Hastalıklar

Çikolata Kisti Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, endometriyal tabakanın rahim ağzının dışında başka bir noktada rahim ağzını kaplaması sonucu ortaya çıkan öncelikle ağrılı bir durumdur. Endometriozis en sık görülen hastalıktır; yumurtalıkta, fallop tüpünde pelvisi kaplayan dokuda bulunur. Endometriozis kadınlarda en sık görülen ve teşhis edilmesi en zor hastalıklardan biridir. Hastalığın yaklaşık 10 kadından 1’inde ortaya çıktığı ve yayıldığı bilinmektedir. Dünyada ortalama 176 milyon çocuk doğurma potansiyeli olan kadını etkileyen yaygın bir hastalık olmasına rağmen farkındalığı oldukça düşüktür.

Çikolata kisti

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Durum hemen hemen her yaştaki kadınları etkileyebilir, ancak en çok 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda görülür. Hastalığın altında yatan neden belirsizdir. Ancak bunun için bazı teoriler öne sürülmüştür. Bu teorileri şu başlıklar altında inceleyebiliriz:

Genetik Faktörler

Hastalık genellikle genler yoluyla ailelere geçer. Hatta bazı ırkları diğerlerinden daha fazla etkiler. Bir bireyin endometriozisi olan birinci derece bir akrabası (ailesi) varsa, o kişinin endometriozis geliştirme şansı normal popülasyondan daha yüksektir.

Ters Adet Kanaması

Ters adet kanaması ile rahmi kaplayan endometriyal doku vajina yoluyla dışarı atılır. Ancak geriye kanama ile ilgili bir problem varsa doku fallop tüpünden mide boşluğuna akabilir. Bu nedenle buradaki organlara yerleşir ve endometriozise neden olur.

cikolata kisti nedir belirtileri ve tedavisi nasil yapilir2

Bağışıklık Sistemi Sorunları

Vücutta endometriozis gelişimi, bağışıklık sistemi ile ilgili problemler nedeniyle mümkündür.

Çikolata Kisti Belirtileri Nedir?

Çikolata kisti bazı kişilerde herhangi bir semptom göstermeden ilerleyebilir. Ancak bazı hastalarda şiddetli ağrı ve benzeri şikayetlere neden olabilir. Hastanın rutin kontrolü sırasında yumurtalıklarda çikolata kisti veya bağırsağı veya rahim arkasını kaplayan bağırsak astarında nodüler lezyon şeklinde görülebilir. Yaygın çikolata kisti belirtileri aşağıdaki başlıklar altında kontrol edilebilir:

Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk, endometriozisli kişilerde en nadir görülen semptomlardan biridir ve kalıcı yorgunluk hissine ve konsantrasyon sorunlarına yol açabilir. Ancak her ihtimale karşı, uzun süre devam edebilen bahar yorgunluğunun farkında olmak ve endometriozis olasılığını değerlendirmek önemlidir.

Bel, Sırt ve Kasık Ağrısı

Bu duruma sahip kişilerin en sık şikayetleri bel ve sırt ağrılarıdır. Bir doğum uzmanının bu tür ağrıları tedavi edip edemeyeceği genellikle bilinmemektedir. Bu kronik ağrıların temeli çikolata kistleri olabilir. İnsanlar rahatsızlığı fark edip tedavi için bir doktora başvurduklarında, ortak şikayetleri sosyal mesafeyi ve genellikle halsiz ve yorgun hissetmeyi içerir.

Sık Tuvalete Çıkmak

Çikolata kisti bağırsaklara yayılarak bağırsakları daralttıysa, tuvalete giderken şiddetli ağrılar yaşayabilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra pelviste (pelvis) bulunan organlarda sorunlara neden olabilir.

Kısırlık

Kısırlık yani kısırlık ile endometriozis arasında bir ilişki olup olmadığı sıklıkla tartışılmaktadır. Endometriozis, özellikle fallop tüplerinde ve yumurtalıklarda tıkanıklıklara ve yapışıklıklara neden olabilir. Bu da kısırlığa yol açabilir. Ayrıca bazı çiftler çocuk sahibi olma konusunda doktorlarına danışırken bu rahatsızlığı yaşayabilirler.

Acılı ve Ağrılı Cinsellik

İlişki sırasında ağrı yaşayan birçok kadın, sorunun arkasında bir jinekolojik bozukluk olduğundan şüphelenmez. Bu durum çiftler arasında çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlardan bazıları soğutma ve ayrılmaya kadar varan ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu tip problemlerde çikolata kistlerini göz önünde bulundurmak faydalı olabilir.

Şiddetli Adet Ağrıları

cikolata kisti nedir belirtileri ve tedavisi nasil yapilir1

Şiddetli adet krampları hemen hemen her kadının yaşadığı en belirgin semptomdur ve ağrının şiddetine göre çikolata kisti belirtisi sayılabilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirtilerin şiddetine ve kişinin hamile kalma isteğine göre değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman, doktorlar önce konservatif tedaviyi ve en son ameliyatı önerirler. Bir doktor, bir hastanın ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için ağrı giderici özelliklere sahip bazı ilaçlar önerebilir. Aldığınız ilaç maksimum dozda ağrıyı gidermeye yetmiyorsa, belirtilerinizi yönetmek için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir.

  • İlaç ve Hormon Tedavisi
  • Doğum Kontrol Hapları
  • Progesteron Tedavisi
  • Endometriozis Ameliyatı
  • Konservatif Ameliyatı
  • Histerektromi

gibi işlemler tedavi için yeterlidir.

Çikolata Kisti İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=BLZsjgVUZOk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu