Beslenme ve DiyetYaşam

Yorgunluğa İyi Gelen ve Enerji Veren Bitkiler Neler?

instagram takipçi hilesi

Günümüz şartları çetin ve stresli buna bağlı olarak hem fiziksel hem de bedenen yorgunlukta şikayetlerimizden biri oluyor. Yoğun iş temposuna ve hızla yarışırken yorgunluk bazen tavan yapabiliyor. Özellikle bu günlük hayatımızdaki aşırı koşturmacadan dolayı kendimizi halsiz ve yorgun hissederiz.

yorgunluga iyi gelen bitkiler

Diğer yandan da bunları yapmasanız bile yorgun hissettiğimiz zamanlar olur.Bunların başında mevsimsel yorgunluk gelmektedir.Bu yorgunlukta en çok şikayet edilen yorgunluk tipidir. Açacak olursak, bahar aylarında bazı insanlar sabah yorgun uyandıklarından, hiçbir yorucu faaliyet yapmamalarına rağmen kendilerini yorgun hissettiklerinden bahsederler.Bu nedenle insanın enerjisi düşer ve hiçbir şey yapmak istemez.

Bunlar ve bunlar gibi durumlarda insanın bütün hayatını rutin yaptığı işleri olumsuz anlamda etkiler.Bundan kurtulmanın yolu olarak bilim insanları,çareyi bitkilerde bulmuşlar.

Yorgunluğa iyi gelen bitkiler nelerdir?

Dilerseniz sizin için bu bitkileri aşağıda listeleyelim;

Başta yer vereceğimiz gibi kısa ve pratik hazırlanışıyla bazı bitki çayları yorgunluğa iyi gelmektedir.

1 . Yeşil Çay

gobek yaglarindan kurtulmanin yollari yesil cay

Sağlıklı bitki çayları arasında en çok bilinenlerden olan yeşil çay metabolizmanızı hızlandırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle bahar yorgunluğu durumuna çok iyi geldiği bilinmektedir. En iyi ve en etkili sağlık içeceği diyebileceğimiz yeşil çay bahar yorgunluğu hissedenler için günde iki kahve kupası kadar tüketilmelidir.

2 .Melisa çayı

melisa cayi nedir faydalari nelerdir

Melisa çayı özellikle baharda bozulan uyku düzenleri için birebir fayda sağlayan bir çaydır. Antiseptik özelliği vardır ve mideyi rahatlatıp hazmı basitleştirir. Melisa çayı günde iki kupa tüketildiği zaman oldukça etkilidir.

3 . Papatya

Papatya cayinin faydalari

Genellikle sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayı aynı zamanda sindirim sıkıntılarına da iyi gelmektedir. Günde bir kupa tüketildiği zaman bahar yorgunluğuna da iyi gelmektedir.

4 . Ihlamur

ihlamur cayinin faydalari

Günde bir ya da iki kupa tüketeceğiniz ıhlamur bitkisi bağ ağrısına ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Yorgunluğa iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bitki çaylarının dışında insana pozitif enerji yükleyen bazı bitkiler de vardır. Bunların arasında; arı poleni, meyan kökü, ginseng, üzüm çekirdeği, keten tohumu ve ceviz en çok bilinenleridir. Bu bitkilerin yanı sıra yorgunluğa iyi gelen besinler de bulunmaktadır. Enerji verecek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak olan bu besinler ise fasulye, elma, muz, gün kurusu, kuru siyah üzüm, bezelye ve bakladır.

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu