instagram takipçi satın al
Sağlık

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü, solunum yolu hastalığına neden olan geniş bir virüs türüdür. Çoğunlukla hayvanlarda bulunurlar, 2003 yılında ölümcül SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) salgınına yol açan SARS-CoV de dahil olmak üzere insanlarda daha önce altısı tespit edilmiştir.

Bu yeni virüs bu hastalığı yedi kişiye bulaştırdı. 2019-nCov olarak bilinen suş, Aralık ayında ortaya çıktı ve Çin‘in merkezi Hubei eyaleti Wuhan‘ın başkentinde bir deniz ürünleri pazarına saptandı. Pazar o zamandan beri kapalı durumdadır.

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Corana Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Virüs belirtileri öksürük, ateş ve boğaz ağrısından pnömoni gibi daha ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir. Hastalık teşhisi konan en az dört kişi öldü ve birçoğu ciddi bir durumda tedavi altına alınmıştır.

Bilim adamları, Sidney Üniversitesi Ulusal Aşı Araştırma ve Gözetim Merkezi‘nden yaptığı açıklamaya göre, Çin’in işbirliğiyle virüsün genetik kodunu rekor sürede ortaya çıkardılar. Ancak hastalığın ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yayılacağı hala belirsiz olduğunu belirttiler.

Uzmanlar, tehlikesini değerlendirirken ihtiyatlı davranıyorlar, şimdiye kadar bilinen diğer corona virüsü mortalite oranı daha yüksektir. Uzmanlar, SARS 800 hastalarının yaklaşık yüzde 10’unun öldüğünü ve MERS‘in (Orta Doğu Solunum Sendromu) daha da ölümcül olduğunu ve vakaaların yaklaşık yüzde 35’inin ölümle sonuçlandığını söylüyor.

Corona Virüsleri Nasıl Yayılmaktadır?

Corona virüsler genellikle yarasalar tarafından taşınır ve daha sonra canlı hayvan pazarlarında satılan memeliler aracılığıyla insanlara bulaştığını belirten uzmanlar, hayvanların da bu salgının en olası nedeni olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüsü için spesifik bir tedavi yoktur. Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir, ancak ikincil bakteriyel enfeksiyonların kontrolünde faydalı olabilir. İshal kesildikten sonra yirmi dört saat boyunca yiyecekleri tüketmemek ve yavaş yavaş az miktarda yiyeceğin tekrar tüketilmesi tek gerekli tedavi olabilir.

Susuz kalmış bir hasta, sıvıyı ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için intravenöz sıvılar gerektirebilir. Erken tıbbi müdahale, ciddi vakaların başarılı tedavisinin anahtarıdır. Ciddi bir problem olduğunu hissettiğinizde derhal tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Kendi başınıza ve kulaktan dolma bilgiler ile yol haritası çizmeyiniz. Hastalığın daha da kötüleşmesini sağlayabilirsiniz.

Corana Virüs İle Karıştırılabilecek Hastalıklar Var Mıdır?

İnsanlarda ishalin birçok nedeni vardır. Şiddetli corona virüsü vakaları parvovirüs ile kolayca karıştırılabilir ve aynı zamanda ortaya çıkabilir. hastanın yirmi dört saat içinde çözülmeyen veya önemli uyuşukluk veya iştah kaybı ile ilişkili ishal varsa derhal bir doktor ile görüşmelisiniz.

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü ile ilgili videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı