Hastalıklar

Koronavirüs (Covid-19) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 Belirtileri

instagram takipçi hilesi

Koronavirüs, solunum yolu hastalığına neden olan geniş bir virüs türüdür. Çoğunlukla hayvanlarda bulunu. 2003 yılında ölümcül SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) salgınına yol açan SARS-CoV de dahil olmak üzere insanlarda da daha önce tespit edilmiştir.

Bu yeni virüs, bu hastalığı yedi kişiye daha bulaşmıştır. 2019-nCov olarak bilinen bu virüs, Aralık ayında ortaya çıktı. Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarında ortaya çıkmıştır. Pazar o zamandan beri kapalı durumdadır.

koronavirüs

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Virüs belirtileri öksürük, yüksek ateş ve boğaz ağrısından pnömoni gibi daha ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir. Hastalık teşhisi konan en az dört kişi öldü ve birçoğu ciddi bir durumda tedavi altına alınmıştır.

Sidney Üniversitesi Ulusal Aşı Araştırma ve Gözetim Merkezi’nden bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, Çin’in işbirliğiyle virüsün genetik kodunu rekor sürede ortaya çıkarıldı. Ancak hastalığın ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yayılacağı hala belirsiz olduğunu vurgulandı.

Uzmanlar, tehlikesini değerlendirirken ihtiyatlı davranmaktadırlar. Şimdiye kadar bilinen diğer corona virüsü mortalite oranı daha yüksektir. Uzmanlar, SARS 800 hastalarının yaklaşık yüzde 10’unun öldüğünü ve MERS‘in (Orta Doğu Solunum Sendromu) daha da ölümcül olduğunu ve vakaların yaklaşık yüzde 35’inin ölümle sonuçlandığını söylüyor.

Corona Virüsler Nasıl Yayılmaktadır?

Corona virüsler genellikle yarasalar tarafından taşındığını ve daha sonra canlı hayvan pazarlarında satılan memeliler aracılığıyla insanlara bulaştığını belirten uzmanlar, hayvanların da bu salgının en olası nedeni olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

koronavirüs

Koronavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Koronavirüs için spesifik bir tedavi yoktur. Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir. Ancak ikincil bakteriyel enfeksiyonların kontrolünde faydalı olabilir. İshal kesildikten sonra yirmi dört saat boyunca yiyecekleri tüketmemek ve yavaş yavaş az miktarda yiyeceğin tekrar tüketilmesi tek gerekli tedavi olabilir.

Susuz kalmış bir hasta, sıvıyı ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için intravenöz sıvılar gerektirebilir. Erken tıbbi müdahale, ciddi vakaların başarılı tedavisinin anahtarıdır. Ciddi bir problem olduğunu hissettiğinizde derhal tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Kendi başınıza ve kulaktan dolma bilgiler ile yol haritası çizmeyiniz. Hastalığın daha da kötüleşmesini sağlayabilirsiniz.

Koronavirüs tedavisi için üretilen koronavirüs aşısı hakkında detaylı bilgi almak için “Koronavirüs Aşısı Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Corona Virüs İle Karıştırılabilecek Hastalıklar Var Mıdır?

İnsanlarda ishalin birçok nedeni vardır. Şiddetli corona virüsü vakaları parvovirüs ile kolayca karıştırılabilir ve aynı zamanda ortaya çıkabilir. hastanın yirmi dört saat içinde çözülmeyen veya önemli uyuşukluk veya iştah kaybı ile ilişkili ishal varsa derhal bir doktor ile görüşmelisiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak anlık olarak ölüm ve vaka sayılarını takip edebilirsiniz…

Corona Virüsü Anlık Takip Sistemi (Global)

koronavirüs

Koronavirüs İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu