Alışveriş Rehberi

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Arsa alma konusunda daha önceden bir deneyiminiz olmadığı için, tereddüt mü yaşıyorsunuz? Arsa almaya karar verdiniz ama bu konu nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Gelin hep beraber, arsa alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylara hep birlikte bakalım!

Son yılların en önemli yatırım araçlarından biri olan arsalar, kazanç sağlama açısından geleceği garantiye almanın en iyi yollarındandır. Bu yatırımlarınız için adım atarken sizi kazanç yerine, dertlere sürüklememesi için arsanızı seçerken, dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. Birçok detayı olan bu konuyu sizler için derledik.

Arsa alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar

arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

1- Taşınma Vasfı ve İmar Durumu

Bir arsaya sahip olmadan önce, taşınma vasfına dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk olarak size sunulan arsanın gerçekten bir arsa olup olmadığına bakmalısınız. Taşınma vasfı adındaki durum budur.  Satın almaya karar verdiğiniz yerin, arsa mı yoksa orman özelliklerini taşıyan bir alan olup olmadığına bakılmalıdır.

Arsa demek imarlı bir arazi demektir. Daha sonrasında, alanın imar durumunu kontrol ettirmek gerekmektedir. Bu durumdaki en önemli olay, bu kontroldür. Satın almayı düşünülen alanda haciz, ipotek, mahkeme kararı vb. durumların olup olmadığı öğrenilmelidir. Alanın imar planı hakkındaki bilgilere de belediyeden ulaşabilirsiniz. Arsalar, konut alanı, sanayi alanı, ticaret alanı gibi konularda da değişiklik göstermektedir. Bu durumları, yetkililerden bilgi alarak satın alma işleminizi yapmanız gerekir.

2- Arsanın Konumu

Arsalarda ve arazilerde en önemli faktör konumudur. Özellikle, yatırım amaçlı arsaya sahip olmak isteyenler için. Arsanızın yakınlarındaki nüfus, üretim artışı ve ticaret yatırımınızın değer artışını belirlemektedir. Bulunan konumun çevresindeki yatırımlara, altyapı projelerine dikkat etmek gerekmektedir. Küçük şehirlerde genel olarak yollar büyük şehirlere giderken genişler, bu yüzden o yöndeki yatırımlar daha karlı olmaktadır. Arazi yatırımında ise,başlıca amaç, imar gelebilecek arazileri imar gelmeden önce alarak, değerinin artışından yararlanabilmek ve kara geçebilmektedir.

arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler 3 685x456

3- Neler Risklidir? Neler Değildir?

İmarlı olan arsalar, risksiz olurlar. Nüfus artışının doğal olarak artmasıyla ve ekonominin gelişmesiyle doğru orantılı olarak değerleri artar. Ancak imarsız araziler, riskli olmaktadır. İmarın gelene kadar sadece değeri korunabilir. Ancak uzun vadede eğer imar gelirse getirisi çok olur.

4- Arsanın Büyüklüğü Nasıl Olmalı?

Satın almayı düşündüğünüz arsanın büyüklüğü, yatırımınıza bağlı olarak değişmektedir. Arsanın değerini üzerine yapılması planlanan inşaat belirlemektedir. Bölgenin gelecekte ihtiyacı olacak inşaatın büyüklüğünü ve şeklini ise sizin yatırımınız belirleyecektir.

arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

5- Beyan Etmeyi Unutmamalısınız

Arsanın satın alınmasının ardından, ilgili belediyeden gayrimenkulü satın aldığınıza dair beyan etmeniz gerekmektedir. Bu beyan süresi, belirlenen süre içinde yapılmazsa cezalı vergi tahakkuku olmaktadır.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

https://www.youtube.com/watch?v=sYqR0r2cTs8

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu