MaksatSporYaşam

Scuba Diving Nedir, Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Scuba Diving Nedir?

Tüplü dalış genellikle su altında saklı güzellikleri görmek için yapılır. SCUBA adı, “Self Contained Underwater Breathing Apparatus” kelimesinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçeye scuba olarak çevirebiliriz. İnsanlar suda nefes alamazlar ve tarih boyunca su altında ne olduğunu hep merak etmişlerdir.

Scuba Diving

Tüplü dalış, bir süre sualtını keşfetmemizi sağlar. Tüplü dalışın tarihi, ilk Asurlular tarafından yaratıldığı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

Scuba Diving Nasıl Yapılır?

Tankın içindeki hava, dışarıdan bildiğimiz şekliyle sıkıştırılmış havadır, bu nedenle nitrojen, bir miktar oksijen ve diğer bazı gazları da parçalar. Birçok insan yanlışlıkla havanın saf oksijen olduğunu düşünür, ama aslında dalgıçları zehirleyecektir! Dalgıçlar daha derinlere dalarken çok dikkatli olmalıdırlar çünkü basınçlı havadaki nitrojen nitrojen anestezisine neden olabilir, bu da çok fazla alkol içmekle aynı etkidir. Sığ suya geri dönmek bu sorunu kolayca çözer.

scuba diving nedir nasil yapilir4

Azotun daha ciddi etkileri, nitrojen bir dalgıcın vücudunda kabarcıklar oluşturmaya başladığında ortaya çıkan dekompresyon hastalığı olarak da bilinen keson hastalığı olarak bilinir. Dalgıç yüzeye döndüğünde ve normal hava basıncına döndüğünde bu bir sorun haline gelir ve ölüme yol açabilir. Bu yüzden bir dalgıcın hatırlaması gereken en önemli şeylerden biri, asla yüzeye çok hızlı veya çok hızlı geri dönmemektir.

Scuba Diving Malzemeleri Nelerdir?

Şnorkel

Sadece bir dalış ekipmanı satın alabiliyorsanız, bir şnorkel satın alın. Yüzünüze tam oturan, sualtında hem keyifli dalışların hem de sefil zamanların keyfini çıkarmanızı sağlayan yüksek kaliteli, konforlu bir tüplü dalış şnorkel. Bir şnorkel kiralamak işinizi halledebilir, ancak kendinize ait bir şnorkel, su altı konforunuz için büyük bir fark yaratacaktır.

scuba diving nedir nasil yapilir3

Palet

Çoğu dalgıç, kendi yüzgeçlerine sahip olmanın onları su altında daha güvenli kıldığını fark eder. Kiralık paletler çeşitli uzunluklarda, tarzlarda ve sertliklerde gelir, bu nedenle dalış paletleri kiralarken tam olarak ne alacağınızı tahmin etmek zordur. Bu, özellikle sıra dışı yüzgeç boyutlarına sahip dalgıçlar için geçerlidir.

Dalış Bilgisayarı

Dalış bilgisayarları, siz suda ilerlerken dalışlar için özel dalış profilleri yazarak dekompresyon hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Dalış Kıyafeti

Ortalama bir bedenseniz, çoğu dalış mağazası size uyan bir takım elbise sağlayacaktır, ancak kendi dalış elbisenize veya kuru elbisenize sahip olmaktan daha rahat bir şey yoktur.

scuba diving nedir nasil yapilir2

Regülatör

Düzenleyiciler pahalı alımlardır. Uygun fiyatlı bir ürün oldukları için birçok dalgıç, kendi düzenleyicilerini satın almaktansa düzenleyicileri kiralamayı tercih eder. Modern düzenleyiciler çok güvenilirdir ve çoğu dalış merkezi, dalgıçların kullanması için iyi düzenlenmiş bir kiralama düzenleyicisine sahip olacaktır.

Kompansatör

Yüzdürme dengeleyicileri pahalı ve hacimlidir, bu nedenle birçok dalgıç dalış ekipmanlarının çoğuyla seyahat eder, ancak bagajlarında fazladan hacim ve ağırlıktan kaçınmak için bir BC kiralamayı tercih eder.

Scuba Diving İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu