Alışveriş Rehberi

Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekilir?

instagram takipçi hilesi

Nakit avans, bankalar tarafından müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu kredili ürünlerden biridir. Nakit avans kullanarak bankanız tarafından tahsis edilen kredi kartı limitiniz ya da vadesiz hesabınıza tanımlanan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) limiti dahilinde nakit parayı kredi kartınızdan veya KMH hesabınızdan çekebilirsiniz.

Nakit avans sistemi sayesinde hesabınızda para olmasa bile kredi kartınızdan veya kredili mevduat hesabınızdan anında nakit çekim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak nakit avans işlemi için, çekmek istediğiniz nakit tutarını karşılayabilecek kadar kullanılabilir limitinizin olması gereklidir.

Nakit avans

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit avans çekmek istediğinizde, öncelikle kullanılabilir limitinizin ya da kredili mevduat hesabınıza tanımlı kredi limitinin, çekeceğiniz nakit avans tutarının yanı sıra faiz ve masrafları karşılayacak kadar yeterli olması gerekir. Kullanılabilir limitiniz kadar olan tutarı anında nakit olarak çekebilirsiniz. Ancak, banka bu nakit avans tutarı için günlük bazda faiz işletir. Bu faiz tutarını kredi kartınıza veya banka hesabınıza yansıtır.

Nakit avans çekimi banka şubeleri, ATM’ler, internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilir. Banka şubelerinde çekim işlemi, banka çalışma saatleri içinde yapılabilirken, ATM’ler ve internet/mobil bankacılık uygulamaları üzerinden 7 gün 24 saat nakit avans çekebilirsiniz.

Kredi kartınız aracılığıyla internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden nakit avans çekmeniz halinde, çekilen tutar kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın vadesiz hesabına aktarılır. Bu hesaba yatırılan nakit avans miktarı, farklı hesaplarınıza transfer edebilir, ödeme amaçlı kullanabilir. İsteğinize göre ATM’ler ve banka şubelerinden nakit olarak çekebilirsiniz.

İlinizde bulunan banka şubelerinden nakit avans çekmek istediğinizde, kimlik belgenizle beraber banka görevlisine çekmek istediğiniz nakit tutarını ve taksit sayısını bildirmeniz yeterli olacaktır. İşlem tamamlandığında, nakit avans tutarınız size ödenir.

Nakit avans

ATM’lerden, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden nakit avans çekimi yapmak isterseniz, bankadan bankaya adı değişmek kaydıyla “nakit işlemleri” adımından nakit avans ya da taksitli nakit avans seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Gelen ekranda, çekmek istediğiniz tutarı ve taksitli nakit avans çekiyorsanız taksit sayısını girmeniz istenecektir.

Nakit avans için taksitli nakit avans seçeneğini tercih ederseniz, sisteme girilen tutar ve taksit sayısı bilgileri ile birlikte toplam faiz ve masrafların dökümünü içeren bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada yer alan devam seçeneğini tıkladığınızda, karşınıza Taksitli Nakit Avans Sözleşmesi gelecektir. Sözleşmeyi inceledikten ve işaretledikten sonra nakit avans tutarınız hesabınıza gönderilecek ya da isterseniz talep etmeniz durumunda ATM’den nakit olarak verilecektir.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli nakit avans, bankaların kredi kartı kullanan müşterilerine sağladığı bir hizmettir. Bu şekilde, kredi kartı kullanarak nakit olarak borç alabilirsiniz. Taksitli nakit avans seçenekleri genellikle 2 aylık ile 12 aylık arasında değişebilir. Fakat bu seçenekler bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Taksitli nakit avans çektiğinizde, aldığınız nakit avans tutarı ve toplam faiz ve vergiler, seçtiğiniz taksit sayısına bölünür. Daha sonra, ilk taksitin ödeme tarihinden sonraki ilk kredi kartı hesap özetinize kadar olan sürede tüm kredi kartı hesap özetlerinize yansıtılır. Ayrıca, çekilen nakit avans tutarları ve toplam faiz ve vergiler, kredi kartı limitinizden düşülür.

Taksitli nakit avans işlemi sırasında herhangi bir işlem ücreti alınmaz. Bazı bankalar ise Ek Hesap ya da KMH hesapları için de taksitli nakit avans çekimi seçeneği sunabilmektedir.

Nakit avans

Nakit Avans İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Ag1D4eegIuE&pp=ygURbmFraXQgYXZhbnMgbmVkaXI%3D

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu