Mental Sağlık

Psikanaliz Nedir? Psikanalistler Ne Yapar?

instagram takipçi hilesi

Psikanaliz Nedir? Psikanaliz, psikolojik rahatsızlıkların nedenini ortaya koymaya olanak sağlayan bir yöntemdir. Bununla birlikte, bu psikolojik teknik, araştırmaların en azından bilişsel davranış terapisi kadar etkili olduğunu ve daha da fazla olabileceğini göstermektedir.

psikanaliz 1

Psikanalist Nedir?

Psikanalistler ilk olarak 1800’lü senelerin sonlarında Sigmund Freud tarafından geliştirilen terapilerin modern varyantlarını uygulayan terapötik klinisyenlerdir. Bazı psikanalitik terapistler lisanslı psikologlardır. Ancak hepsi değildir. Psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları ve danışmanlardır. Disiplinleri, psikanaliz, hastaların geçmişlerine ve bilinçsiz düşüncelerine, korkularına ve arzularına derinlemesine dalış yapan yoğun bir konuşma terapisi biçimi ile tanımlanır.

Psikanalistler, insanların ve sorunlarının ilk bakışta göründüğünden çok daha karmaşık olduğu varsayımı altında çalışırlar. Psikanalizde, bilinçli zihin bizden sadece küçük bir parçadır ve çok daha büyük bilinç dışı zihin, ilk deneyimlerimiz ve ilişkilerimizle hem olumlu hem de olumsuz şekillerde şekillenmiştir. Psikanalistler, hastaların bilinçsiz zihnin hayatları üzerindeki etkisiyle ortaya çıkma ve ortaya çıkma sürecinde çalışmasına yardımcı olurlar, böylece sorunları üzerinde çalışabilirler.

psikanaliz 2

Psikanalist Ne Yapar?

Bir hasta, kanepede uzanırken, tecrübeler, duygular ve korkularla ilgili serbest ilişkiler kurarken, psikanalistin görüş alanının hemen dışında oturan stereotipik görüntüsü, gerçeklerden çok uzak değildir. Klinik psikanalistler bazen hasta gördüklerinde sorular sorabilir ya da bilgi isteyebilirler.

Yine de, birincil amaçları düşünceli dinlemek  ve bilinçaltının çalışmaları ile hastanın duygusal durumu, korkular ya da zihinsel sağlık sorunları arasındaki bağlantıları tanımlamaktır. Amaçları, hangi iç güdülerin düşünce süreçlerini, kişilik özelliklerini ve davranışlarını yönlendirdiğini keşfetmek ve anlamak için hastanın kendi bilinçsiz zihinlerine dokunmasına yardımcı olmaktır.

Bir psikanalist bir hastayı aşağıdakiler hakkında konuşmaya yönlendirebilir ve sorular sorabilir. Bunlar;

  • Çocukluk
  • Ebeveynler ve kardeşler
  • Rüyalar
  • Endişe
  • İş hayatı
  • Beğeniler
  • İlişkiler
  • Korkular

Psikanalistler Psikanaliz İle Ne Tür Hastaları Tedavi Eder?

Psikanalistler, diğer psikologların ve danışmanların tedavi ettiği aynı tür hastaları tedavi eder. Bunlar;

Çoğu psikanalist bireysel hastalarla çalışır. Ancak bazıları aileleri de tedavi edebilir ya da grup terapisi seanslarını uygulayabilir.

Psikoterapi hakkında bilgi almak için “Psikoterapi Nedir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz..!

psikanaliz 3

Psikanaliz ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu