılında Ankara’da kurulan bir devlet üniversitesidir. Ayrıca Gazi Üniversitesi cumhuriyetin ilk üniversitesi olarak tarihteki yerini almaktadır. Önemli fakülteleri arasında; Tıp, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen ve Mühendislik yer alır. Gazi Üniversitesi’nde eğitim görmüş tanınmış kişiler arasında; Boran Kuzum, Naim Süleymanoğlu, Kenan Işık ve Aziz Yıldırım yer almaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi

uni 12

Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul’da 1911 yılında Kondüktör Mekteb-i Alisi adıyla kurulan bir devlet üniversitesidir. Tekniker gereksinimini karşılamak amacıyla Paris’teki müfredat örnek alınarak kurulmuştur.  Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde; 11 Faküle, 2 Enstitü ve 3 Yüksekokul bulunur. Ayrıca üniversite Türkiye’nin ilk tam kapsamlı ISO 9001 belgeli üniversitesidir. Üniversiteden mezun olan tanınmış kişiler arasında; Kenan İmirzalıoğlu, Tarık Akan, Nejat İşler ve Mehmet Ali Alabora gibi isimler yer almaktadır.

Sabancı Üniversitesi

uni 13

1994 tarihinde Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından kurulma kararı alınmış ve 1999 Ekim’inde ilk eğitim faaliyetine başlamış bir vakıf üniversitesidir. Üniversite ülkemizde liberal bilim tarzı eğitim veren ilk yükseköğretim kurumu özelliğini elinde bulundurur. Ayrıca Sabancı Üniversitesi Times Higher Education’a göre en iyi 10 Türk üniversitesi listesinde 2. sırada yer bulmuştur. Üniversiteden mezun olan tanınmış kişiler arasında; Canan Dağdeviren, Özge Özpirinçci, Can Sipahi ve Ferhat Yılmaz (Ben Fero) yer almaktadır.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

uni 14

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1992 yılında İzmir’de kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversite özellikle teknoloji alanında yüksek düzeyde araştırma, eğitim ve öğretim, üretim ve danışmanlık yapmaktadır. Üniversitenin öğretim dili İngilizcedir. Ülkemizde ki 10 araştırma üniversitesinden biridir.

Atatürk Üniversitesi

uni 15

1957 tarihinde Erzurum’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Atatürk Üniversitesi Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesi olma özelliğine sahiptir ve Türkiye’nin en büyük 2. kampüsüdür. Aynı zamanda da ilk planlı kurulan kampus olma statüsüne de sahiptir. Atatürk Üniversitesi’nde eğitim görmüş tanınmış kişiler; Recep Akdağ, Seyit Torun, Nurullah Genç  ve Ahmet Şimşirgil gibi isimler yer almaktadır.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi

uni 16

2010 yılında İstanbul’da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversite adını Osmanlı padişahı II. Mahmud’un eşi olan Bezmialem Valide Sultan’dan almıştır. Üniversitenin eğitim dili %70 Türkçe ve %30 İngilizcedir.

Erciyes Üniversitesi

uni 17

1978 tarihinde Kayseri’de kurulan bir devlet üniversitesidir. URAP Araştırma Laboratuarı’nın akademik performans listesinde 2016 yılı itibari ile Tr’de akademik açıdan performans sıralamasında 3. sırada yer almaktadır. Üniversite aynı zamanda bir araştırma üniversitesidir. Ve Kovid-19 aşısı Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Erciyes Üniversitesi’nden mezun olan tanın kişiler arasında; Barış Arduç ve Dudu Karakaya (atlet) gibi isimler yer almaktadır.

Marmara Üniversitesi

uni 18

Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan Marmara Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. 16 Ocak 1883 yılında eğitime bir evde başlayıp 1889 yılında lağvedilen okul15 Ekim 1897 yılında tekrar kurulmuştur. Üniversite bünyesinde; 16 Fakülte, 11 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu vardır.  Marmara Üniversitesi’nde eğitim görmüş tanınmış kişiler arasında; Kaan Urgancıoğlu, Kemal Sunal, Nesrin  Cavadzade ve Murat Ünalmış gibi isimler yer almaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi

uni 19

Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982 yılında İzmir’de kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversite bünyesinde; 18 Fakülte,10 Enstitü, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuar ve 60 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversiteden mezun olan tanınmış kişiler arasında; Rıza Kocaoğlu, Engin Altan Düzyatan, Fatma Turgut ve Vahide Perçin yer almaktadır.

Selçuk Üniversitesi

uni 20

11 Nisan 1975 yılında Konya’da kurulan bir devlet üniversitesidir. TBMM’de ksbul edilen ‘Dört Üniversite Kurulması Hakkında Kanun’ ile öngörülüp bu kanuna istinaden kurulmuş bir üniversitedir.  Selçuk Üniversitesi’nden mezun olmuş tanınmış kişiler arasında; Ahmet Kural, Ruhi Sarı, Ahmet Tansu Taşanlar ve Bekir Bozdağ gibi isimler yer almaktadır.

Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu