Keşfet

Kaçak Akım Rolesi

Kaçak Akım Rölesi Fiyatları

Kaçak Akım Rolesi

Bir elektrik devresinde karşımıza çıkan en büyük sorun hiç şüphesiz kaçak akım olmaktadır. Biliyoruz ki kaçak akım olası bir canlı ile temasında ölüme kadar giden bir durum ile sonuçlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda devremizi korumak adına kaçak akım rölesi adı verilen bir yardımcı eleman ile hem devreyi hem de kendimizi ve diğer canlıları koruyabiliriz.

Belki adından da anlaşılabilir ancak kaçak akım rölesi nedir önce bunun cevabını vermek gerekebilir. Ayrıca devreye nasıl bağlandığı ve çalıştığı konuları ile birlikte fiyatları konusunda da birkaç bilgi vermek doğru olacaktır.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım rölesi, adından da anlaşılacağı üzere devrede kaçak akım olup olmadığını kontrol eden bir sistemdir. Daha teknik bir tabir ile bir elektrik devresine giren elektrik akımı ile devreden çıkan elektrik akımı normal şartlar altında aynı yani eşit olmak zorundadır. İşte giren akım ile devreden çıkan akım arasında bir eşitsizlik bulunuyorsa devrede kaçak akım bulunuyor demektir. Kaçak akım rölesi bu noktada devreye giren, sistemi ve sizi kontrol altına alan bir yardımcı elemandır.

İLGİLİ BİLGİ:
Pc Toplamak İsteyenlere Öneriler

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Bir elektrik devresinde devreye giren akım ile devreden çıkan akımın eşit olması gerektiğinden bahsetmiştik. Burada devreye giren akım ile devreden çıkan akım arasında bir eşitsizlik bulunuyorsa devrede kaçak akım olduğunu söyleyebiliriz. Tam bu noktada devrede oluşan fark ölçüm transformatörü üzerinde bir manyetik akı oluşturur ve bu manyetik akı, algılama sargısı üzerinde yeni bir akım oluşturulmasını sağlar. Burada oluşan akım kumanda devresinde bulunan elektromanyetik bobinini harekete geçirir ve cihazın kapalı halde olan ana kontaklarını açarak faz ve nötr iletkenleri ile şebekeyi birbirinden ayırmış olur.

Rölenin üzerinde bir test butonu bulunur. Bu buton ile cihazımızın çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz.

Kaçak Akım Rölesi Fiyatı

Kaçak akım rölesi fiyatı konusunda net bir rakam belirtemeyiz. Fakat piyasada adı bilinen ve kaliteli markaların rölelerini ele alacak olursak ortalama olarak 100 TL gibi bir rakam belirtebiliriz.

İLGİLİ BİLGİ:
Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Sizlerde kaçak akım rölesi hakkında daha net bilgi almak için Faz Ticaret adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İçeriğimizi Değerlendirin!

/5 Oy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı