blank
blank

Diş taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Abone olblank
blank

Diş Taşı Nedir? Diş taşı, dişlerin diplerinde veya çevresinde oluşan taşlara denmektedir. Pek çok insanda oluşabilmektedir. Dişlerin yüzeyinde oluşan dişlerden farklı hissedebileceğiniz ve dişlerin tükürük ile birlikte dişlerin sertleşmesiyle oluşan dış yapılardan oluşur.

Diş taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

En sık dişlerin üst tarafının iç yüzeyinde ve arka dişlerin yüzeylerinde oluşur. Yeterli ve etkili temizlemenin olmadığı her yerde diş taşları oluşabilir. Diş etlerindeki tükürük çöker ve kaya gibi sert yapılar dişlerin etrafına sarılır. Bazen dişin altında hareket edebilir. Bu sakız rahatsızlığında daha yaygındır.

Diş Taşının Belirtileri Belerdir?

Diş eti problemi için diş eti kanaması meydana gelmelidir. Diş etleriniz kanıyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Dişeti hastalıklarında ağrı olmadığından, tedavi genellikle gecikir. diş eti kanamaları diş taşlarının oluşumunda büyük rol oynar.

İLGİLİ BİLGİ:   Maden Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Diş taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Diş Taşının Nedenleri Nelerdir?

Diş taşı yetersiz temizlemeden oluşur. Dişlerinizi doğru teknikle fırçalamak önemlidir. Dişlerinizin tüm yüzeylerini, tek bir dişe 5-6 kez dokunan bir fırça ile yuvarlak bir süpürme hareketi ile temizlemek gerekmektedir.

İyi ağız hijyeni ve diş taşı oluşumunu önlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Diş fırçasını seçerken iyi bir şey seçmeniz gerekir. Fırça kişiye göre seçilmelidir. Diş eti problemlerine karşı hassassanız, diş eti problemlerini önlemek için bir fırça kullanmalısınız.

Diş Taşı Zararlı Mıdır?

Diş taşları genellikle zararlı değildir. Ancak ortamdaki bakteriler, yiyecek artıkları diş etlerinde kanamalara neden olabilir. Bu hastalıklar periodonti dediğimiz hastalıklardır. Dişlerimizin etrafında çene kemiğini diş etlerinin altına sarar.

Dişlerin kornikleşmesi nedeniyle, diş etlerinizde mikrop ortaya çıkmaya başladığında, dişin alt bölümünde kemikler yok olmaya başlar ve diş düşmesine yol açabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi aşırı önemlidir. Diş düşmelerini ya da diş kanamalarının önüne geçmek için, 6 ayda bir düzenli olarak dişçi kontrollerine gitmelisiniz.

İLGİLİ BİLGİ:   Buerger Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Diş taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Taş temizliği Ne Kadar Sürede Bir Tekrarlanmalıdır?

Her 6 ayda bir diş taşları temizlenebilir. Hastanın kendi bakım performansına bağlı olarak, yılda bir ya da bir buçuk yılda bir olabilir.

Diş Taşları Ağızda Koku Yapar Mı?

Diş taşının kendisi ağız kokusuna neden olmaz. Fakat çok kötü bir nefes hissi verebilmektedir. Buna ağız kokusu denir. Halitosiz, diş eti sorunları ve çürüme ile ilişkilidir. Yeterli olmayan ağız bakımı, çürüme ve diş eti sorunlarının ana nedenidir.

Diş Taşı Temizlemesinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş taşlarının temizlemesinden sonra iki problem ortaya çıkabilir. Birisi diş hassasiyetidir. İki ila üç haftalık diş hassasiyeti söz konusu olabilir. İkincisi ise, dişeti kanaması artmaya başlayabilir. Bu tedavinin etkisi olarak başlayabilir. Diş fırçalamasından sonra, üç gün sonra çok hızlı bir şekilde azaltılacaktır. Sağlıklı bir yer asla kanamaz.

İLGİLİ BİLGİ:   Erken Yaşlanma Nedir? Progeria Hastalığına Sebep Olan Etkenler ve Belirtiler

Diş taşı Nedir? Nasıl Oluşur?

Diş Taşı ile ilgili videolar

blank
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Mustafa ErsanEvden Eve Nakliyat Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Evden Eve Nakliyat
Ziyaretçi
Evden Eve Nakliyat

Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum. Her doktora da gidilmemeli bazıları işini severek yaparken bazıları sadece parasal seviyor.


Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı