Kış Aylarında Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Doğru donanım ile soğuk kış koşullarında bile bisikletinizi keyifle sürün!

kisin bisiklet surmek 2

Soğuk kış günlerinde bisiklet kullamak size korkutucu gelebilir. Fakat bisiklet tutkunları zor sürüşe rağmen, kış aylarında bisiklete binmek konusunda oldukça isteklidir. Diğer taraftan bacaklarınız ile yol almak hem de vücdudnuzu ısıtmak, oldukça iyi bir ortaklık yaratmakta.

Bu yazımızda kış mevsimi döneminde bisiklet sürmek adına gerekli olan ipuçlarını derledik.

Kış Aylarında Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kisin bisiklet surmek 3

Giyim Prensipleri

Elbette ilk önceliğinizi vermeniz gerekmektedir. Rüzgar geçirmez fakat nefes alabilir kumaşlar en doğru seçim olacaktır. Termal içlikler, su geçirmez botlar yine oldukça önemlidir. Genellikle polyesterden yapılan ve nefes alabalin, dışarıya nem ileten malzemeler kullanmalısınız.

Tam takım bir giyim seti seçmek, inceden kalına giyinmek size sıcaklık farklarına karşı koruyacaktır. Bisiklet kıyafetleri hem nem tutmaz hem de doğru eklem yerlerinde esneklik oluşmasına yardımcı olur.

Bisiklet eldiveni de oldukça önemli bir bisiklet giyim detayıdır. İyi kalite, kışlık içi elyaf ya da polar eldivenler parmak uçlarınızı sıcak tutar. Parmak uçları soğuk havayı hissetme de ilk sıradaki en hassas bölümlerdir.

kisin bisiklet surmek

Yiyecek ve İçecek Planı Yapın

Kış aylarında bisiklet sürerken yapılacak yiyecek planı, senin diğer zamanlarına oranla daha önemlidir. Yanınızda kalorisi yüksek, tohum grubundan oluşan yemişler mutlaka yer almalı. Kuru kırmızı meyveleri yol menünüze eklmelisiniz. Acil durumlar için enerji barlar ekleyebilirsiniz fakat düşük sıcaklıktaki havalarda bu barlar ile beslenmek zor olacaktır.

Düzenli olarak sıvı tüketmenizde fayda var. Havadan çok hissetmezseniz bile vücudunuzdan sıvı kaybı olacaktır. Çok soğuk durumlarda yiyecek ve içeceğinizi ılık su ile karıştırın. Bnun için yanınızda mutlaka kaliteli bir termos içecek kabı bulunmalı.

kisin bisiklet surmek 5

Lambalarınıza Dikkat Edin

Kış günlerinde sadece geceleri değil gündüzde lambalarınız açık olsun. Solar gücü ile çalışan reflektörler ile ışığınızı destekleyebilir, böylelikle uzun kış karanlıklarına hazır olabilirsiniz. Led ışıklı hafif bisiklet farları ile uzun süre performanslı olarak ışık alabilmeyi mümkün hale getirebilirsiniz.

kisin bisiklet surmek 6

Teknik Set

Lastik, vites kutusu ve zincir ile ilgili basit ekipmanlar yanınızda bulunmalı. Fonksiyon oarımı için yanınızda mutlaka tüp ve pompa bulunmalıdır. Islak ve kışlık yol koşulları cam kırıkları ve keskin parçalar gibi olasıkları arttırmaktadır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu