Yerli Erkek Ünlüler

Aziz Yıldırım Kimdir?

instagram takipçi hilesi

aziz yildirim 1
Tam adı: Aziz Yıldırım
Doğum tarihi: 2 Kasım 1952
Doğum yeri: Ergani, Diyarbakır, Türkiye
Boyu: 1.73 m
Burcu: Akrep
Ailesi: Şefik Şevki Yıldırım (Babası), Sermet Yalçın (Annesi), Ali Yıldırım, Acar Yıldırım (Kardeşleri)
Eşi: Gonca Çelikkıran (2011), Yıldız Yıldırım (? – 2010)
Çocuk (ları): Hande Gamgam, Gülşah Gordi, Yaz Yıldırım
Mesleği: İş Adamı, Yönetici
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Aziz Yıldırım Kimdir? Aziz Yıldırım, iş adamı ve yöneticidir. Aynı zamanda Eski Fenerbahçe Başkanı’dır.

Aziz Yıldırım, 2 Kasım 1952 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Şefik Şevki Yıldırım ve Sermet Yalçın‘ın oğlu olarak dünyaya gözlerini  açmıştır.

İlkokul ve lise eğitimini Düzce’de tamamladı. Düzce’de futbol ile ilgilenmeye başladı. Hamidiyespor’da futbol oynadı. Üniversite eğitimi almak için Ankara’ya gitti. Günümüzdeki adı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi olan Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi‘nde İnşaat Mühendisliği okudu. Ardından Maktaş Mühendislik isminde bir şirket kurdu ve müteahhitlik yapmaya başladı.

Fenerbahçe’ye ilk olarak 1990 yılında girdi. Metin Aşık‘ın Fenerbahçe Başkanı olduğu dönemde yöneticilik yaptı. Fenerbahçe için ilk yaptığı için Galatasaray’ın yıldızı Tanju Çolak‘ı transfer etmek oldu. 1998 yılına kadar aynı pozisyonda görev yaptı. 1998 yılında başkan adayı oldu ve diğer aday Vefa Küçük‘ten 1 oy ile başkan seçildi.

İlginizi çekebilir: Mehmet Şekip Mosturoğlu Kimdir?

15 Şubat 1998 tarihinden başlayarak tam 12 kez Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı seçildi. Fenerbahçe tarihinin en uzun süre başkanlık yapan kişi konumundadır. Başkanlık yaptığı 18 sene boyunca 6 defa lig şampiyonu 7 defa lig ikinciliği kazandı. Fenerbahçe tarihinde ilk defa UEFA Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ve UEFA Avrupa Ligi Yarı Final oynama başarısı gösterdi.

Aziz Yıldırım, futboldaki yükselmesi diğer branşlarda da yaşattı. Kulübün basketbol ve voleybol takımları tarihlerinin en başarılı dönemlerini yaşadı. 2010 – 2011 sezonunda erkek basketbol, erkek voleybol, kadın voleybol, kadın basketbol ve futbol branşlarında şampiyonluk yaşadı. Sportif faaliyetlerin yanı sıra stad ile ilgili çalışmalarda yaptı. Stadın kapasitesini 52 Bin’e yükseltti. Aynı zamanda Faruk Ilgaz Tesisleri ve Topuk Yaylası’nı da kulübe kazandırdı.

3 Temmuz 2011 günü şike yaptığı, örgüt kurduğu ve bunlardan maddi kazanç ettiği sebebi ile gözaltına alındı. Mahkeme tarafından tutuklanarak Metris Cezaevine götürüldü. Yaklaşık olarak 1 yıl hapis yattı. Süper Lig’de oynanan 13 müsabaka ile yargılanan Yıldırım, ilk olarak 6 maçtan, daha sonra da 7 maçtan beraat etti.

Mahkeme tarafından 6 yıl 3 ay hapis cezası ve 1 milyon 312 bin ₺ para cezası aldı. 9 Ekim 2015 günü görülen 6. duruşmada beraat etti. 3 Haziran 2018 günü yapılan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlık seçimlerinde Ali Koç ile yarıştı. Bu seçimde Aziz Yıldırım 4644 oy alırken, Ali Koç 16092 oy aldı. Bu sonuçlar ile Ali Koç Fenerbahçe’nin 40. başkanı oldu.

İlginizi çekebilir: Ali Koç Kimdir?

Aziz Yıldırım, 7 Nisan 2010 günün 30 yıllık eşi olan Yıldız Yıldırım‘dan ayrıldı. Daha sonra 12 Mayıs 2011 günü Gonca Çelikkıran ile evlendi. İki evliliğinden toplamda 3 çocuğu dünyaya geldi.

2024 sezon sonunda Ali Koç’un seçim kararı alması üzerine Şekip Mostoroğlu aday olmuş ardından ise Aziz Yıldırım’ın adaylığını resmen ilan etti.

Seçim sürecinde iki aday arasında söylemler ve iaddialar olması üzerine Ali Koç’un bir kanalda karşı karşıya gelip izleyici karşısına çıkma teklifini, Aziz Yıldırım kabul etmiş ve HabertTürk kanalında seçimden bir gün önce saat 23:00’de izleyeci karşısına çıktılar.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu