Kedi ve Köpeklerde Mikroçip Uygulaması

instagram takipçi hilesi

Kedi Ve Köpeklerde Mikroçip Uygulaması: Kedi ve köpekler eskiden beri hayatımızın bir parçası olan hayvanlar olmuştur. Günümüzde bu durum çok daha farklıdır. Artık dünyanın her yerinde kedi ve köpek sahibi insanların sayısı çok fazladır. Kimi zaman ailemizin bir parçası, kimi zaman da çok yakın bir dost gibidir. Bu aile üyelerine de hiç bir zaman zarar gelmesini istemeyiz.

kedi ve kopekler icin mikrocip

Sağlık kontrollerini sık sık yapar, aşılarını ihmal etmez ve beslenme düzenine dikkat ederiz. Ancak bazen daha fazlasını da yapmak gerekir. Özellikle kaybolma veya başka biri tarafından sahiplenilme durumları için önlemler almamız gerekir. Bu durumda ne yapılmalı? Mikroçip dediğimiz yeni nesin teknoloji ürünü sayesinde evcil hayvanlarımızın taramasını yaparak kolayca nerede olduklarını öğrenebiliriz.

 Mikroçip Nasıl Çalışır?

Mikroçip pirinç tanesi büyüklüğünde elektronik bir aygıttır. GPS ile aynı şey değildir. Evcil hayvanınız kaybolduğunda tarayıcı ile çip okutularak evcil hayvan sahibinin iletişim bilgilerine ulaşılır. Bir nevi evcil hayvanınızın kendi üzerinde taşıdığı kimlik olarak değerlendirebilirsiniz.

  1. Evcil hayvanınız kayboldu.
  2. Bulan kişiler bir veteriner kliniği veya barınağa götürdü.
  3. Orada tarayıcı ile çipine bakıldı ve evcil hayvanın kimlik bilgilerine erişildi.
  4. İletişim bilgileri ile size ulaşılır.

 Mikroçip Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Mikroçip uygulaması günümüzde endüstride çok fazla kullanılan bir teknolojidir. Çeşitli aygıtların takibini yapmak veya hareketlerini izlemek için kullanılırlar. Ancak bu mikroçip uygulaması artık evcil hayvanlar üzerinde de kullanılmaktadır. Mikroçip ürünlerin güç kaynağı yoktur ve evcil hayvanınızın deri altında hareketsiz bir şekilde durur. Bu, onların asla zararlı frekanslardan etkilenmemelerini sağlar. Yani sağlığını olumsuz yönde etkilemez veya tetikleyici bir role sahip değildir.

Kedi ve köpekler çok sadık hayvanlardır bu yüzden sahibini ve yuvasını asla terk etmezler. Ancak bazen içgüdüleri istemsizce yuvasından uzaklaşmasına neden olabilir. Ve daha önce dışarıyı tanımamışsa evini tekrar bulabilmesi hiç de kolay olmaz. Veya evcil hayvanınızı başka biri bulmuş olabilir. Bu durumda imkanlarınız kısıtlıdır, yalnızca duvar afişiyle veya sosyal medya ilanlarıyla hayvanınızı arayabilirsiniz. Bu, hayvanınızın bulunabilmesi için çoğu zaman sonuç veren bir yöntem olsa da mikroçipe sahip olması durumunda işiniz daha da kolaylaşır.

Mümkün olan en kısa sürede evcil hayvanınıza kavuşma ihtimaliniz daha da artar. Bunun dışında bulunması zor olabilir. Çünkü tam olarak belirleyici bir etikete sahip değildirler. İşte mikroçip uygulaması tam da bu noktada kullanılan bir teknolojidir. Kaybolan kedi veya köpeğinizin bulunabilmesini sağlar. Bir tür belirleyici etiketlere sahip olurlar. Bu da, onları kalıcı bir kimlik sahibi yapar.

 Evcil Hayvanınız İçin Mikroçip Kullanımı Zorunlu mu?

Mikroçip ülkemizde zorunlu hale gelmiştir. Gereklilik olarak bakacak olursak ta zorunludur. Çünkü evcil hayvanınızı diğer hayvanlardan ayırt edebileceğiniz bir farklılık yoktur. Diyelim ki var. Dövme, yara izi, tasma vb. Ayırt edici özellikler. Bunlar bile yeterli olmayabilir. Neden mi? Çevrimiçi ortak bir veri tabanına sahip değildirler. Yani evcil hayvanınızın sahibinin siz olduğunu kanıtlamanız zor olabilir. Diğer yandan uzak bir yerdeyseniz de o kedi benim kedi, o köpek benim köpek diyecek kadar emin olamayabilirsiniz. Bu durumda tarama verisine ihtiyacınız vardır.

Mikroçip uygulanan evcil hayvanınız için birtakım evraklar hazırlanır. Bu evraklar sisteme aktarılır ve kimliği bulunan kedinizin tek sahibinin siz olduğu şirket verileriyle sistemde kayıtlı kalır. Tarama yapıldığı zaman da kuşkusuz kedinizin nerede olduğu ve o kedinin sizin kedi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

 Yavru ya da Yetişkin Kedinize Köpeğinize Mikroçip Nasıl Takılır?

Kedi veya köpeğiniz yavru veya yetişkin olsun hiç fark etmez. Mikroçip uygulaması onların sağlığına bir zarar vermez. Takılması için uygulanan prosedürlerse son derece güvenli ve sterildir. Ayrıca işlemlerin son derece güvenli geçmesi adına çeşitli tetkikler de uygulanır.

Evcil hayvanınıza mikroçip uygulanmadan önce şırınga veya uygulama tabancası hazırlanır. Bunu yapmadan önce de mutlaka mikroçip implantın etiketi daha paketteyken steril olarak doğrulanır. Daha sonra uygulanacak bölgeye(Genellikle omuz bıçakları arasındaki deri altı dokusuna) kediniz yüzükoyun iken hızlı bir şekilde yapılır. Bu işlem oldukça hızlı ve nazikçe yapılır. Her ne kadar acı verici olmasa da yavaş yapılan işlem farklı reaksiyonlar vermesine neden olabilir.

 Mikroçip Takılırken Kedi veya Köpeğimin Canı Acıyacak mı?

Kedi veya köpeğinize uygulanacak mikroçip %99 ihtimalle sorunsuz tamamlanır. Ve bu işlem tıpkı kan almak kadar basit ve acısızdır. Hissedilen acı, sizden kan alınırken hissettiğiniz acı kadardır, fazlası yok. Bu, aynı zamanda mikroçip uygulaması için yavru kedi veya köpeklerin de uygun olduğunu göstermektedir. İğnenin boyutu diğer enjeksiyonlara göre biraz daha büyüktür ama keskin olduğundan işlem uzun sürmez. Kedinizin acı eşiği yüksek olsa bile reaksiyonu fazla olmaz.

Mikroçip Takıldıktan Sonra Ne Yapmam Gerek?

Mikroçip uygulaması ardından yapacağınız fazla bir işlem yoktur. İlk olarak iletişim bilgilerinizi ve evcil hayvanınızı şirketin veri tabanına kaydettirmeniz gerekir. Bu size karmaşık gelebilir ancak veteriner hekiminizin zaten size yardımcı olacaktır. Tüm prosedürlerden bahsedecek ve gerekli belgeleri size sunacaktır. Bütün belgelerin tamamlanması ardından da evrak teslim işlemleri yapılmalıdır. Bu konuda veterineriniz evrak teslimini kendisi de yapabilir. Bunun için herhangi bir mikroçip dahili bir ücret ödemeniz gerekirse size bunu bildirecektir.

Mikroçip uygulamasını https://uskudarveteriner.com/mikrocip-nedir-mikrocip-nasil-calisir/ adresinden ulaşarak Dr. Pati veteriner kliniğinde yaptırabilirsiniz.

Tasma mı, Mikroçip mi? Hangisi Daha Mantıklı?

Tasma ve mikroçip arasındaki belirgin farklara değinmeden önce, mikroçip avantajlarından bahsedelim. Bu avantajlar zaten hangisinin daha mantıklı olduğunu size açıkça gösterecektir.

Mikroçip uygulaması daha önce de bahsettiğimiz üzere herhangi bir güç kaynağı ile çalışmaz. Yani pili yoktur. Bu zaten sağlığının hiç bir şekilde tehlikede olmadığını gösterir. Evcil hayvanınıza taktırdığınız çipin bir ömür bakıma ihtiyacı yoktur, herhangi bir masrafı olmaz. Artık veteriner kliniklerin çoğunda özel mikroçip okuyucular bulunur. Bu da hemen hemen her noktadan evcil hayvanınızın durumunu öğrenebilmenizi sağlar.

Tasması bulunan evcil hayvanlar diyelim ki kayboldu ve biri onu buldu. Bu durumda yalnızca tasmadaki bilgileri kullanarak size ulaşabilir. Ancak tasmadaki yazılar zamanla aşınabilir veya bir şekilde okunamayacak duruma gelebilir. Üstelik tasması koparılarak farklı biri tarafından da sahiplenebilir. Ancak kaybolan evcil hayvanınızı önce kaydettirdiğiniz acenteye sonra da veteriner hekiminize bildirerek onu kolayca bulabilirsiniz. Bir şekilde veteriner taramasından geçtiği zaman da evcil hayvanınızın kimliği öğrenilecektir. Ve tüm bu bilgilerle asıl sahibine ulaşılabilir. İletişim bilgilerinizin de mutlaka güncel olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Mikroçip Takılı Olan Kedim veya Köpeğim Kaybolduğunda Bulunabilir mi?

Tüm dünyada hayvan barınaklarının sayısı oldukça fazladır ve barınaklara veya veteriner kliniğe kayıp bir kedi ya da köpek getirilirse tarayıcı sayesinde sahibi kolaylıkla bulunabilir. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit, evcil hayvanınızın güncel fotoğrafını ister duvar afişi yaptırarak ister sosyal medyadan ilan vererek aramaya başlayabilirsiniz.

Veteriner hekiminize de durumu bildirmeniz evcil hayvanınıza tekrar kavuşmanızı yardımcı olacaktır. Genellikle veteriner klinikler ilk olarak kayıp evcil hayvan durumunda mikroçip uygulaması olma ihtimalini göz önünde bulundurarak tarama işlemi yapmaktadır. Böyle bir işlem yapıldığı zaman da iletişim bilgileriniz sayesinde size bunun haberi gelecektir.

Mikroçip Tarayıcıları Veteriner Kliniklerde Bulunur mu?

Kedi ve köpeklerde mikroçip teknolojisi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bundan dolayı da birçok veteriner klinikte özel mikroçip okuyucular vardır. Ancak henüz bu tarz teknolojiyi kullanmayan klinikler de vardır. Yine de büyükşehirlerde ve özellikle buradaki veteriner kliniklerin çoğunda mikroçip taraması yapılır. Bu veteriner kliniklerde de kaybolan hayvanların taraması yapılmaktadır. Mikroçip teknolojisi yaygınlaştıkça ve mikroçip uygulaması için talep arttıkça veteriner kliniklerde tarayıcı cihazlar artarak bulunmaya devam edecektir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu