Kişisel Bakım

Lip Gloss Nedir? Neden Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Lip Gloss(dudak parlatıcısı), son dönemlerin moda trendlerinin en sevilen akımları arasında yer alıyor. Şeffaf görüntüleri ve rujlara oranla daha hafif yapıları ile kullananların beğenisini kazanan lip gloss, makyajda önemli adımlardan birisi artık. Farklı formlarda ve içeriklerle üretilen lip gloss çeşitleri dudaklarda daha dolgun görüntü elde etmeye olanak sunar. Peki, lip gloss tam olarak nedir? Neden bu kadar sevildi? Lip gloss kullanmanın püf noktaları nelerdir? Lip gloss özellikleri nelerdir? sorularının cevapları yazımızın devamında.

Lip Gloss

Lip Gloss Nedir?

Lip gloss, dudak parlatıcısı anlamına gelen bir dudak makyaj ürünüdür. Son yıllarda akım olarak adından söz ettiren bu ürünler, dudakların daha parlak bir görüntü elde etmesine olanak sunar. Bazı çeşitlerinde ise dudağın daha dolgun bir görünüme kavuşmasında etki sahibi olur. Bir çeşit ruj çeşidi olan lip gloss, daha parlak ve ıslak görüntüye sahiptir. Lip stik ve fırçalı versiyonları bulunan bu ürün özellikle ince dudak yapısına sahip kadınların en sevdiği makyaj ürünleri arasında yer alır.

Lip Gloss Özellikler Nelerdir?

lip gloss 3 768x512 1

Lip gloss türevlerinin ortak gayesi daha dolgun ve ıslak bitişli dudak görünümü elde etmektir. Dolaysısıyla halihazırda dudaklarının büyük olmasından ya da var olan dudak şeklinin daha büyük olması gibi bir gayesi olmayanların bu ürünlerden uzak durması doğru bir tercih olur.  Bunun tersi olarak ince dudak yapısında sahip olan ve bu durumdan şikayetçi olanlar için ise bu durum büyük buluş niteliği taşıyabilir.

lip gloss 6 768x513 1

Lip gloss çeşitlerini rujlardan ayıran en önemli özelliği; dudak formunda görülen değişimdir. Ruj çeşitleri kadar yoğun yapıda olmayan bu ürünler, özellikle rujların üzerine uygulandığında makyajın öne çıkan detayları olur. Genellikle ruj gibi fırçalı forma sahip olan lip gloss çeşitleri direkt dudağa fırça yardımı ile uygulanabildiği gibi yalnız ufak bir noktaya sürülüp tüm dudağa dağıtıla da bilir.

Yumuşak dokusu sayesinde kolay şekilde sürülme imkanı sunarken, dudakta ağırlık da yapmaz. Bu sayede uzun süre kullanıma da uygun olur. Ayrıca dudakta hızla emilen özelliklere sahip olan çeşitleri sayesinde gün içerisinde tekrar tazeleme imkanı verir.

Lip Gloss Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar?

lip gloss ozellkleri 768x512 1

Lip gloss çeşitleri çok fazla sevildi sevilmesine ancak bu durumda doğru ürünü tercih etmek önemli rol oynar Seçim yaparken ürünlerin sahip olduğu içerikler ve yapılarına dikkat etmek gerekir. Özellikle sağlık açısından bu durum oldukça önemlidir. Buna ek olarak lip gloss kullanmadan önce ürünün vaat ettiği sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir. Genel hatları ile uygun dudak parlatıcısını seçmek için dikkat edilecek noktalar şu şekilde;

  • Kaliteli ve güvenilir adresten almak. Özellikle cilt sağlığı için güvenilir olması büyük önem taşır.
  • Renkli ya da şeffaf seçenekler arasından hangisini istediğinize önceden belirlemek.
  • Çok abartı görünmeden ışıltılı görüntü sunacak olanlara odaklanmak
  • Renkli lip gloss seçecek olanlar için cilt alt tonuna uygunluğuna dikkat etmek
  • Yapı olarak çok yapışkan his uyandırmayacak seçenekleri tercih etmek

gibi ayrıntılar seçim esnasından önemli olan noktalardır.

Lip Gloss Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir?

lip gloss 2 768x512 1

Dudak makyaj ürünlerinde olduğu gibi lip gloss kullanım öncesinde de dudak bakımı yapmak ve dudakları ürünü kullanıma hazır hale getirmek gerekiyor. Uygun bir nemlendirici ile işe başlanabilir. Bunun arından ise uygulanan adımlar şu şekilde;

  1. Adım; Dudak bakımının ardından yeterli nem oranına kavuşan dudaklarda çerçeve olarak dudak kalemi kullanılır. Bu adım lip glossun daha dikkat çekici görünmesi için tercih edilir. Dudakların dış çizgisi uygun görülen bir dudak kalemi ile çerçevelenir.
  2. Adım: Dudak kenarlarını daha temiz hale getirmek. Bunun için  concealer kullanılır. Dudak kenarlarında renk tonu eşitlemek ve oluşturulan çerçevenin daha net görüntü elde etmesi için uygulanan adımdır.
  3. Adım: Ruj ile çerçevelenen dudağı renklendirmek. Genelde bu adımda mat ruj tercih etmek daha başarılı bir sonuç için önemli olur.
  4. Adım: Ve son adım lip gloss uygulama. Dudak makyajının son dokunuşu olarak, hazırlanan dudakta daha canlı bir görüntü elde etmenin en temel adımı olarak lip gloss uygulanır ve dudak makyajı sonlandırılır.

Bu adımlar dışında daha sade makyaj tercih edenler, direkt dudak bakımının ardından lip gloss uygulamayı da tercih edebilir. Şeffaf görüntüleri sayesinde bu şekilde daha doğal bir görüntü elde edilebilir

Lip Gloss ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu