Egzersiz ve Fitness

Spor Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

spor sonrası kas ağrısı 6

Spor sonrası kas ağrısı genellikle spordan sonraki 2 – 3 gün boyunca görülür.  Çeşitli hastalıklara sahip olmamak adına sağlıklı yaşamak ve yeteri kadar hareket etmek gerekir. Kullanılmayan kaslar zamanla körelir ve güçsüzleşir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte de daha hızlı bir yaşlanma meydana gelir.

Hatırlayalım; esi toprak dediğimiz anneannelerimiz dedelerimiz günlerinin büyük bir kısmını tarlada, bahçede geçirirlerdi. Hayatlarında hareket ve doğal beslenme vardı. İşte buna bağlı olarak da, istisnaların kaideyi bozmayacağını hatırlatarak, daha sağlıklı yaşlandıklarını söyleyebiliriz.

Ancak günümüzde teknolojinin etkileriyle birlikte hareket azaldı. Bu hareket etme kabiliyetini kaybetmemek adına spora ve yürümeye daha çok sarılmak gerektiğini unutmamak gerekir.

spor sonrası kas ağrısı 3

Gecikmeli Başlayan Kas Ağrıları

Yapılan spor sonrası uzun zamandır çalışmayan kaslar çalıştırılmışsa sporun ertesi günü kas ağrıları hissedilir. Bu kas ağrıları aslında bize kasların çalıştığını hatırlatır. Ancak bazen dayanılmaz olabilmektedir. Uzun zamandır spor yapmayıp da kasları çalıştırma sonrası görülen kas ağrılarına “Gecikmeli Başlayan Kas Ağrıları (GBKS)” denir.

spor sonrası kas ağrısı 5

Bu kas ağrılarının yanı sıra meydana gelen ağrılar ise genellikle enerji kaynaklıdır. Antrenman esnasında kaslarda belli seviyede enerji açığa çıkmaktadır. Oksijen bulunmayan ortamda enerji açığa çıkması, kaslarda laktik asit birikmesine sebep olur. Bu laktik asit kaslardan atılamayınca ağrı yapar.

Özellikle ağırlıklarla yapılan antrenmanlarda uzayan kaslar harekete geçer. Bu da ağrı oluşumunu tetikleyen bir durumdur.

spor sonrası kas ağrısı 4

Spor Sonrası Kas Ağrılarını Azaltmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Spor sonrası kas ağrılarını azaltmak için öncelikle uzun süre boyunca hareketsiz ve sporsuz kalamaya özen göstermek gerekir.
  • Bunun yanı sıra spordan sonra su içmek de spor esnasında kaslarda biriken laktik asidin atılmasında etkilidir.
  • Spordan sonra tempoyu düşürerek soğuma egzersizleri yapılması tavsiye edilir. Böylece spor esnasında çalışan ve yorulan kaslara kan pompalanmasını sağlamak mümkün olur. Bu da spor sonrası ağrı oluşumunu azaltır.

spor sonrası kas ağrısı 2

Spor Sonrası Kas Ağrısı Tedavisi

Burada önemli olan nokta, bu kas ağrılarının tam olarak neyden kaynaklandığını anlamaktır. Eğer kas ağrısından farklı bir ağrınız varsa kaslarınızın yıpranmış olma ihtimalini unutmayın. Bu nedenle 3 günden fazla süren ağrılarda doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Kas ağrılarınızın sebebinin GBKA kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız en etkili tedavi yöntemi, çivi çiviyi söker mantığıyla ağrıların üzerine gitmek olacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki kaslar dinlenirken gelişir. O nedenle kasların dinlenmesine muhakkak olanak tanımak gerekir. Aynı kas gruplarını her gün çalıştırmak yerine gün aşırı çalıştırmak gerekir. GBKA kaynaklı kas ağrılarında da spora uzun süre ara vermek doğru değildir. Kasların bir gün dinlenmesinden sonra hafif hafif çalıştırılmaya devam etmesi tavsiye edilmektedir.

spor sonrası kas ağrısı 1

Spor sonrası kas ağrısı tedavisi için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Sıcak ve soğuk kompres yapmak
  • Kasları çalıştırmaya devam etmek
  • Sıcak bir duş almak
  • Ağrıyan kaslara masaj yaptırmak
  • Bol su içmek
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • Yeteri kadar dinlenmek

Ağrıyan bölgelere sıcak ve soğuk kompres uygularken bölgenin yanmamasına dikkat etmek gerekir. Bunun için uzun süreli kompres uygulanmamalıdır. Spor sonrası güzel bir duş almak da ağrı oluşumunu azaltacaktır. Gün içerisinde ortalama 2,5 – 3 litre kadar bu içmeye özen göstermek gerekir. Sağlıklı beslenme adı altında her besin değerinden (protein, karbonhidrat, yağ) yeteri kadar almaya özen gösterilmelidir. Kasların dinlenmeye de ihtiyacı oluğu ve dinlenme sonrası tekrar çalıştırılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu