Yerli Kadın Ünlüler

Nil Karaibrahimgil Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Nil Karaibrahimgil
Tam adı: Ferhan Nil Karaibrahimgil Erener
Doğum tarihi: 17 Ekim 1976
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Boyu: 1,55 m
Ailesi: Suavi Karaibrahimgil – Berrin Karaibrahimgil
Eşi: Serdar Erener
Çocuk (ları): Aziz Arif Erener
Mesleği: Şarkıcı – Söz yazarı – Yazar – Oyuncu
Aktif Yılları: 1998’den Günümüze
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Nil Karaibrahimgil kimdir? Nil Karaibrahimgil, 17 Ekim 1946’da yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Müzisyen bir babanın kızı olan Nil, ilk bestesini 12 yaşındayken yapmıştır.

Yaptığı ilk beste İngilizce’dir ve “I see clouds rain is coming…” şeklinde sözlere sahiptir. Ortaokul yıllarında piyano çalmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarda ise caz gitar çalarak gelecekteki profilini şekillendirmeye başlamıştır.

12 yaşından itibaren bir reklamevinde çalışmaya başlamıştır. Okuldan kalan zamanlarını burada değerlendiren Nil, o yıllarda farkında olmasa da gelecekteki eşi Serdar Erener ile aynı çatıda çalışırdı.

Üniversiteyi Boğaziçi’nde okumuştur. Bölümü ise; Uluslararası İlişkiler’dir. Mezun olduktan sonra da reklamcılık sektöründe çalışmaya devam etmiştir.

Reklam sektöründe başarılı çalışmaları ile adından söz ettiren Nil, Kristal Elma Ödülü’ne layık bulunmuştur. Kristal Elma Ödülü, reklamcılık sektörünün oscarı olarak nitelendirilir.

İlginizi çekebilir: Ozan Çolakoğlu Kimdir?

Birçok reklamın müziklerini Nil Karaibrahimgil yapmıştır. Bu reklamlar arasında; Dove, Cornetto, Bellona, Halley, Cola Turca, Derimod ve Turkcell de vardır.

Hazırkart reklamları ünlü sanatçının hayatının dönüm noktasıdır. Hazırkart için “Ben Özgürüm” isimli şarkıyı seslendiren Nil, hafızalara “Özgür Kız” olarak kazınmıştır.

2002 yılında Ozan Çolakoğlu ile bir araya gelmiştir. “Nil Dünyası” ismini verdiği ilk albümünü çıkarmıştır. Albümde yer alan birçok şarkı, farklı sözlerin ve melodinin ürünü olması nedeni ile büyük beğeni toplamıştır.

2004 yılında “Nil Fm” isimli albüm çıkarmıştır. Bu albümdeki tüm şarkılar kendisine aittir. “Gitme Yoksa” isimli şarkısı albümün çıkış noktasıdır.

Nil’in dönüm noktalarında bir tanesi de “Pırlanta” ismini verdiği şarkısıdır. Bu şarkıda kendi ayakları üzerinde dimdik duran kadınları anlatmıştır ve medyada uzun süre kadınların nasıl tektaş elde edebileceği konusunda tartışmalara sebep olmuştur.

2007 yılında MTV Müzik Ödülleri’nde “En İyi Türk Sanatçı” dalında aday olmuştur.

Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta olan snatçı YouTube kanalı üzerinden de şarkılarının yayınlamaktadır.

Yalan Dünya isimli Gülse Birsel’in senaristliğini yaptığı dizinin jenerik müziğini yapmıştır. “Sınav” isimli filmde de “Yaş 18” isimli şarkısı ile gençlerin duygularına tercüman olmuştur.

2009 yılında “Nil Kıyısıında” isimli albümünü çıkamıştır. Albümde yer alan “Seviyorum Sevmiyorum” isimli şarkı, 6 hafta boyunca müzik listelerinden birinci sırada yer almıştır. Bu şarkı; Balkan ülkelerinde de sevilerek karşılanmış ve hakettiği başarıyı elde etmiştir.

2010 yılında Sertab Erener’in kardeşi olan Serdar Erener ile evlenmiştir. Düğününü Nil Nehri’nin kıyısında yapmaları çok konuşulmuştur. Bu evlilikten bir oğulları vardır.

2011 yılında kitap yayınlamıştır. Kitabının ismi; İçimi Açsam Nar, Ama Yerim Dar”dır. Bu kitap, köşe yazılarından oluşan bir derlemedir.

2014 yılında “Bir Küçük Eylül Meselesi” filmi için “Kanatlarım Var Ruhumda” isimli şarkı yazmış ve söylemiştir. 2014 yılında da PuCCa‘nın hayatını anlatan “Hadi İnşallah” filmi için “Hadi İnşallah” şarkısını söylemiştir.

2015 yılında “Originel” isimi dergiye kapak olmuştur. Fotoğraflarını Nihat Odabaşı çekmiştir.

Nil Karaibrahimgil Albümleri

  1. Nil Dünyası
  2. Nil Fm
  3. Tek Taşımı Kendim Aldım
  4. Nil Kıyısında
  5. Ben Buraya Çıplak Geldim

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu