Kişisel Bakım

Şampuan Hakkında Bilgiler

Şampuanların içeriği, kullanımı, zararları hakkında bilgiler

instagram takipçi hilesi

Temizlenmek için birçok kişinin vazgeçilmezi olan şampuanların birçok çeşidi vardır. İçindekiler incelendiğinde şaşırtan şampuan hakkında bilgiler, okuyanları hayrete düşürüyor. İşte şaşırtıcı gerçekler:

1- Eskiden Şampuanlarla Tuvalet Temizlenirdi

şampuan hakkında bilgiler

Şampuanlar, 1800’lü yılların son demlerinde bugünkü amacından çok farklı olarak kullanılıyordu. Buna göre; şampuanlarla tuvalet, diş ve mutfak tezgahı başta olmak üzere birçok farklı mekan temizlenirdi. Hatta şampuanların sloganı “Her Türlü Temizlik İçin” idi.

2- Şampuan Hakkında Bilgiler: Sık Sık Saçlar Yıkanmamalı

şampuan hakkında bilgiler

Şampuanlar, içerik açısından zararlı maddeler de içerir. Buna göre uzmanlar, sık sık saçları yıkamanın doğru olmadığını ortaya koyarlar. Buna göre saçlar haftada 1 kez, maksimum 2 kez yıkanmalıdır. Birçok şampuan günlük kullanıma uygun değildir. Ancak bazı şampuanların üzerinde günlük kullanıma uygundur yazar. Eğer şampuanınızın üzerinde böyle bir ibare yoksa kesinlikle saçlarınızı her gün yıkamamalısınız.

3- Kepek Şampuanları Silikon İçerir

şampuan hakkında bilgiler

Kepek şampuanları silikon içerir. Silikon ise hem kafa derisi hem de genel sağlık için zararlı bir maddedir. Kafamdaki bir madde vücuduma nasıl zarar verebilir? demeyin. Şampuan tüm vücudunuza akar. Aynı zamanda saça parlaklık veren şampuanlar polimer içerir.

4- Şampuan Hakkında Bilgiler: 2 Dakikadan Fazla Durmamalı

güzellik

Şampuanların arkasını hiç okudunuz mu? Birçok ürünün arkasında 2 dakika bekleyin ve yıkayın yazar. Bu bilgi oldukça önemlidir. 2 dakikadan fazla duran şampuan saç derisinden içeri girer. Uzun vadede kanserojen etki gösterir.

5- Şampuan İçerikleri Her Ülkede Farklıdır

güzellik

Şampuanların içerikleri ülkelere göre değişiklik gösterir. Çünkü suyun sertlik derecesi ve diğer özellikleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu nedenle Türkiye’de farklı başka bir ülkede farklı içerikle karşılaşabilirsiniz.Şampuan alırken; zeytin yağı, sarmaşık, hindistan cevizi yağı gibi faydalı maddeler varsa tercihinizi bu ürünlerden yana yapmalısınız.

6- Şampuan Hakkında Bilgiler: Gliserin

şampuan hakkında bilgiler

Şampuanların her biri farklı içeriklere sahiptir. Bazıları çok zararlı maddeler içerirken bazılarında bitkisel ürünler bulunur. Bu nedenle şampuan almadan önce mutlaka kutusunu incelemeniz gerekir. Ayrıca şampuanın kokusuna ya da fiyatına değil, içeriğindeki maddelerin oranına dikkat etmek gerekir. İyi kaliteye sahip şampuanlar gliserin içerir. Gliserin, saçı yumuşatan bir maddedir. Bazı şampuanlar ise doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat içerir. Bu madde varsa o şampuanı almaktan kaçınmalısınız.

7- İçeriğinde Panthenol Varsa Düşünmeden Alın

güzellik

Şampuanın içeriğindeki maddelerden bir tanesi de panthenoldür. Panthenol saçın kalitesini arttıran ve saç tellerini besleyen bir maddedir. Gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Aynı zamanda “paba” isimli madde de saçlar için faydalıdır. Paba, saçı ve saç derisini güneşin zararlı ışınlarından korur. Fakat sadece panthenol ve paba var diye diğer zararlı içeriklere sahip bir ürün varsa bu konuda dikkatli olmalısınız.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu