Film & Dizi Önerisi

Dünyanın Sonu İle İlgili En İyi 30 Film

Dünyanın Sonunu Konu Alan En İyi Filmler

instagram takipçi hilesi

Dünyanın sonuna geldiğimizi düşündüğümüz şu günlerde (güncel olaylardan dolayı bk. koronavirüs) en çok ilgimizi çeken konulardan biri olan kıyamet/dünyanın sonu içerikli filmleri sizler için derledik. Yaşanan olaylar ve sonrası bizleri hem konu üzerinde düşünmeye hemde bazılarımız her ne kadar kabullenmek istemese de korkmamıza sebep olacak ” Dünyanın Sonu İle İlgili En İyi 30 Film” konulu yazımızı sizler için hazırladık.

Dünyanın Sonu İle İlgili En İyi 30 Film

30. The Worthy (2016) IMDb: 5.2

Bilinçsizce tüketilen ve kirletilen su kaynaklarından dolayı; çok az miktarda bulunan temiz bir su kaynağının yakınlarına sığınmak zorunda kalan kişilerin, suları kirletenlere karşı verdiği amansız bir hayat mücadelesini konu alıyor.

29. 2012 (2009) IMDb: 5.8

Dünyanın sonu ile ile alakalı filmler arasında yeri olmazsa olmaz bir film. Doğal felaketler ve kıyamet alametleriyle beslenen ve sonunda dünyanın sonunun 2012’de olacağına dair alametlere dayanan bir filmdi. Neyse ki gerçekleşmedi. Filmi oldu! Filmi de orta karar bir film ama eğer böyle filmleri izlemeyi seviyorsanız ve izlemediyseniz önerilir.

28. İstila (Monsters) (2010) IMDb: 5.9

NASA 6 yıl önce Güneş sisteminde yeni bir yaşam kaynağı keşfederek bu kaynaktan örnekler toplamıştır. Orta Amerika’da gerçekleşen bir kaza sonucu dağılan bu örnekler, o bölgede yeni bir yaşam döngüsü oluşturarak farklı bir şekilde büyüme ve gelişmenin başlangıcını konu edinmiştir.

27. Derin Darbe (1998) IMDb: 6.1

Dünyanın sonu ile ilgili en iyi 30 film arasında listemize girmesi kesin olan ve akıllarda en çok kalan film geliyor. Derin darbe filmin konusuna gelecek olursak, bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpma tehlikesiyle ilgili ve bunu engellemek için yapılan mücadeleyi konu alıyor.

26. The Day After Tomorrow (2004) IMDb: 6.4

Kutuplarda araştırma yapan ve bir buz katmanının kırıldığı ana şahit olan İklim bilimci Jack Hall (Dennis Quaid), bunun sebebi olarak küresel ısınmayı baz almaktadır. Buzul çağına girmeye başlayan Dünyayı köklü bir değişiklik beklemektedir. Film küresel ısınmanın sebep olacağı sonuçları ele almıştır.

25. Dünyalar Savaşı (War of the Worlds) (2005) IMDb: 6.5

Yönetmenliğini Spielberg’in yaptığı, H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan bu bilim kurgu filmi ailesini korumak isteyen bir babanın serüvenini anlatmaktadır. Bir gün çıka gelen üç ayaklı dev savaş araçları ile uzaylılar Dünyayı ele geçirmek istemektedir.

Uzaylı istilacıların elinden kurtulmaktan başka çareleri olmayan binlerce insanın çıkmış olduğu bu yolculukta önlerine çıkan vahşi doğa engellerini bir bir aşarak hayatta kalma mücadeleleri anlatılmaktadır.

24. Seçilmiş (The Giver) (2014) IMDb: 6.5

Bir sabah uyandığınızda alışmış olduğunuz Dünyanın dışına çıkan ve tamamen geometrik şekillere sahip olan, sadece siyah ve beyazın hakim olduğu bir yaşam düşünün. Hayatınızda ki en temel ihtiyaçlardan, nasıl bir geleceğiniz olacağına dair planlanan bir yaşam.. Ve bu mükemmel hayatta gerçek duygu ve gerçek dünyasını arayan  seçilmiş bir gencin sıra dışı hikayesi konu alınmıştır.

23. These Final Hours (2014) IMDb: 6.7

On iki saat sonra sona erecek olan bir hayat ve o son gün de yaşanan olaylar… 2014 yılında işlenmiş olan bu film sizi de ”Ben olsam neler yapardım?” sorusunu kendinize sormanıza sebep olacaktır.

22. İşaretler (Signs) (2002) IMDb: 6.7

Sıradan bir çiftçi olan Hess’in, tarlasında bir anda ortaya çıkan işaretlerle değişen hayatını anlatan bir filmdir.

21. Armageddon (1998) IMDb: 6.7

Başrollerinde  Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi önemli aktörlerin rol aldığı bir Amerikan filmidir. Dünyanın sonunu getirecek olan bir Göktaşının gezegenlere çarpmasını engellemeye çalışan bir grup sondajcının mücadelesi işlenmiştir.

20. Sessiz Dünya (The Quiet Earth) (1985) IMDb: 6.7

Bir bilim insanı olan Zac Hobson (Bruno Lawrence), Dünyanın etrafını saracak olan yeni bir enerji dalgası üzerine deney yapmaktadır. Bir sabah uyanır ve  tamamen sessiz bir dünyada olduğunu fark eder.

19. Resident Evil (2002) IMDb: 6.7

Dünyanın sonu ile ilgili en iyi 30 film arasında listedeki yerini alan Resident Evil (2002), Hive isimli bir genetik araştırma merkezinde yaşanan hırsızlık olayını ve sonuçlarını anlatmaktadır.

18. Snowpiercer (2013) IMDb: 6.9

Dünyanın buz küresine dönüşmesinden 7 yıl sonra, yeryüzünde kalan son insanların bitmek bilmeyen amansız tren yolculuğu anlatılmaktadır.

17. Tanrının Kitabı (The Book of Eli) (2010) IMDb: 6.9

Yok olma korkusuyla yaşayan bir takım insan ve bu insanları kurtaracak olan tek kitabı koruma mücadelesini sonuna kadar vermiş olan  Eli (D.Washington), adlı bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.

16. Pasifik Savaşı (Pasific Rim) (2013) IMDb: 6.9

Suyun Sesi filmiyle En İyi Yönetmen ödülüne kavuşan,  kendi yazdığı romandan uyarladığı TV serisi The Strain gibi yapımların yer aldığı Guillermo Del Toro, bu filminde ise yenilmenin eşiğinde olan insanların son çaresi eski pilot (Charlie Hunnam) ve deneyimsiz stajyer (Rinko Kikuchi)’nin mücadelesini anlatmıştır.

15. Oblivion (2013) IMDb: 7.0

İnsanoğlunun bir zamanlar Dünya olarak adlandırdığı bir gezegene keşif için gönderilen bir asker ve bu yok oluştan önce orada yaşayan insanların yaşam biçimini ele alan bir araştırma konusu seyirciye aktarılmaktadır.

14. Kurtuluş Günü (Independence Day) (1996) IMDb: 7.0

‘ID4’ kısaltmasıyla da bilinen bu bilim kurgu filmi bir Amerikan yapımıdır. Uzaylıların Dünyayı istilasını konu almaktadır.

13. Dünya Savaşı Z (World War Z) (2013) IMDb: 7.0

Max Brooks‘un Aynı adlı kitabından uyarlanan film, Dünyanın sonu ile ilgili en iyi 30 film kategorimizde 13. sırada olmaya hak kazanmış salgın konulu bir filmdir.  Brad Pitt‘in başrolünü ve yapımcılığını üstlendiği yapıt, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı konu almaktadır.

12. The Road (2009) IMDb: 7.2

Kıyamet sonrası hayatta kalma mücadelesi veren bir baba-oğulun hikayesi anlatılmaktadır.

11. I Am Legend (2007) IMDb: 7.2

Korkunç bir virüsle başa çıkma hikayesinin anlatıldığı bu filmde de, diğer salgın filmleri gibi verilen mücadele yer almaktadır. Baş rolde ise filmin adı gibi efsane olan Will Smith oynuyor.

10. Melankoli (Melancholia) (2011) IMDb: 7.2

Bilim kurgu, sanat ve dram konularının harmanlanmış olduğu bir felaket filmi olarak izleyiciye sunulmuştur.

9. Gün Işığı (Sunshine) (2007) IMDb: 7.2

Dünya ile radyo bağlantıları kesilen 8 kişilik grubun, Güneş’i tekrar harekete geçirmek için çıktığı yolculuğu konu almıştır.

8. Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) (2004) IMDb: 7.3

Salgın bir hastalıktan kurtulmak için verilen mücadele ve saklandıkları bir markette hayatta kalma çabaları sonucu ortaya çıkan bir hikaye anlatılmıştır.

7. 28 Days Later (2002) IMDb: 7.6 – (Devam filmi: 28 Week Later (2007) IMDb:7.0

Çevreye ölümcül bir virüs yayan maymunlar ve insanların bu virüsten etkilenme süreci anlatılmıştır. Virüsün etkisiyle 15 saniye içerisinde cinayete eğilimli saldırgan yaratıklara dönüşen bu insanlar, bütün insani özelliklerini kaybetmektedirler.

Devam filmi olarak çekilmiş olan 28 Week Later ise açıkçası bende, 28 Days Later kadar etki etmedi. Kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında bu iki filmde listenizde yerini alsın mutlaka.

5. Element (The Fifth Element) (1997) IMDb: 7.7

Tek kurtuluşun, beşinci güç olarak adlandırdığı bir elementin Dünyaya ulaşmasıdır. Bunu başaracak olan  tek kişi ise, eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas’dır.

5. Yenilmezler (The Avengers) (2012) IMDb: 8.0

İlki 1963’te yayınlanan ve o günden sonra çizgi roman fanatiklerinin başında gelen Marvel’ın en sevilen serilerinden biri olan “The Avengers”ın sinema uyarlaması olan yapımın baş rollerinde de efsanevi isimler yer almaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda ise Joss Whedon oturuyor.

4. 12 Maymun (Twelve Monkeys) (1995) IMDb: 8.0

Twelve Monkeys, 1995 yapımı olan bir, Terry Gilliam filmidir. Film, insan türünün sona ermek üzere olduğu yakın bir gelecekte salgına neden olan olayları araştırmak için zamanda yolculuk yaparak geçmişe gönderilen James Cole (Bruce Willis)’un yaşadığı süreci konu almaktadır.

3 WALL·E (2008) IMDb: 8.4

Dünyanın sonu ile ilgili en iyi 30 film listemizde 3. sırada yer alan ve IMDb puanıyla da oldukça ses getirdiğini ispatlayan Wall-e (2008) filminin konusu, şu an içinde bulunduğumuz Dünyadan ve yaşadığımız olaylardan çokta farklı değildir. İzlediğiniz zaman sizlerinde  bana hak vereceğine eminim.

2. Yıldızlararası (Interstellar) (2014) IMDb: 8.6

Bir bilim insanının beklenmedik bir zamanda aldığı teklifle değişen hayat hikayesi ve insanlık için harcadığı çaba gözler önüne seriliyor bu filmde. Holywood yapımı olan bu efsane filmi izlediğimde çok etkilenmiştim. Yakın gelecekte geçen bir film olmasından kaynaklı belki de.

1. The Matrix (1999) IMDb: 8.7

Eveeett!! Gelelim Dünyanın sonu ile ilgili en iyi 30 film listemizin ilk sırasına. The Matrix (1999), ilk kez 20 yıl önce 31 Mart 1999’da yayınlanmıştır. Serinin dördüncü ve son filmi olan Matrix ise 1 Nisan 2022’de yayınlanması beklenmektedir. Vizyona girdiği ilk anda ses getiren film, herkeste aynı hissi yaratmış olacak ki IMDb puanıyla da bunu ispatlar nitelikte.

BONUS: Salgın (Contagion) (2011) IMDb: 6.7

Ülkece içinde bulunduğumuz bu günlerin bir özeti olarak 2011 yılında işlenmiş olan bir Salgın hastalık konusudur. Koronavirüs ,ülkemizde görüldüğü ilk zamanlarda en çok aranan filmler arasına girmeye hak kazanan bu film benim için bonus niteliğinde oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu