Pırlanta Nedir? Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

instagram takipçi hilesi

Her kadının hayalinde yatan bir pırlanta yüzük vardır. Işıltısı ile göz kamaştıran bu yüzükler, ellerin zarifliğini de ortaya koyar. Fakat pırlantanın çıkartılış şekli birçok kesimin şiddetle reddetmesine sebep olmuştur. Bu yazımızda size pırlanta nedir sorusu başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgi vereceğiz.

Pırlanta Nedir?

pirlanta nedir gercekligi nasil anlasilir 5

Pırlanta elmasın özel bir şekilde kesilmiş halidir. Tüm pırlantalar çok ama çok eski tarihe dayanmaktadır. Doğanın hediye olarak verdiği pırlantanın saflık derecesi, karat aralıkları ve kesimi önemli detaylar arasındadır.

Pırlanta Nasıl Çıkartılır?

pirlanta nedir gercekligi nasil anlasilir 4

1 karat pırlantanın çıkartılması için yaklaşık olarak 250 ton kaya, kum ve çakıl gerekir. Bulunan elmas madenine araştırma yapılır ve gereken özelliklere sahip olup olmadığı test edilir.

Eğer bulunan maden elmas ile özel bir teknik ile kesilmeye başlar. Fakat elmas en sert madenlerden bir tanesidir. Bu nedenle kesimi zordur ve elması ancak elmas keser.

Güney Afrika’da elmas madeninde çalışan insanların zor şartlar altında çalışması birçok insan tarafından pırlanta takmamak gerektiği düşüncesi oluşturur.

Pırlantanın Gerçekliği Nasıl Anlaşılır?

pirlanta nedir gercekligi nasil anlasilir 3

Pırlanta nedir sorusu kadar gerçek olup olmadığı da merak edilen detaylar arasındadır. Özellikle internet ortamında satılan pırlantaların sahte olma ihtimali vardır. Bu nedenle satın aldığınız pırlantanın mutlaka sertifikaya sahip olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda aldığınız pırlanta aksesuarı bilinen ve güvenilir bir yere götürerek gerçekliğini test etmesini isteyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra evde de küçük bir deney ile doğallığını öğrenebilirsiniz. Bunun için üzerinde yazılar yazılı olan bir defterin üzerine pırlanta yüzüğü koyun. Eğer harflerde herhangi bir karmaşa oluşuyorsa ve yüzüğün ışıltısı harflerin okunaklığını azalttı ise o pırlanta gerçektir. Fakat yüzüğü deftere koyduğunuzda harfler netliğini koruyorsa o pırlanta sahtedir.

Pırlanta Nasıl Temizlenir?

Pırlanta nedir?

Pırlantanın temizlenmesinde birçok yöntem vardır. Bunlardan en basiti; sıvı deterjan ve suyu birbirine karıştırın. Suyun ılık olmasına özen gösterin. Bu karışımın içine yüzüğünüzü koyun ve yaklaşık 25 dakika beklemesini sağlayın.

25 dakika geçtikten sonra pırlantayı deterjanlı sudan alın. Bu kez de ılık suyun içine pırlanta yüzüğü koyun. 10 dakika daha bekletin. 10 dakika sonra yumuşak kıllı bir fırça ile birlikte pırlantayı nazikçe temizleyin.

Pırlanta Nedir? Pırlanta Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

pırlanta nedir?

Yüzük ölçüsü almanın birinci metodu: Parmağınızın etrafında bir ip sarın. İpin iki ucunu cetvelin üzerine yerleştirin ve kaç cm geldiğini not edin.

İkinci yöntem ise: Daha önce kullandığınız yüzüğün iç çapını ölçün kaç mm’ye denk geliyorsa aynı ölçülere sahip yüzük alabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu