Yaşam

Balıklar Nasıl Uyur?

instagram takipçi hilesi

İlginç konular serisine Balıklar Nasıl Uyur? adlı konu ile devam ediyoruz. Canlılar günlük enerjilerini sağlamak için uykuya ihtiyaç duyarlar. Denizlerde ya da akvaryumda yaşayan balıklarında insanlar gibi yatağa sahip olmadığını düşünecek olursak balıklar uyur mu? bu eylemi nasıl gerçekleştirirler sorusu akıllara geliyor.

Balıklar Nasıl Uyur?

Balıklar Nasıl Uyur?

Bilim Dünyasının açıklamalarına göre memeli canlılar uyudukları zaman beyinlerinin neokorteks bölümünü kapatırlar. Balıklarda göz kapakları ve neokorteks bulunmadığına göre gözlerini de kapatamazlar.

Balıklar su içinde hareketlerini yavaşlatarak, daha düşük beyin fonksiyonları gerçekleştirerek, solunum hızını ve metabolik hızlarını yavaşlatarak uyku eylemini gerçekleştirmektedirler.

Bu şekilde hastalıklara yakalanmadan tıpkı insanlardaki gibi sağlıklı bir şekilde yaşarlar.

Balıklar gündüz vakitlerinde hareketli bir şekilde suyun içinde yaşarlar. Akşam vakti özellikle karanlık ortamda ise hareketlerini yavaşlatarak daha az hareket etmeye başlarlar. Suyun derinliklerine, fanus içinde ise en dibe doğru çökerler ve uyku gerçekleşir.

Balıklar uyku halinde hareketlerini kısıtlarlar hatta hareketsiz bile kalmaya çalışırlar. Böyle durumda fanusta bulunan balığı kolaylıkla elimize almamız bile mümkündür.

baliklar ne kadar uyurlar 1

Stanford Üniversitesinden bilim insanları balıklarında insanlar gibi uyuduklarını açıklamışlardır. Yaptıkları araştırma ve deneylerde balıklara uyku dalgaları göndererek paradoksal uyku evrelerini tanımladılar. Sonuçta balıkların uykuda iken insanlardan tek farklarının göz hareketlerini kısıtlamaları ve göz kapaklarını kapatamadıkları olduğunu açıkladılar.

Yaş olarak ve fiziki olarak küçük olan balıkların su içinde uyurken yavaş hareket ettikleri hatta hareketsiz kalmaya çalıştıklarını bildirdik. Ancak büyük balıklar, örnek vermek gerekirse köpek balıkları suyun içinde hareketsiz kalmayı çoğu zaman başaramıyor. Bu gibi türler uyurken bile solungaçlarını hareket ettirerek nefes almaya devam edebilmektedir.

balilar

Balıkların suyun içinde nasıl uyudukları ve nerede uyudukları da değişkenlik gösterebilmektedir. Derinliklere dalan, suyun yüzeyine yakın olan, dar ve kuytu yerlere saklanarak uyuyan bir çok balık vardır. Deniz içinde bulunan bitki türlerine de yakınlık sağlayarak dengede kalmaya çalışabilen balıklar vardır.

Balıklarda saklı, karanlık ortamlara girerek uyumak isteyebilirler. Akvaryum içine bakan biri bu durumu normal karşılamayabilir hatta balığın hasta olduğunu da düşünebilir. Ancak endişe edecek bir durum olmadığını ve bu balıkların uyumak için gerçekleştirdiği bir olay olduğu söylenmektedir.

Balıklar insanlarda olduğu gibi programlı ve düzenli şekilde uyurlar. İnsanlarda olduğu gibi gündüz aktif, geceleri ise uyku modundadırlar.

baliklar uyku

Göç zamanlarında balıkların yavrularını koruma iç güdüsüyle uyumadıkları da söyleniyor. Günlerce hatta haftalarca uyumayan balık türleri vardır.

Eğer sizde akvaryumda balıklarınız varsa aşağıda belirtilen bazı taktikleri uygulayarak balıklarınızın kaliteli bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

1-Akvaryum ışıklarını gece vakitleri kapatmak böylece balıklara düşük seviyede ışık sağlanmış olur ve solunum, metabolizma gibi eylemlerini yavaşlatması sağlanır.

2-Akvaryum içine balıkların saklanabileceği ve barınabileceği bir ortam oluşturarak onlara daha durgun bir su ortamı sağlanır.

Balıklar Nasıl Uyur? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu