NASA Onaylı Havayı Temizleyen 10 Bitki

instagram takipçi hilesi

Zamanımızın yüzde 90’ını kapalı mekanlarda geçiriyoruz. Hava kirliliğine elektromanyetik dalgalar da dahil oluşunca sağlık problemlerinin artması kaçınılmaz. Bu nedenle evde havayı temizleyen bitkiler bulundurmalısınız. Sizin için derlediğimiz hava temizleyen bitkiler NASA onaylı.

NASA Onaylı Havayı Temizleyen 10 Bitki

1. Cüce Feniks (Cüce Hurma Palmiyesi)

havayı temizleyen bitkiler

Siz de odanın havasını temizleyen bitkiler arayışındaysanız güneşli veya yarı gölgeli yerde yaşayan cüce hurma palmiyesini evinize yerleştirebilirsiniz. Palmiye ailesinin bebekleri cüce hurma palmiyesi her mevsim nem isteyen bir bitkidir. Formaldehiti ve kliseni temizler.

2. Aşk Merdiveni

havayı temizleyen bitkiler

Evin havasını temizleyen bitkiler arasında bulunan aşk merdiveni, yazın en çok 30 derecede, kışın ise en düşük 10 dereceye kadar dayanabilen bir bitkidir. Nem ve aydınlık isteyen aşk merdiveni bitkisi, sık ve minik yapraklarıyla formaldehit ve ksileni ile savaşır.

3. Kurdele çiçeği

havayı temizleyen bitkiler

NASA’nın araştırmaları kurdele çiçeğinin havadaki formaldehit oranını yüzde 90’a düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Ksileni ve karbonmonoksiti de temizleyen bitki, yaz aylarında haftada en az iki defa, kış aylarında ise haftada bir defa sulamayı gerektirir. Uzadıkça aşağıya doğru kıvrılan yapraklarıyla evinizin havasını değiştirebilir.

4. Barış çiçeği (Spathiphyllum)

havayı temizleyen bitkiler

Kapalı ev bitkisi barış çiçeği, barış zambak, beyaz yelken veya spathe çiçek olarak da bilinir. Bu zarif çiçek de havayı temizleyen bitkiler arasındadır. Yetiştirilmesi kolay bir çiçek olan barış çiçeği; formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyağı temizleyen bir bitkidir.

5. Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

havayı temizleyen bitkiler

Kılıç çiçeği olarak da bilinen paşa kılıcı bitkisi; benzen, formaldehit, trikolroetilen ve ksileni havadan uzaklaştırır. Yaz aylarında haftada en az iki defa, kış aylarında ise haftada bir defa sulamayı gerektirir.

6. Bambu Palmiyesi (Chamaedorea Seifrizii)

havayı temizleyen bitkiler

Bakımı çok zaman ve emek gerektirmeyen bambu palmiyesi de NASA onaylı havayı temizleyen bitkilerdendir. Güneş ışığında veya bol aydınlık ortamda daha çabuk büyüyen bambu palmiyesi, formaldehit ve ksileni emici etki gösterir.

7. Aloe Vera

havayı temizleyen bitkiler

Kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi aloe vera bitkisi tıbbi sarısabır olarak da bilinir. NASA’nın araştırmalarına göre Aloe Vera, havada bulunan küfün yüzde 78’ini temizler. Özellikle uyku kalitesini artırması için yatak odasında bulundurulması önerilir.

8. Krizantem (Chrysanthemum Morifolium)

havayı temizleyen bitkiler

Hoş kokusu ve renkli çiçekleriyle en sevilen bitkilerden olan kriziantem de havanın içinde bulunan amonyak, benzen, formaldehit, ksilen gibi zararlı maddeleri yok edici etkiye sahiptir. Anavatanı Uzak Doğu olan kriziantem güneş ışığı almayan, ılık bir ortamda kolaylıkla yetiştirilebilir.

9. Çin Herdemyeşili

havayı temizleyen bitkiler

Havayı temizleyen bitkiler arasında en popüler olanlarından biri de Çin Herdemyeşili bitkisidir. havadaki formaldehiti ve benzeni temizleyici etkisi olan bu bitki sıcaklığa ve neme dayanıklıdır.

10. Gerbara

havayı temizleyen bitkiler

Dekoratif amaçlı yetiştirilen Gerbera bitkisinin ömrü diğerlerine göre biraz kısadır. Saksıda da yetiştirilebilen gerbera trikloretilen, ksilen ve formaldehite karşı etkilidir. Özellikle sigara içilen odalar için uygundur.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu