Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur ?

instagram takipçi hilesi

Gebelik döneminde ve doğum sonrasında en fazla yaşanan şikayetlerden biri de saç dökülmesidir.

sac dokulmesi

Kadınların ortlama %50’si gebelikte ve doğum sonrasında saç dökülmesi problemi yaşıyor. Hormonları etkisine uykusuzluk, emzirme, yeni sorumlulukların vermiş olduğu stres de eklendiği zaman bu süreç kaçınılmaz bir durum haline gelebiliyor.

Hamilelik Sonrasında Saçlar Neden Dökülüyor?

Hamilelik sonrasında, kürtaj ya da düşük sonrası, doğum kontrol hapı kullanıp bıraktıktan sonra saç dökülmesi artabilir. Gebelik sonrası yaşanan saç dökülmesi probleminin nedeni, hamilelik boyunca yüksek seviyelere çıkan östrojen hormonunun doğum sonrasına normal seviyelere inmesidir. Bu nedenle doğumdan sonra ki 2-6 ay arasında ki saç dökülme problemi yaşanması normal bir süreç olarak kabul edilmekte.

sac dokulmesi 2

Doğum Sonrasında Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç boyası, fön, düzleştirici, maşa gibi işlemler saçlarınızı daha da yıpratabilir. Bu işlemlerden hem hamilelik esnasında hem de doğumdan sonra uzak durun.

Banyo olduktan sonra saçlarınızı doğal yollar ile kuruması için bırakın, güçlü saç kurtularından uzak durun.

Susam yağı, zeytin yağı ve badem yağı gibi besleyici yağları on beş günde bir banyo öncesi saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Saç telleriniz inceldi ise ve saçlarınız hacimsiz görüntüsü sizi mutsuz ediyor ise bu sürede hacim vermek üzere üretilen şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Kısa saç modelleri tercih etmeniz saçlarınızın daha dolgun ve canlı görünmesini sağlayacacktır.

Kullandığınız saç bakım malzemelerinin kimyasal ürün içermemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

sac dokulmesi 3

Sağlıklı Saçlar İçin

Demir: Demir yetersizliğinden dolayı saç dökülmesi yaşıyorsanız, doktorunuz ile görüşmenizde fayda var, takviyeye ihtiyacınız olabilir.

Çinko : Çinko diğer birçok mineral gibi hücrelerin işlevini yerine getirebilmesi adına gerekli. Çinko eksikliği saç dökülmesine ve saç renginde değişikliğe neden olabiliyor.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu