Yaşam

Kirazın Faydaları Nelerdir?

Kirazın Sağlığa 10 Faydası

instagram takipçi hilesi

Kirazın Faydaları Nelerdir? Yaz geldi. Yazın en sevilen meyvelerinden bir tanesi de hiç şüphesiz kirazdır. Peki bu kadar severek tükettiğimiz bu meyvenin vücudumuza nasıl bir etki sağladığını biliyor musunuz?

Yediğimiz her meyvenin insan sağlığı açısından faydaları vardır. Bazı meyveler lif kaynağı iken bazıları da potasyum ve vitamin kaynağıdır. Peki kirazın insan sağlığına ne gibi faydaları var. Gelin bunu birlikte öğrenelim. İşte kirazın faydaları..!

Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kirazın Sağlığa 10 Faydası

1- Artrit Ağrısını Kolaylaştırır

Artrit durumunu yaşayan biri iseniz, eklemlerinizdeki ağrının ne kadar zayıflatıcı olabileceğini bilirsiniz. Ağrı o kadar dayanılmaz hale gelebilir ki, yürüme ve merdiven çıkma gibi durumlarınızı bile engelleyebilir. Bununla birlikte, kiraz yemek, artrit ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmanın etkili bir yolu olduğunu kanıtlayabilir.

Bunun nedeni, kirazların artritik eklem ağrısını azalttığı kanıtlanmış anti-inflamatuar özellik içermesidir. Bu nedenle, ağrınızı hafifletmek istiyorsanız diyetinize kiraz eklediğinizden ya da doğal vişne suyu içtiğinizden emin olun.

2- Kanseri Önler

Kiraz, belirli kanser türlerinin gelişimini engellemeye yardımcı olabilir. Aslında, uzmanlar kirazların, özellikle kolonda tümörlerin büyümesinin önlenmesinde derin bir etkisi olabileceğini belirtti. Bunun nedeni, bu meyvenin yüksek miktarda diyet lifi içermesidir. Diyet lifi, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur ve sağlık metabolizmasını korur. Böylece kolonda kanser geliştirme şansınızı azaltır.

3- Tip 2 Diyabeti Önler

Tip 2 diyabet kronik bir sağlık durumudur. Bu durumda pankreas insülin üretir. Ancak vücut hücreleri insülin üretimine düzgün yanıt vermez. Kiraz, tip 2 diyabet gelişimiyle mücadeleye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, güçlü anti-inflamatuar özellikler içermeleridir. Daha da önemlisi, kirazların glisemik indeksi çok düşüktür. bu nedenle kan şekeri ve insülin seviyelerinde keskin artışlara ve düşüşlere neden olmazlar.

4- Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sağlıklı miktarda meyve içeren dengeli bir diyet yemek genellikle kilo vermek için önerilir. Yediğiniz meyvelerin arasında kiraz mutlaka olmalıdır. Bunun nedeni kanınızdaki yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmesidir. Bu da genel olarak vücudunuzda depoladığınız yağ miktarını doğrudan etkileyebilir.

5- Daha İyi Uykuya Teşvik Eder

Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, kiraz yemeyi deneyin. Bu meyve, beyin tarafından üretilen uyku ve uyanıklık döngülerini yumuşatmaya yardımcı olan bir madde olan melatonin de dahil olmak üzere çok sayıda hayati besini içeriğinde barındırır.

Kirazın Faydaları

6- Gut Hastalığının Etkileri Azaltır

Gut hastalığı, eklemleri özellikle de ayak başparmağında bulunan eklemleri etkileyen artritik bir durumdur. Bu durum, eklemlerde kristal oluşumuna yol açan aşırı ürik asit birikiminin bir sonucudur. Vücut, ürik asit birikiminin oluşturduğu kristallere, şiddetli ağrıya yol açabilen inflamatuar yanıtını devreye sokarak tepki verir.

7- Yüksek Tansiyonu Azaltır

Kirazların kalbinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmasının bir başka yolu da kan basıncı seviyenizi düşürmektir. Aynı zamanda potasyumla doludur. Yaklaşık 1 avuç kiraz günlük önerilen potasyum alımının yaklaşık yüzde 9’unu içerir. Potasyum, kalp de dahil olmak üzere birçok hayati organın düzgün işlevini sürdürmesine yardımcı olan hayati bir mineraldir.

8- Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Kalbin vücuttaki en önemli organlardan biri olduğunu bilmeyen yoktur. Beyin de dahil olmak üzere diğer tüm hayati organlara kan pompalar. Bu da sağlığınızı korumak için iyi durumda olması gerektiği anlamına gelir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kiraz kalbinizin sağlığını önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu araştırmada, kirazlardaki iltihap önleyici özelliklerin, katılımcıların kalp sağlığını önemli seviyede artırmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

9- Kas Ağrısını Giderir

Kas ağrısı nadir görülen bir rahatsızlık değildir. Aslında, birçok insan, özellikle düzenli olarak egzersiz yapanlarda, kaslarında ağrı ve sızı yaşamaktan şikayet eder. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, 1 hafta boyunca antrenman yapan 14 katılımcı üzerinde incelemeler yapıldı. Katılımcıların bazılarına kiraz yedirildi. Kiraz yiyenlerin, kas ağrıları yemeyenlere göre daha hızlı sürede geçtiği gözlemlendi.

10- Bağışıklık Sistemi İçin Faydalıdır

Soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklara daha sık yakalandığınızı farkındaysanız, bağışıklık sisteminizin zayıf olması ve sizi çeşitli hastalıklara neden olan bakteri ve virüslere karşı daha duyarlı hale getirmesi ihtimali yüksektir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin bir yolunu araştırma içerisine girdiyesiniz, kiraz yemeyi deneyin.

Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu