Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir? Yüksek Tansiyon Tedavisi

instagram takipçi hilesi

Ülkemizde her 5 kişinin 2’sinde görülen yüksek tansiyonun nedenleri ve tedavisini ele aldık.

yuksek tansiyon 3

Yüksek tansiyon, 180/110 mmHg gibi çok fazla yüksek seviyelere gelmediği sürece kendisini göstermez. Tansiyonunuzun çok fazla yükselmesi durumunda yüksek tansiyonın sebepleri arasında;

Baş dönmesi

Çift görme

Bulanık görme

Nefes darlığı

Burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları olarak sayılabilir.

Yüksek tansiyon normal olarak herhangi bir belirti vermemiş olduğundan dolayı düzenli olarak tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz gereklidir. Tansiyonun yükselmesinin sebebi ise vücutta ki yüksek tansiyonun kişinin farkına varamadan zarar vermesidir.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri Nelerdir?

Fazla tuzlu besinlerin tüketilmesi

Damar tıkanıklığı

Kafa içi basıncın fazla olması

Böbrek rahatısızlıkları

Böbreküstü bezinde tümör olması

Böbrek dararlarının daralması

Büyük atar damarın dar olması

Böbrek dokusu ve böbrek damarlarında yerleşen hastalıklar

Troid bezi problemleri

Böbreküstü bezinin kabuk bölümünde bulunan hastalık sebebi ile kortizon ya da aldesteron hormonlarının fazla salgılanması sonucu görülen Crohn ve Cushing rahatsızlığını yüksek tansiyonun nedenleri arasında sayabiliriz.

yuksek tansiyon

Yaşınız ilerledikçe tansiyon riskinizde artış yaşanmaktadır. Yüksek tansiyon kalıtsal bir hastalık olarak görülür ve özellikle Karayip ve Güney Asya kökenli insanlarda daha yayın olarak görülmektedir. Yüksek tansiyonun nedenleri arasında bazı ilaçlar, böbrek rahatsızlıkları, hormonal rahatsızlıklar ve aşırı alkol tüketimidir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nelerdir?

Yüksek tansiyon tedavisi girişimsel yollar ya da ilaç tedavisi ile yapılabilir. Örneğin, böbrek damarlarına giden atar damardaki darlık, balon ile açılabilir ya da cerrahi yollar ile sorun çözülebilir. Hipertiroidi ya da hipotiroidi ilaç takviyesi ile ortadan kaldırılabilir.

yuksek tansiyon 4

Bu nedenle, özellikle kan basıncının yüksekliği ilk olarak tespit edildiği zaman uzman doktorlar detaylı olarak öykü ve fizik muayne esnasında, bazı laboratuvar tetkikleri istemektedirler. Bazen de özel yapılacak olan testlere gereksinim duymaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu