Yaşam
Trend

2019’un En Büyük 10 Olayı

instagram takipçi hilesi

2019 yılı sonra ererken, MaksatBilgi’de yılın enlerini yazmaya devam ediyoruz. Bu yıl en çok konuşulan olaylar neydi? Ülke gündemimiz, en çok hangi konularla meşgul oldu. İyi ya da kötü olan, en çok gündemde olan olayları sizler için ekibimizce derledik. İşte 2019’un en çok konuşulan 10 olayı.

MaksatBilgi ekibi olarak, her yılın sonunda, geçen yılın enleri yazıyoruz.Şimdiye kadar başka kaynaklardan elde ederek, bu listeleri yazıyorduk. Bu sefer başka kaynaklara yer vermeden , sadece ekibimizce seçtik. Buna göre bu değerlendirmelerimiz sonucunda, listeler oluşturduk. Bu listeleri #2019unenleri etiketinde topladık.

Sıralamayı elimizden geldiğince büyüklüğüne göre sıraladık. En çok konuşulan olaylarda en azdan, en büyüğüne doğru gidecek olan listemiz şöyle:

10. Nihat Hatipoğlu’nun Sosyal Medyadan Yürüme Yorumu ve Likelar

nihat hatipoglu dm den 800x486

DM’den birine yürümek ve likeların hesabı bir gün sorulur açıklamaları ülke gündemimizi bir süre meşgul eden hadiselerden biriydi.

9. Orman Yangınları

Bu yıl en çok gündem olan olaylardan biri de orman yangınları. İzmir’deki büyük orman yangını ve Muğla’da yaşanan büyük orman yangını, en çok konuşulanlarıydı. Bu yıl  5 bin 469 hektar alan zarar gördü.

8. Poşet Kullanımın Ücretli Olması

2019 Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren, naylon poşet kullanımın ücretli olması halen daha vatandaşların alışamadığı durumdur. Çevre kirliliğini önlemek için alınan bu kararda, poşetlerden devlet zorunluluğuyla 25 kuruş alınıyor. Bazı firmalar bunun da ticaretine yaparak 5 liraya kadar poşet ücretleri alıyorlar.

7. Milli Takımımız EURO 2020’ye Katılmaya Hak Kazandı.

Milli takımımız, Şenol Güneş‘i teknik direktörlüğe getirmiş ve başarıdan başarıya yürümeye başladı. En sonunda gruptan ikinci çıkarak ve Fransa’yı da yenerek, Euro 2020 ‘ye katılmaya hak kazandı.

https://www.youtube.com/watch?v=nY6elY7DfI0

6. RTÜK’ün Medya Sansürü

RTÜK 2019 yılında ülkemizde yayın yapan, online dizi ve video izleme platformları Youtube,Netflix, Blu TV ‘ye sansür uygulanacağını duyurdu. Ülkemizde ünlüsünden, kullanıcılarına kadar bir çok kişi buna tepki gösterdi.

rtuk 800x449

5. Palu Ailesi

Müge Anlı‘nın programına katılan Palu ailesi, cinayetler ile komplolar ile dolu bir aile. Gömülü çocuk ve kadın cesetleri. Aile içinde taciz ve öldürme olayları bu ailede. Dilerseniz aşağıdaki videodan detaylıca öğrenebilirsiniz.

4. S-400’lerin Alınması

S-400’ler alınması ve ardından ABD ile yaşanan olaylar, ardından Rusya ile yaşananlar. Türkiye’nin hava saldırma silahı olan ve kendini korumak için almak istediği s-400’lerin nereden alınacağı ve neden alınacağı konusu olukça gündemimizdeydi.

s400 800x480

3. Yerel Seçimlerin Tekrarı

31 Mart 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde, Millet ittifakı büyük illeri; İstanbul, Ankara, İzmir’i almıştı. Ancak İsanbul’da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki rekabet daha kızgındı. Bu seçime de yansıdı. Seçimlerde daha sonuçlanmadan Binali Yıldırım kazandığını açıkladı. Akabinde sonuçlar yeni yeni kesinleşirken, Ekrem İmamoğlu, seçimlerde önde olduğunu açıkladı. Resmi sonuçları YSK geç bildirdi. Ekrem İmamoğlu öndeydi. Ama AKP İlçe Seçim Kurulu üyeleri bunu kabul etmedi ve seçimleri tekrarı için başvurdu.

YSK, seçimlerin tekrarını başvurusunu kabul etti. Bu sefer yine adaylar meydandaydı. Sonuçlar ise daha kesin oldu. Ekrem İmamoğlu farkla seçimi kazandı.

2. Barış Pınarı Harekatı

Hiç kuşkusuz ülkemizin en çok gündemde olan olayların başında geliyor. Sürye’nin kuzeyinde güvenlik koridoru yapmaya amaçlayan bu harekat, ülkemizde yaşayan Suriye’li vatandaşların oraya yerleşmesi hedefleniyor.

1. Kadın Cinayetleri

kadin cinayetleri 800x466

2019 yılında 299 bilinen kadın cinayeti yaşandı. Bu cinayetlerin bir çoğu sosyal medya aracılığıyla gündemde oldu. İçişleri bakanlığı, kadın cinayetlerinin önlemesi için demeçler verilse de somut olarak bir adım atılmadı.

https://www.youtube.com/watch?v=Grey31KxcqU

Bu listeyi oluştururken katkı sağlayan yazarlarımız: Eda Nurçin, Tansu Sülün, Mustafa Ersan, Hüseyin Kara 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu