Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Kanserin En Büyük Düşmanı: Keten Tohumu Nedir, Faydaları ve Kullanım Şekli!

instagram takipçi hilesi

Keten Tohumu, ana vatanı ve ilk yetiştirilme yeri Mısır olan, keten bitkisinden gelen bir bitkidir. Linaceae bitki ailesine mensup olan keten bitkisi, daha sonra tüm dünyaya yayılmış ve insan sağlığına olan faydaları ile günümüzün en popüler gıdalarından biri haline gelmiştir. Gri- yeşil yapraklı, mavi çiçekli ve tek gövdeli olan keten bitkisi, tam bir omega 3 deposu olmasının yanı sıra yüksek miktarda lif içeriyor.

Özellikle pandemi döneminden bu yana doğal ve katkısız beslenmeye, böylece bağışıklık sistemimizi korumaya yönelik çeşitli tedbirler almaktayız. Bu kapsamda bitkilerden, bitki özlerinden, esansiyel yağlardan ve doğanın bize sunduğu mucizevi şifa kaynaklarından sıkça yararlanmaktayız. Keten tohumu bitkisi de aslında uzun yıllardır var olan ama son dönemde adını sıkça duyduklarımızdan..!

İşte biz de bu yazımızda sizlere; sayısız faydaları ve geniş kullanım alanlarıyla bilinen, tıp doktorlarının bile tavsiye ettiği bu mucize bitki ile ilgili detaylı bilgiler veriyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

keten tohumu

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Antioksidan deposudur. ALA (alfa-linolenik asit), Omega 3, ligan, lif ve yağ asidi gibi içerikleri sayesinde, vücutta biriken toksinlerin atılımını kolaylaştırır. Arınma ve temizlenme sürecini destekleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bitkinin; omega 3 bakımından ne kadar zengin olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bu, hem kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürücü hem de nörolojik fonksiyonları dengeleyici etkiye sahip olduğu anlamını taşır.

Doğal lif kaynağıdır. Aynı zamanda fermente gıdadır. Bağırsak florasına, midenin asitli yapısının korunmasına ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına önemli katkılarda bulunur. Özellikle kronik kabızlık yaşayanların en sık başvurduğu bitkilerin başında gelmektedir.

İçeriğinde yer alan fitosteroller sayesinde; bağırsaklardaki kolesterolün emlimini hızlandırır. Böylece kolesterol seviyesini düşürür. Ayrıca bir çok bilimsel çalışmalara ve sonuçlarına dayanarak; LDL (kötü) kolesterole de iyi geldiği ve vücuttaki yağlanmayı azalttığı söylenmektedir.

Çeşitli yayınlarda ve makalelerde de yer verildiği üzere; keten tohumunun, yüksek tansiyonu düşürücü etkisi olduğu gözlenmiştir. Üstelik sistolik ve diastolik, yani hem küçük hem de büyük tansiyona iyi gelmekte ve kan basıncını dengelemektedir.

keten tohumu guclu

Bağırsak hareketliliğini artırıp sindirim ve boşaltım sistemlerini harekete geçiriyor olması nedeniyle, diyetisyenler tarafından küçük dozlarda mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir. Şişkinlik, gaz ve ödem oluşumuna karşı etkileri ise gözle görülür derecededir.

Kanser düşmanı..! İçeriğinde bulunan yağ asitleri ve diğer bileşenlerden dolayı pek çok kanser hücresine karşı savaş açar. Hücrelerin çoğalmasını ve bölünmesini önlemesinin yanı sıra, büyümesini de yavaşlatır. Özellikle; meme, prostat, akciğer, cilt ve kolon kanseri gibi türlerde oldukça etkilidir.

Kandaki şeker seviyesini dengeler, ani şeker yükselmelerinin ve açlık krizlerinin önüne geçerek metabolizmayı dengede tutmaya yardımcı olur.

Genetik faktörler, çevresel etmenler, yanlış beslenme, ilerleyen yaş veya kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle ciltte yaşanan sarkmalara, kırışıklıklara, kuruluğa, akne, leke, sivilce ve siyah nokta gibi sorunlara karşı, ciddi oranda iyileştirici etkisi vardır.

Diyet yapan kişilere; acıkmayı geciktirici, tok tutucu ve besleyici olması nedeniyle önemle tavsiye edilir. Buna ek olarak; yapılan bir takım bilimsel araştırmalar ışığında, günde 2 kaşık keten tohumu tüketen kişilerin, bel çevresinde ve karın bölgesinde incelme olduğu tespit edilmiştir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin ham halde kullanılması genellikle önerilmez. Çünkü bir takım sindirim problemlerine yol açabilir. O nedenle keten tohumunu öğütülmüş, yani toz şeklinde tüketmelisiniz. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Toz haline getirdiğiniz keten tohumunu; içeceklerinize, meşrubatlarınıza veya direkt olarak suyunuza ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.
 2. Bir kase yoğurdun içerisine 1 yemek kaşığı keten tohumu koyarak afiyetle yiyebilirsiniz. Veya kurabiye, kek, poğaça gibi ev yapımı atıştırmalıklarınızın içine (pişirmeden önce) ilave edebilirsiniz.
 3. Kırmızı veya beyaz etlerinize ya da yaptığınız sebzeli köfte tariflerinize koyacağınız keten tohumu ile öğününüzü çok ama çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

keten tohumuu

Keten Tohumunun Besin Değerleri

ABD Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan bilimsel verilere göre, toz haline getirilmiş 1 çorba kaşığı keten tohumunda bulunan besin değerleri şöyledir;

 • Enerji: 37.4 kalori
 • Protein: 1.28 g
 • Yağ: 2.95 g
 • Fosfor: 44.9 mg
 • Folat: 6.09 mikrogram (mcg)
 • Karbonhidrat: 2.02 g
 • Lif: 1.91 g
 • Kalsiyum: 17.8 mg
 • Magnezyum: 27.4 mg
 • Potasyum: 56.9 mg
 • Lutein ve Zeaksantin: 45.6 mcg

Elbette tüm besin maddelerinde olduğu gibi keten tohumunda da doz aşımı yapılmamalıdır. Ayrıca emziren veya hamilelik dönemindeki kadınlar, sürekli ilaç alanlar, kronik hastalığı bulunanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve alerjik bünyeye sahip kişilerin, bu bitkiyi kullanmadan önce muhakkak bir sağlık personeline danışması gerekmektedir.

Keten Tohumu Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu