Alternatif Tıp

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Huş ağacı çayı, böbrekleri, mesaneyi, üreterleri ve üretrayı etkileyen İYE’lerin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca idrar yollarını temizlemek için idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve eklem ağrılarına, romatizmaya iyi gelir ve saç dökülmesini önler. Selülitleri yok eder. C vitamini, saponinler, flavonoidler, tanenler ve seskiterpenler açısından zengindir.

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?

Huş ağacı kabuğu ve yaprakları antimikrobiyal özellikler içerdiğinden, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olmak için idrar söktürücü olarak kullanılabilirler. Vücuttaki toksinleri ve fazla suyu atmaya yardımcı olduğu için selülit tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir.

Huş Ağacı Çayı Nedir?

Huş ağacı, huş ağacı ailesinden bir ağaçtır. Botanik adı Betula Pendula aslında kısa ömürlü çalı türleri için bir şemsiye terimdir. Bu ağacın yaklaşık 40 farklı çeşidi bulunmaktadır. Huş ağaçları birçok iklimde kolaylıkla yetişebilir. Huş ağacı, kuzey yarım küreye özgü soğuğu seven bir bitkidir. Huş ağacının doğal olarak yetiştiği yerler genellikle Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve benim ülkemdir.

hus agaci cayinin faydalari nelerdir2

Bu bitki genellikle dağlarda, nemli ve asitli topraklarda yetişir. Huş ağacı yaprakları parlak ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Huş ağaçlarının gövde yapısı oldukça kuvvetlidir. Bu nedenle mobilya ve kano yapımında ahşap olarak kullanılır. Bu bitki uçucu yağlar, flavonoidler, C vitamini ve saponinler içerir. Bu bakımdan huş ağaçlarından bitkisel ilaç üretiminde de yararlanılmaktadır. Huş ağacı birçok farklı renkte olabilir. Bunlar kahverengi, sarı, beyaz, kırmızı ve kırmızıdır.

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?

hus agaci cayinin faydalari nelerdir4

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için huş ağacı çayı tüketebilirsiniz. Antiinflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde vücudun enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde korunmasına yardımcı olur ve mevcut enfeksiyonların hızla iyileşmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği flavonoidler ve C vitamini sayesinde serbest radikallerin vücuda verdiği zararı tersine çevirir ve tüm vücudun sağlığını korur.
 • Antiinflamatuar özelliği sayesinde iltihaplanmayı önler. Özellikle sindirim sisteminde iltihaplanmayı önleyen betulinik asit içerir. Güçlü bir etkiye sahiptir ve ayrıca romatizmal iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.
 • Anti-inflamatuar özellikleri ile huş ağacı çayı, şişkinlik, kramplar, karın ağrısı, mide ekşimesi ve ishal gibi sindirim sorunları için harikadır. Doğal müshil özelliğinden dolayı yaprakları kabızlık ve bağırsak hareketlerini düzenlemede oldukça etkilidir. Ayrıca bağırsak solucanlarını da yok edebilir.
 • C vitamini ve saponin işlevi ile saç derisini doğal olarak besler ve saç dökülmesini önler.
 • Huş ağacından yapılan çayın dolaşım sistemine iyi geldiği bilinmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır ve vücut için dengeli kan dolaşımı sağlar. Bu şekilde, kardiyovasküler hastalık riskini azaltarak kardiyovasküler hastalığın terapötik sürecine yardımcı olur.
 • Sedef, egzama, mantar, pişik ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir ve iyileşme sürecine yardımcı olur.
 • Huş ağacı, böbrek hastalığı için doğal bir ilaçtır. Böbrek ve mesane taşlarını kırma ve böbrek taşlarını düşürme etkisi vardır. Böbrek yetmezliği hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur.

hus agaci cayinin faydalari nelerdir1

 • Aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere sahipken, anti-inflamatuar özelliği ile çeşitli inflamatuar durumların iyileşme sürecine yardımcı olur. Antiinflamatuar özelliklere sahip betulinik asit açısından zengindir. Bu nedenle analjezik özelliğinden dolayı kireçlenme ve romatizma gibi sık görülen eklem hastalıkları ve ağrılarının tedavisinde yardımcıdır. Sindirim ve solunum sistemlerini olumsuz etkileyen iç iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir.
 • Cilde esneklik kazandırarak yaşlanma belirtilerini tersine çevirir ve istenmeyen kırışıklıkları giderir. Bunun için huş ağacı çayını cilt yüzeyine sürüp 5-10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Selülitten kurtulmak için bile kullanabilirsiniz.
 • Ayak kokusuna neden olan bakterileri yok ederek ayak kokusu sorununu ortadan kaldırır.
 • Antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliği ile saç derisindeki mantarlara, sulu egzamaya, dermatite ve sedef hastalığına karşı iyi çalışır. Bunun için huş ağacı çayını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın, 15 dakika bekleyin ve saçlarınızı ılık su ile durulayın.
 • Huş ağacının kabuğu ve yaprakları cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Bu nedenle kabuklarında bulunan katranın el ve ayaklardaki yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinir.
 • Yatmadan önce bir bardak huş ağacı çayı içmek daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Özellikle kendinizi biraz gergin ve stresli hissediyorsanız, yaşadığınız uyku problemini mutlaka yenmeye çalışabilirsiniz.
 • Saç derisini derinlemesine temizler ve kepeği önler. Saç köklerini besler ve güçlendirir, bu sayede saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Huş Ağacı Çayı Nasıl Yapılır?

hus agaci cayinin faydalari nelerdir5 768x512 1

 1. Huş çayı hazırlamak için 5 adet kuru huş yaprağını kaynayan suya ekleyin ve en az 10 dakika demleyin.
 2. Çayınızı tatlandırmak için limon, şeker veya bal eklemeyi tercih edebilirsiniz.
 3. Günde 1-2 bardak çay için.

Huş Ağacı Çayının Zararları Nelerdir?

 • Hamile ve emziren anneler için huş ağacı çayının güvenliği konusunda yeterli veri bulunmadığından kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Havuç, kereviz, pelin, fındık, elma, yer fıstığı, soya fasulyesine alerjisi olanlar bu çayı içmekten kaçınmalıdır, aksi takdirde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Vücutta sodyum tutulmasını arttırdığı için yüksek tansiyonu olan kişiler çay içmemelidir, aksi takdirde tansiyon sorunlarına neden olabilir.
 • İdrar söktürücü etkisi nedeniyle, idrar söktürücü ilaç kullanan kişiler, vücutta aşırı su kaybına neden olabilecek çayı içmekten kaçınmalıdır. Aynı zamanda tansiyon düşebilir ve baş dönmesi olabilir.

Huş Ağacı Çayı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu