Yerli Erkek Ünlüler

Naim Süleymanoğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

naim süleymanoğlu7
Tam adı: Naim Süleymanoğlu
Doğum tarihi: 23 Ocak 1967 Ölüm tarihi: 18 Kasım 2017,
Doğum yeri: Kırcaali / Bulgaristan
Boyu: 1.47 m
Çocuk (ları): Sekai Mori, Sezin Süleymanoğlu, Esin Süleymanoğlu
Mesleği: Halterci
Aktif Yılları: 1983-2000

Hakkında

Naim Süleymanoğlu kimdir? Naim Süleymanoğlu, 1967 Kırcaali doğumlu Bulgaristan Türk’ü haltercidir. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak bilinmektedir. Yapıca küçük ancak çok güçlü olmasından dolayı Cep Herkülü lakabıyla tanınmıştır.

1977 yılında henüz 9 yaşındayken haltere başlamıştır. Dünya Gençler Halter Şampiyonası‘nda iki altın madalya kazandığında 15 yaşındaydı. 16 yaşında yine rekor kırarak şampiyon olmuştur. Bu şampiyonlukları ona en genç dünya rekortmeni unvanını vermiştir. Kariyeri boyunca 46 kere dünya rekoru kırmıştır.

1984 yılında 16 yaşındayken vücut ağırlığının üç katını kaldırarak silkme kategorisinde rekor kıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir.

1983 – 1986 yılları arasında toplam 63 rekor kırmıştır. Bu tarih aralığında her yıl dünyada yılın haltercisi seçilmiştir. 1984 yılında Los Angeles Olimpiyatları’na ülkesi Bulgaristan’ın, Sovyet’le boykota katılmasından dolayı gidememiştir. Bulgar Hükümeti Türk isimleri yasakladığından o dönemlerde ismi Naum Shalamanov olarak bilinmektedir. Bulgaristan’daki baskılardan sıkılarak Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınmıştır ve Türkiye’ye iltica etmiştir. Bu durumla bizzat Turgut Özal ilgilenmiştir.

Naim Süleymanoğlu, 1986’dan itibaren müsabakalara ülkemizi temsil etmek üzere katılmış, Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda yarışmıştır.

1988 Seul Olimpiyatları’na ülkemizi temsilen katılabilmesi için Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek izin alınmıştır. Naim Süleymanoğlu bu olimpiyatlarda toplamda 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırıp 6 dünya rekoru 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir rekor yakalamıştır. Olimpiyatlarda güreş alanı dışında ilk altın madalya kazandıran isim olmuştur.

1992 yılında Barselona Olimpiyatları’nda yine altın madalya kazanarak üstün bir başarı sergiledi. Uluslararası medyada “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1994 yılında Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk kez Türk Seyircisinin önünde sahneye çıktı. Sakatlığına rağmen 3 dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı.

2000 senesinde Aralık ayında Atina’da Uluslararası Halter Federasyonu’nun kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

2004 yılında yerel seçimlerde Büyükçekmece’nin Kıraç Beldesi’ne belediye başkanlığına MHP’den aday olmuştur. Daha sonra 2007 seçimlerinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı olmuştur ancak ikisinde de seçilememiştir.

Naim Süleymanoğlu, Siroza bağlı karaciğer yetmezliği yaşamaktaydı. 2017’de ameliyatla karaciğer nakli olmuştur. Ameliyat sonrası beyin kanaması geçirip bir daha düzelememiş ve 18 Kasım 2017’da vefat etmiştir.

Anısına Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu ismiyle bir film belgesel yapılmıştır. 21 Kasım 2019’da vizyona girecektir.

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu