Hastalıklar

B.1.1.7 Virüsü Nedir? Koronavirüs Mutasyona Mı Uğradı?

instagram takipçi hilesi

B.1.1.7 Virüsü Nedir? 2019 yılının Aralık ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, dünyada milyonlarca insana bulaştı ve milyonlarca insanında hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Son günlerde İngiltere‘de koronavirüsün yeni bir mutasyon geçirdiği ve ortaya çıkan mutasyonun adının B.1.1.7 virüsü olduğu söylendi. İlk olarak hiç unutmadık fakat ufak bir hatırlatma olması sebebi ile koronavirüs salgınından bahsedelim.

Koronavirüs, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış bir hastalıktır. İnsandan insana çok hızlı bulaştığı için 2-3 ay gibi bir sürede tüm dünyaya yayıldı. İlk başlarda bu hastalığı bir hayvan pazarından çıktığı söylendi. Fakat gün geçtikçe hastalığı insan yapımı olduğu ve bilerek bulaştırıldığı iddia edildi.

Koronavirüs bu zamana kadar bir kaç kez mutasyona uğramıştı. Bu mutasyonlara N501Y, Spike 69-70 del ve P681H isimleri verilmişti.

b.1.1.7 virüsü

B.1.1.7 Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

Koronavirüsün mutasyona uğraması zaten beklenen bir durumdu. Bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğradığı daha önceden belirtilmişti. Fakat bu kadar büyük çaplı bir yankı uyandırmamıştı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da virüsün mutasyona uğradığı yetkililer tarafından açıklandı. İngiltere, tüm dünyaya ve halkına koronavirüs önlemlerinde 4. aşamaya geçtiğini ilan etti. Yani tüm okul, kafe, restoran, eğlence mekanları, kuaförler, spor salonları, sinema ve tiyatro salonları kapatıldı.

Oldukça telaşa kapılan İngiltere halkı ise ülkeyi terk etmek için havalimanlarına koştu. İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada ülkeyi terk etmeye kalkanların tutuklanacağını ifadeleri yer aldı.

b.1.1.7 virüsü

B.1.1.7 Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre B.1.1.7 virüsünün tam olarak hangi belirtileri verdiği ya da koronavirüs belirtileri ile aynı olup olmadığı bilinmemektedir. En bilinen senaryo ise bu B.1.1.7 mutasyonunun diğer mutasyonlara göre %70 oranında daha fazla bulaşıcı olduğu bilinmektedir.

Uzmanların belirttiklerine göre ise B.1.1.7 virüsü 2021 yılından yeni bir dalgalanmaya sebep olabilir.

B.1.1.7 Virüsünün Özellikleri Nelerdir?

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan B.1.1.7 virüsünün koronavirüsten daha tehlikeli olduğu bilinmektedir. B.1.1.7 virüsünün özellikleri şunlardır;

  • Genetik yapısında değişkenlikler bulundu.
  • ACE – 2 bağlanma afinitesini yükseltiyor.
  • Aralık ayında ilk ortaya çıkan koronavirüse göre %70 daha bulaşıcı.
  • R0 oranında +0,4 yükseliş
  • Londra’da son dönemde meydana gelen koronavirüs vakalarının %62’sini oluşturuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre B.1.1.7 virüsünün görüldüğü İngiltere, Belçika, Hollanda ve Güney Afrika’ya uçuşlar kapatıldı. 

b.1.1.7 virüsü

B.1.1.7 Virüsü ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=uTxIgJzm7mY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu