Beslenme ve Diyet

Portakalın Faydaları Neler? Portakal Yemeniz İçin 10 Neden

Portakalın 10 Faydası..!

instagram takipçi hilesi

Portakalın Faydaları Nelerdir? Portakal, kış mevsimlerinde en çok tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Türkiye‘de her yıl 1,5 milyon tondan fazla portakal yetiştirilmektedir. Düşük kalorili bir meyve olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Kış aylarında portakal tüketerek pek çok hastalıktan uzak durabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için portakalın faydalarından bahsedeceğiz. İşte portakalın 10 faydası..!

portakalın faydaları

Portakalın 10 Faydası

1- Bağışıklık Sisteminizi Destekler

Portakal, beyaz kan hücresi üretiminde önemli bir bileşendir. Günlük önerilen C vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılayabilir. Beyaz kan hücreleri, vücudu fungal, bakteriyel, parazitik ve viral enfeksiyonlardan korumanın vazgeçilmez bir parçasıdır.

2- Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Bir antioksidan türü olan Hesperdin’in, sağlıklı bir kalp ve kan damarlarının korunmasına yardımcı olan kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Portakalda bulunan lif ve pektin, vücudun yağ emilimini azaltarak  kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürür.

Portakalda bulunan önemli bir mineral olan magnezyum, kan damarlarını geniş tutmaya yardımcı eder. Bu da kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutar.

portakalın faydaları

3- Ağız, Mide ve Kolon Gibi Sindirim Sistemi Kanseri Riskinizi Azaltır

C vitamininin özellikleri, hücreleri serbest radikal hasarlarında korur. Bu durum, özellikle hücresel dönüşümün hızlı olduğu sindirim sisteminde önemlidir. Yüksek lif içeriği ayrıca kansere neden olan ajanları kolondan dışarı çıkararak sağlıklı sindirimi sağlar.

4- Cilt Sağlığı İçin Yararlıdır

Serbest radikal hasarının yaşlanma belirtilerine neden olduğu bilinmektedir. Portakal, serbest radikalleri yok etmeye çalışan, cildi sağlıklı ve kanserden uzak tutan antioksidanlar açısından zengindir. C vitamini ve folat yani B9 Vitamini ciltte kan akışını arttırarak vücudun daha canlı ve parlak durmasına yardımcı olur.

5- Romatoid Artrit Riskinizi Azaltır

Portakallardaki yüksek karotenoid antioksidan seviyeleri, artrit ağrısını hafifletebilir. Romatoid artrit gibi enflamatuar bozuklukların gelişme riskini azaltabilir.

6- Beyin Sağlığı İçin Faydalıdır

Portakal, nörotransmiter gelişiminde önemli bir bileşen olan iyi bir folat kaynağıdır. Düşük nörotransmiter miktarları, anksiyete, depresyon ve duygudurum bozuklukları gibi psikolojik durumlar ile yakından ilişkilidir. Portakalda yer alan flavonoid antioksidanlar, beynin hafıza ve öğrenme ile sorumlu kısmı olan hipokampustaki sinyalleri güçlendirir.

portakalın faydaları

7- Akciğer Kanseri Riskini Azaltır

Narenciye, nane bitkileri ve otlarında bulunan bir bileşik olan beta-kriptoksantin, akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

8- Mide Ülserinden Korur

Portakalda bulunan yüksek lif ve antioksidan miktarı, peptik ülserlerin ortaya çıkmasından sorumlu bakteri olan Helicobacter pylori’nin görülme sıklığını önemli ölçüde azaltır.

9- Göz Sağlığı İçin Yararlıdır

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, gözün dış şeffaf tabakası olan korneanın gelişmesine ve korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, retinaya giden küçük kılcal damarlar yoluyla sağlıklı kan akışını teşvik ederek sarı nokta hastalığı önler. Hem A Vitamini hem de C vitamini katarakt gelişimini önleyebilir.

10- Böbrek Taşı Oluşumunun Önüne Geçer

Yapılan araştırmalar, günlük doğal portakal suyu içmenin bazı böbrek taşı türlerinin ortaya çıkmasını azaltabileceğini göstermiştir. Portakaldaki yüksek sitrik asit seviyesi idrardaki kalsiyum seviyelerini düşürür.

portakalın faydaları

Portakalın Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=pniGjLZbOSs

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu