Amazon Dünyanın İlk Kasiyersiz Süper Marketini Açtı!

instagram takipçi hilesi

Amazon, insanların süper marketlerde alış veriş yaptıktan sonra en çok dert yandığı nokta olan kasalarda sıra bekleme, ödeme yapma, fiş alma çilesine “Geleceğin Mağazası” olarak tanımladığı kasiyersiz otonom süper marketi ile çözüm getirdiği Amazon Go‘yu hizmet vermek üzere tüketicilere kapılarını açtı.

amazon go

Gerçekleştirdiği milyarca dolarlık satışlardan bildiğimiz E-Ticaret devi Amazon, bir insanın yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyacı olan tüm gereçleri bulabileceği süper marketlerdeki kusurları bitirmek, tüketicilere daha kaliteli ve zamandan tasarruf edilen bir deneyim yaşatmak için 2016’nın sonlarından itibaren Amazan Go‘yu Beta olarak test etmeye başlamıştı. Firma tarafından tespit edilen ve giderilen son eksiklerden sonra, geleceğin mağazası olarak tanımlanan süper market sorunsuz bir şekilde çalışmaya ve kapılarını son tüketiciye açmaya başladı.

Ülkemizde de Migros gibi markalar kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmak için müşterilerin aldıkları ürünleri kendilerinin okuttuğu ve ödeme yaptığı ekspres kasa sistemlerini mağazalarına her ne kadar kurmuş olsa da bu bile yeterince pratik olmuyordu. Dünya E-Ticaret markası Amazon, açmış oldukları mağazanın tavanına yerleştirdikleri kızılötesi kameralar ve hareket sensörleri ile mağaza içerisinde alış veriş yapan kullanıcıları anlık olarak izliyor ve müşterinin raftan herhangi bir ürünü aldıklarında onları kaydediyor. Eğer müşteri ürünü almaktan vazgeçer ve ürünü aldığı rafa geri koyarsa, geliştirilen yapay zekalar sayesinde ürünün bedeli otomatik olarak sepetten çıkartılıyor. Eğer ürün ile birlikte mağazadan çıkarsanız, ürünün ücreti Amazon hesabınıza kayıtlı olan kredi kartından çekiliyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre Amazon Go için geliştirilen algoritma sadece bazı ürünlerin stoklamalarında hatalar yapıyor. Ancak hiçbir şekilde kredi kartınızdan olması gerekenden fazla ücret almıyor. Hatta firma kullanıcılara güven sağlamak adına geliştirmiş olduğu mobil uygulama sayesinde, mağazadan hangi ürünlere ne kadar ödeme yaptığınızı görebilirsiniz.

amazon go 061216 1

Tamamen otonom olarak hizmet veren bu süper markette sadece çalışan bir kişi var. O da alkollü içeceklerin bulunduğu reyonda görev alarak, tüketicilerin yasal olarak belirlenen yaş sınırında olup olmadıklarını kontrol ediyor.

Pazartesi-Cuma günleri saat 07.00-21.00 arasında, 167 metrekarelik büyük bir alanda hizmet veren mağaza olan merakınızı gidermek için tanıtım videosunu izlemenizde yarar var.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu