Yemek Tarifleri

Siyah Zeytinden Sele Zeytini Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Siyah zeytin, ülkemizin en önemli tarımsal ürünlerindendir. Kahvaltı ve akşam yemeklerinin de vazgeçilmezidir. Özellikle iftar sofralarında tarhana çorbası ile harika gitmektedir. Ramazan akşamlarında oruç açmak için hurma yerinde de tüketilmektedir. Peki siyah zeytinden sele zeytini nasıl yapılır? İşte sele zeytin tarifi

siyah zeytinden sele zeytini 1

Hakkında

Sele zeytin ya da sele zeytin evde kolaylıkla yapılabilecek bir zeytindir. Zeytin, Türkiye’mizin Manisa – Akhisar – Saruhanlı, Balıkesir  Edremit, Bursa – Gemlik, Aydın, Muğla gibi daha ismini sayamadığımız pek çok ilimizde ve ilçemizde yetiştirilmektedir.Daha önce sizlere tarifini verdiğimiz salamura yeşil zeytin gibi kırmak ya da çizmek gibi işlemler uygulamanıza gerek yoktur. Salamura yeşil zeytin tarif yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Salamura Yeşil Zeytin Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

Siyah zeytinleri kendiniz tarlanızdan toplayacağınız gibi pazardan da satın alabilirsiniz. Siyah zeytinlerinizin çekirdekleri ufak, bol etli olsun ki olgunlaştıktan sonra kurumasınlar. Pazardan aldığınız ya da topladığınız zeytinleri yapmadan önce çürük, ezik ve bereli kısımları var mı diye kontrol edin. Zeytinleri iyice yıkayın ve kuruması için bir süre bekletin.

Siyah zeytinden sele zeytini yaparken mutlaka yapmanız gereken sofralık tuz yerine salamura tuz kullanmanızdır.

Aşağıda anlattığımız tarifte size zeytinleri kavanozda saklamanızı anlattık. İsterseniz hazırladığınız sele zeytinleri kilitli buzdolabı poşetlerine koyarak da derin dondurucularda saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce çözdürmeniz gerekecektir. Siyah zeytinden sele zeytini normalde selelerde kurulmaktadır.

siyah zeytinden sele zeytini 2

Malzemeler

 • 5 kg siyah zeytin
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 su bardağı salamura tuzu
 • 1 adet bez torba

Hazırlanışı

 • İlk olarak tarladan topladığınız ya da pazardan aldığınız siyah zeytinler iyice yıkanır ve üzerilerindeki pislikler temizlenir.
 • 5 kg siyah zeytine yaklaşık 500 gr kaya tuzu katılarak iyice karıştırılır.
 • Daha sonra 2 çorba kaşığı toz şeker ilave edilir. Ardından siyah zeytinler bir bez torba ya da çuvala konularak çuvalın üstüne de ağırlık yapacak bir şey konur. Yaptığınız bu işlemde siyah zeytinin acısını çıkarması sağlanır.
 • 3-4 günde bir defa çuval içindeki zeytinler karıştırılır. 25 gün kadar bekletilir.
 • 25 gün geçtikten sonra zeytinler çuvaldan çıkartılarak güneşte kuruması beklenir. Daha sonra kavanozlara konur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kavanoz yerine kilitleme özelliği olan buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucularda da saklamanız mümkündür. Tüketmeden önce çözdürmeniz yeterlidir.
 • Tüketileceği zaman zeytin üzerilerindeki tuzları yıkanarak kekik ve yağ ile birlikte servis edilir.
 • AFİYET OLSUN..!

siyah zeytinden sele zeytini 3

Tarif Videosu

Kaynak
Dokuzuncu Bulut

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu