Mental Sağlık

Uykuya Dalarken Sıçramak; Hipnik Seğirme Nedir, Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Yaygın olarak görülen uyku durumlarından biri olan uykuda veya uykuya dalarken sıçrama durumu, hipnik seğirme herkeste görülebilen bir problemdir. Çok önemli bir problem veya hastalık olmasa da bazı sorunların habercisi olma niteliği taşımaktadır. Birçok kişinin sık sık yaşadığı bu durumla alakalı tüm bilgiler…

hipnik segirme nedir

Hipnik Seğirme Nedir?

Tıp alanında Hypnic Jerk ismiyle bilinen, hipnik seğirme uyku esnasında veya uykuya dalarken sıçrama, rüyadan düşme gibi durumlara verilen isimdir. Zaman zaman uykuya dalarken aniden irkilme gibi anlar yaşarız. Bu her insanın başına gelen bir durumdur. Fakat bazı kişilerde bu problem çok daha sık olur, hatta her gece yaşarlar.

Hipnagogik bir pislik olarak orijinal adından çevrilen bu durum, uykuya dalma anında sıçrama şeklinde kendisini gösterir. Hipnik seğirme, tam uykuya dalacağınız esnada uykudan irkilerek uyanma, rüya anında düşme hissi yaşama ve durup dururken irkilmek gibi durumlarla ortaya çıkar.

Uykuyla uyanıklık arasında geçen süreçte görülen bu tarz seğirmeler, çoğunlukla korktuğumuz zaman yaşadığımız irkilme ve sıçramalara çok benzemektedir. Hipnik sarsıntılar oldukça yaygın görülen türde problemlerdir. Yapılan araştırmalar, beyindeki yüzde 70 kadar büyük bir bölümde bu kasılmaların yaşandığını ortaya koymaktadır. Ancak uyku sırasında yaşanan bu tarz kasılmaların çoğu bizi uyandırmamaktadır. Çoğu kasılma esnasında uykuya devam ederiz.

hipnik segirme nedir

Rüyadan düşerken sıçrayarak uyanma hissi yaşanılan durumlar temelinde istemsiz kas seğirmeleridir. Bu istemsiz kas seğirmeleri gibi durumlara örnek olarak hıçkırığı da verebiliriz. Bu durumun adı ne olursa olsun, bu sorunları yaşayanlar için hayatlarını olumsuz etkileyen bir durum olabilmektedir. Özünde ciddi bir sağlık problemi olmasa da, uykuya dalmada zorluk yaşamaya neden olduğundan dolayı uykusuzluğa, uykusuzluk da birçok hastalıklara sebep olur.

Hipnik Seğirmenin Belirtileri

Aslında hipnik pislik/seğirme bir hastalık değildir. İnsan doğasına ve vücuduna uygun bir durumdur. Aynı zamanda çok yaygın görülür. Hemen hemen birçok insan bu istemsiz uyku sıçramalarını yaşamaktadır. Fakat bazı insanlar bu durumu normalden fazla yaşar. Uyku ve yaşam kalitesinde düşüş hissederler. Bu sebeple hypnic jerk belirtileri aslında bu sorunu yaşarken deneyimleyebileceğiniz şeylerdir:

  • Bir kasın veya tüm vücudun sarsılması
  • Yüksekten düşme hisssi
  • Rüyada sıçramaya neden olan kötü olaylar
  • Rüyada korkma veya bir yerden aşağıya atlamak zorunda kalma
  • Uyurken hızlı nefes alma
  • Uyurken kalbin hızlı atması
  • Uykuda terleme

hipnik segirme nedir

Hipnik Seğirmenin Nedenleri

Bu durumun kesin nedenleri henüz bilinmese de bu durumun yaşanmasında belirli faktörlerin olduğu düşünülmektedir. Sonuçta sağlıklı insanların bile zaman zaman yaşadığı bu durumda bazı dönemsel psikolojik durumlar etkili olabilir. Kaygı ve stres yaşanılan dönemler gibi. Diğer sebepler arasında ise uykudan önce spor yapma, uykusuzluk çekme gibi problemlerdir.

Hipnik seğirme hakkında

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu