90'lar

90’ların En Popüler Giyim Tarzları

instagram takipçi hilesi

Türk Sineması’na damga vurmuş Yavuz Turgul’un filmleri, Tom’un ve Jerry’nin kader ortaklığı, Mustafa Sandal’ın araba şarkısı, Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizisi Bizimkiler, sorumluluk duygusu aşılayan sanal bebek, Televole programı, Cino çikolatası, neon renkli naylon eşofmanlar…90’lar denildiğinde herkesin aklına boğazı düğümlendiren farklı bir anı geliyor. Bu yazımızda sizin için 90’ların en popüler giyim tarzları hakkında yazdık. Geçmişe gidip nostalji yapmak veya 90’lardaki dünyayı keşfetmek istiyorsanız doğru sayfadasınız.

90’ların En Popüler Giyim Tarzları

Bel Çantaları

90’ların en popüler giyim tarzları

Bel çantası özellikle erkekler tarafından kullanılırdı. İçine anahtar, selpak, cüzdan, kalem, bozuk para gibi eşyalarını koyarlardı. Kadınlar da bol eşofman üstleri, oversize kazak ve tişörtleri siyah renklerdeki bel çantaları ile tamamlardı. İlerleyen yıllarda farklı renkleriyle garsonlar, işportacılar ve pazarcılar için favori çanta türü olmuştu. Şimdilerde 90’lar modasının yeniden canlandığını görüyoruz.

Kot Pantolon Üstüne Kot Ceket

90’ların en popüler giyim tarzları

90’lı yıllarda 7’den 70’e herkes kot kullanıyordu. Denim çılgınlığı öyle bir boyuttaydı ki yüksek belli boru paça kot pantolonlar daha bol kot ceketlerle kombinleniyordu. Üstüne de eskimiş kotlardan yapılan çantalar takılıyordu. 90’lı yıllarda açık buz mavisi tercih ediliyordu.

Bol, Desenli Naylon Eşofmanlar

90’ların en popüler giyim tarzları

90’larda en az üç beden büyüklükte eşofman üstü giymek modaydı. Üstelik bu parçalar desenli, neon renklerde ve naylon olurdu. Naylon eşofmanlar vatkalı ceketler, bol kazaklar akımının bir parçasıydı. Kadınlar bu parçaları saç bandı ile tamamlardı.

Oduncu Gömlekleri

90’ların en popüler giyim tarzları

90’ların en popüler giyim tarzları listemizde oduncu gömlekleri olmazsa olmaz. Oduncu gömleği kış ve sonbahar geldiğinde vitrinlerin en ön tarafında yerini alırdı. Oduncu gömleklerinde renk uyumu yeşil siyah, gri beyaz, kırmızı siyah şeklindeydi ve ekose desen veya kareli desen kullanılırdı. Rahatlığın ön planda olduğu oduncu gömlekleri kot pantolon üstüne giyilip kot veya deri ceket ile tamamlanırdı. Altına da kalın topuklu asker botları giyilirdi.

Tulum Salopet

salopet

Bu parçalar şimdi de var dediğinizi duyar gibiyiz. Şimdilerde de vitrinlerde görebildiğimiz bu parça, 2000’li yıllarda 90’lar modası etkisine işaret ediyor. 90’larda özellikle kot kumaş saloped tercih edilirdi. İçine boğazlı ince bluz giyilirdi. Daha çok hamileler saloped giyiyordu.

Rengârenk Kıyafetler

renkli kiyafetler

90’lı yıllarda renkli kıyafetler göz doldururdu. Bu kıyafetlerin omuz kısmı vatkalı olurdu. Renkli gömlekler yüksek bel etek ve pantolonlarla kombinlenirdi. Elbise, bomber ceket, pantolon ya da ayakkabı neon renklerde olurdu.

Deri Ceket

deri ceket

90’lı yıllarda deri ceket demek “cool olmak” demekti.  Özellikle siyah renkli deri ceketler tercih edilirdi ve oduncu gömleği, kot gömlek ve asker botlarıyla tamamlanırdı. Hem spor hem şık tarzın temsilcisi deri ceketleri kadınlar da çok tercih ederdi.

İspanyol Paça Pantolon

ispanyol paca pantolon

90’lı yılların en çok kullanılan parçalarından biri de İspanyol paça pantolonlardı. Günümüzde “demode” olarak nitelendirilen bu pantolonlar o dönemlerde mükemmel bir giyim tarzıydı. Özellikle geniş bacaklı tasarlanmış kot pantolonlar tercih ediliyordu.

Halka Küpe

halka kupeler

90’lı yılların takı kategorisinde en popüler parçası halka küpelerdi. Halka küpeler büyük olurdu ve hemen her kıyafetle takılırdı. Bazıları halka küpelerle plastik veya siyah kadifeden üretilmiş choker yani tasma kolye takardı. Saçları da zigzag şekilde ayırmak modaydı.

90’ların Ayakkabıları

plastik sandalet

90’lı yıllarda ayakkabıda ağır hizmet tipi savaş botları modaydı. Hatta kadınlar da bu tür botları giyerdi. Bu botların renk çeşitliliği de olurdu. Converse ayakkabı da 80’li yıllarda tanınmışsa da altın çağını 90’larda yaşamıştı. Topuklara vurgu yaptıran platformlar ve plastik sandaletler de askeri botlar ve Converse’ler kadar popülerdi.

Topuktan Geçmeli Tayt

topuktan gecmeli tayt

90’lı yıllarda topuk bantlı siyah taytlar, ev kıyafetlerinin olmazsa olmazıydı. Genelde step yapan kadınlar bu tayları oversize tişörtler ile kombinleyip saçlarını tepeden toplar ve saç bantı takardı.

Salaş Kazaklar

salas kazak

90’lı yıllar modasına genel olarak salaş tarz hakimdi. Kazaklar da bol ve canlı renklerde ve bol desenli olurdu. Boyna kadar iliklenen oduncu gömlekler ve bel çantaları ile kombinlenirdi. Bol kazak giyen kızlar küt kâküllü saç kesimiyle hoş görünürdü. Erkekler de bol kazağın popülerleşmesinde sanatçı Çelik’in de etkisi vardır. Erkek anneleri de oğullarına sonradan koltuk battaniyesi olacak bu kazaklardan örmeye koyulurdu. Amerikan tıraşı yaptırmış, bol kazaklı erkekler de yakışıklı görünürdü.

90’lı yıllarda yüksek bel etekler, çiçek desenli elbiseler, yüksel bel şort ile kombinlenen kısa bluzlar, batik tişörtler, boncuklu takılar, kelebek tokalar, ışıklı spor ayakkabı, çok katlı bol fırfırlı etekler, boncuklu ve şeffaf sütyen askısı da modaydı.

90’ların çocuklarının dünyasını keşfetmek veya biraz daha nostalji yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

90’ların En Popüler Giyim Tarzları ile ilgili videolar

Selen Özcep

Büro Yönetimi mezunuyum. Öğrenmeyi ve günceli takip etmeyi seviyorum. En güçlü sevgi göstergesinin de en güçlü silahın da kelimeler olduğuna inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu