Sağlıklı Yaşam

Regl Dönemlerinizde Aşırı Kanamalara Dikkat!

instagram takipçi hilesi

Regl dönemlerinin kadınlar için daha hassas dönemler olduğunu biliyoruz. Yani günlük hayattan el-etek çekme anlamında ya da aman o dönemde hiçbir şey yapılmasın türünden bir hassasiyetten bahsetmiyorum. Regl dönemlerindeki düzensizlik, yani her ay tarih atlaması, gecikmesi, erken olması, kanamaların az, fazla ya da düzensiz olması gibi birçok şey kadınları huzursuz edebilir ve “acaba bir sağlık sorunum mu var?” şeklinde düşünmeye itebilir. Bu tedirginlik günlük hayatımızı da çok yakından etkiler ve hatta bazen değiştirebilir.

regl 1

Bu yazının içinde ise bu tedirginliklerden sadece birinden bahsedeceğiz.

Regl dönemlerindeki aşırı kanama bize ne anlatır?

Regl dönemlerinizde aşırı kanama ile karşılaşıyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz. Normal sayılabilecek durumlar arasında yer almamaktadır. Aşırı kanama günlük rutinlerimizi değiştirmekle kalmaz ve başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Peki, aşırı kanamanın dozu nedir ve kanamaların nasıl aşırı olduğunu anlayabiliriz?

Öncelikle süre olarak 4 günü aşıyorsa regl dönemleriniz mesela 7 güne falan uzuyorsa burada anormal bir durum olabilir, doktorunuza danışmanızda kesinlikle fayda vardır. Hatta bu 7 gün yoğun kanamaya maruz kalmanız sağlığınızla ilgili gerçekten bir kontrole ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelebilir. Bu duruma kendinizde tanı koymadan ve bahaneler üretmeden bilen bir uzmana danışmanın hiçbir zararı yoktur. Hatta eğer varsa aksayan bir durum sağlığınızda bu erkenden teşhis edilebilir. Gün uzamaları kanamalarınızın fazla olduğunun göstergesi sayılabilir ve bu dikkate alınmalıdır.

regl 2

Diğer bir durum da regl döneminiz uzamıyor ve yine normal döngüsünde 3-4 gün devam ediyorsa ancak bu günler içerisinde çok yoğun kanamaya maruz kalıyorsanız, bu yine aşırı kanamanız olduğu anlamına gelmektedir.

Peki nedir bu kanamanın dozu? Mesela her saat başı pet değiştirmeniz gerekecek kadar yoğunsa, geceleri sık sık pet değiştirmeniz için uyanmanız gerekiyorsa, sosyal hayatınız birtakım sektelere uğruyorsa, günlük işlerinizi, rutinlerinizi yapamayacak kadar size engel oluyorsa ve bu kan kaybı sonucu aşırı halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı çekiyorsanız, kanamanız pıhtı şeklinde oluyorsa, regl dönemi dışında düzensiz kanamalar meydana geliyorsa kesinlikle kanamanız  fazla demektir ve yine mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Üç kadından birinde aşırı regl kanaması görülmektedir

Yapılan araştırmalar bu durumun çok sık karşılaşılan ve tedavi süreci gerektiren bir durum olduğunu söylüyor. Her 3 kadından birinde görülecek kadar sık hatta. Ancak kadınlar bu durumu ciddiye almadıkları ya da sorunlarını etraflarıyla paylaşmaktan çekindikleri için doktora gitmek için çeşitli bahaneler üretiyor olabilirler. Ancak burada sağlık söz konusu ve sizin özel hayatınızı ya da aşırı kanamanız olduğunu siz ve doktorunuzdan başkası bilmek zorunda değil. Hatta çevrenize söylemenizde de hiçbir sakınca yok, belki de farkındalık uyandırıyor ve diğer kadınları da bir uzmana danışması konusunda teşvik ediyor olabilirsiniz.

regl 3

Yoğun regl kanamasına neden olan durumlar

Öncelikle bunun tek bir nedeni olmadığını ve herkese göre değişebilecek sebepleri olabileceğini vurgulamak gerekir. Ancak hormon dengesizliği aşırı kanamaya neden olan etmenlerin başında gelmektedir. Miyomlar, polipler, rahim ağzı ve rahim kanserleri de aşırı kanamayı tetikleyen diğer rahatsızlıklar olabilir. Bu nedenle; aşırı kanamanız olduğunu düşünüyorsanız, belirtiler buna işaret ediyorsa lütfen doktorunuza danışınız. Kanamanızın altında yatan nedenlere göre doktorunuz sizden bazı tahliller isteyebilir ve sonuçlar doğrultusunda uygun tedavi yöntemini size sunabilir.

Regl Dönemlerinizde Aşırı Kanamalar ile ilgili videolar

Kaynak
uplifers

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu